Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как да стана психолог - консултант или психотерапевт


Recommended Posts

Здравейте, имам няколко въпроса относно кандидатсването за психолог/психотерапевт/психоаналитик?

Първо, може ли да ме разясните, каква е разликата между горепосочените професии?

Второ, ще е добре, ако някой даде линкове към университети, в които се учи психология/психоанализа.

Трето, ще съм благодарен, ако някой ми предостави нужната информация :)

ПОСЛЕПИС: Обръщам се към вас, защото просто неможах да намеря отговорите на друго място. Благодаря предварително.

Линк към коментар
Share on other sites

може ли да ме разясните, каква е разликата между горепосочените професии?

Добре дошъл в нашия форум :).

За разликата между професиите сме писали тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Психология можеш да учиш в много български ВУЗ-ове:СУ"Св.Кл.Охридски"; ПУ"Паисий Хилендарски"; Варненски Свободен Университет; БУ"Проф.АсенЗлатарев";Великотъкновски Университет"Св.Св.Кирил и Методий";ЮУ"Неофит Рилски"-Благоевград " http://www.swu.bg/bg/

А ето оттук http://www.gotovi.com/universities.php можеш спокойно да разгледаш кандидат-студентските кампании на отделните ВУЗ-ове.

Успех! :thumbsup:

Редактирано от Olq3
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей ! Прегледах темата от линка, който е дала Донка и самият не разбрах разликата между психолог , психотерапевт и психоаналитик . За това с две думи -

--Психолога изучава психиката на здравите хора и използва знанията си за различни цели , например подбор на определени хора за дадена работа или нуждата да се предскаже какво поведени ще има даден човек при определени обстоятелства и още много други приложения.

--Психотерапевта е специалист, който помага на здрави хора изпаднали в затруднение да решат проблема си или учасва в комплексното лечение на хора с психични или психосоматични заболявания .Той използва различни прийоми и техники , които обикновено се числят към дадена школа или направление. А , те са няколкостотин.

--Психоанализата е една от тях

Така, че психоаналитика е психотерапевта , който използва техниките на психоанализата при лечението на пациентите си .

--Психиатъра пък е лекар, който изучава психичните болести и тяхното лечение .Реално той няма много знания и компетентности по отношение на психиката на здравия човек .

Линк към коментар
Share on other sites

Хората се чувстват кофти, когато ги наречеш "болни". Това на мен ми звучи все едно има "опасност" за тях, и едва ли не са "опасни" за другите. Здрави хора, които имат нужда за съвет при решаване на някой "проблем" е правилен подход за мен. Естествено, че това е мой критерий при кой психотерапевт да отида.

Линк към коментар
Share on other sites

Момче, не отивай да учиш психология, ако не можеш да отгатваш какво ще ти каже човекът срещу тебе в процеса на разговора, още преди да ти го е казал......

ако не можеш да отгатваш реакции и бъдещи действия

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Психологията (от гръцки psycheдуша, дух, пеперуда, logosнаука) е група от академични, клинични и промишлени дисциплини, занимаващи се с обяснение и предсказване на поведението, мисловните процеси и чувствата на хората. Психологията също се отнася до прилагането на това знание в различни сфери на човешка активност, включително проблеми от ежедневния човешки живот и лечение на ментални заболявания.

Това го взех от Уикипедия. Същото, което казах и по-горе, преди да съм намерила определение за психология

Добрият психолог се ражда такъв. Той може да е психолог, без да е прочел нито една книга. Психологията е дарба, както рисуването, пеенето, писането на книги.

Да предположим, че един човек, който не може да рисува много добре по някакъв начин учи в Художествената Академия. Той ще научи различни техники, но картините му ще са лишени от живот, те няма да ни въздействат. Същото е и с артистите например. Добър може да е артист, и без да е учил в Театрално училище. Защото той дарбата си я има.

Психологията не е като медицината, правото, икономиката, човек или се ражда психолог, или не. Просто образованието ще допълни и обогати неговата дарба, за да стане той наистина добър и да има полза за хората.

Линк към коментар
Share on other sites

Принципно е така. Но има нещо, което е преди дарбата, а именно желанието да се научиш.

Така човек може и да не стане например много добър психолог, но ще знае, че обича, това което прави, че то му доставя удоволствие, а не го прави по задължение.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Идва ми от сърце, а пък в тази професия виждам една от малкото възможности за реализация в България. А мога ли заедно с психиатрия да завърша и психотерапия. Доколкото разбрах, влиза се Психология и после специализираш нещо..или? Може ли да обясните по подробно приема в отделните колежи. 

А какава е разликата между психиатъра и психотерапевта, доста се пообърках

Редактирано от Fr33st1leR
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

С психиатрия можеш да завършиш и психотерапия и това зависи само от теб. За да си психиатър, учиш медицина и после я специализираш. В интерес на истината, когато си психиатър - психотерапевт, имаш огромното предимство да работиш и с медикаменти. Ако си психолог - психотерапвет, препращаш пациента при психиатър за лекарства и това е кофти по много причини. Така че ако искаш стабилно социално положение и много добри шансове за добра кариера, учи медицина и специализирай психиатрия плюс психотерапия. Ако искаш обаче да имаш познание за психичните процеси - познание, което научно се трупа вече 150 години - учи психология. И като психолог също се налага обучение по психотерапия, горе долу толкова продължително и скъпо колкото университетското образование. В тази област практически обучението е безкрайно и до живот!

Линк към коментар
Share on other sites

Но има нещо, което е преди дарбата, а именно желанието да се научиш. Така човек може и да не стане например много добър психолог, но ще знае, че обича, това което прави, че то му доставя удоволствие, а не го прави по задължение.

:thumbsup2: Скоро гледах интересно предаване за супер талантите; учените, позващи най-модерни методи, били много изненадани, че на мозъчно ниво от ранна възраст различията между гения и средностатистическия индивид са по-скоро нищожни. Но те стръмно растат с развитието на детето, като през юношеството настъпва криза - или геният "загива" и не оправдава надеждите, или се стабилизира и човек продължава да твори на високо равнище. Това, което обаче е направило впечатление на поведенческите психолози, е че точно тези деца, които впоследствие се открояват като гениални, имат огромно влечение към съответния предмет - наука, музика и т.н. Те извличат удоволствие дори от многочасови занимания, докато другите, които теоретично погледнато имат сходно ниво на възможности, се отказват и разсейват много по-бързо. Някои от изследователите са на мнение, че не толкова възможностите, колкото интересите и качества като пламенност и постоянство в труда може би се унаследяват... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Здравейте,на всички във форума.Искам първо да се извиня за некомпетентните въпроси,които ще задам.Значи в момента завършвам бакалавърска степен по социология в ЮЗУ Неофит Рилски.Обаче още в хода на образованието ми разбрах,че много повече бих искал да се занимавам с психология.Като се обърнах към администрацията на университета ми казаха да не се безпокоя,че после съм могъл да запиша магистратура по психология в университета,която ще бъде 2 години вместо 1 и всичко ще бъде наред.Обаче сега разбирам,че не е точно така.Значи интересува ме силно човешката психика и искам да работя и да помагам на хората.Мисля,че това ще е моето призвание в живота-наистина го искам.ОБАЧЕ КАК СЛЕД БАКАЛАВЪР СОЦИОЛОГИЯ??!!!Значи,ако може някой да ми обясни с точност разликите между психолог-консултанта,психотерапевта и психоаналитика.Искам да си отворя кабинет и да работя с хора,да им помагам с разрешаването на житейски ситуации.Тоест-точно такъв психолог при който лекаря ти казва да отидеш,когато си изпаднал в депресия.СЕГА ВЪПРОСИТЕ СА МИ НЯКОЛКО:1-ВО Значи каква магистратура трябва да завърша(искам да подчертая,че в Софийския университет искат да имаш бакалавър по психология или магистър за да запишеш Клинична и консултативна психология(това ли е точната специалност с оглед на това,което посочих по-горе,че искам да се занимавам???Също я има в НБУ-там наименованието и е Клинична психология-психоаналитична перспектива-там мога да я запиша ми казаха,след подготвителен модул по обща психология.Има ли я в още някой университет и това ли е точната магистратура с оглед на това,което искам да се занимавам.2-РО Искам да попитам след магистратурата какви специализации се държат за да придобиеш права да работиш като психолог 3-ТО В моя университет-ЮЗУ Неофит Рилски има магистратура Юридическа психология,която е 2 години за неспециалисти-какви са ми перспективите с нея и мога ли,ако реша да я запиша пък нея да практикувам като психолог във вид,който по-горе описах.Благодаря ви предварително,наистина много силно искам да се занимавам с тази професия-да не говоря,че съм изчел всички книги на Джон Кехау,Хорхе Букай,Робин Шарма,както в списъка от прочетени ми влизат Психоанализата на Фройд,Психология на убеждаването и още много други на сходни тематики-наистина мисля,че това е призваниено на живота ми-моля помогнете!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Имам следният въпрос: Може ли да започнеш обучение в някоя от школите след завършена бакалавърска степен по психология или е нужно да завършиш магистратура клинична психология и след това ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Homro, аз мисля, че не си закъснял :)
В част от школите на запад се изискват мин. 28-29г., придружени с добро портфолио, за да може да те допуснат до интервю и след това да продължиш обучението си в някоя школа.

 

Човек на 20г. да започне обучение и в школа без да е минал някои основни предмети в университета, по специалността психология, ми звучи най-малкото наивно и смешно...

Редактирано от Avidila
Линк към коментар
Share on other sites

Питащият не казва на колко години е. 

Основните предмети по психология в университета и преподаваното в школите нямат нищо общо. 

В университета студента го запознават с основните исторически факти в психологията и основни позиции в консултирането и интервюто , толкова повърхностно и ограничено,, че няма значение дали са му казали нещо или нищо.

Ако паралелно с това се обучава в школа, информацията в университета дори ще му се изясни по - добре.

В момента от университета излизат маса "психолози", които започват като продавачи или друг неквалифициран труд, защото са вярвали, че като завършат ще са наясно какво трябва да правят, което е пълна илюзия.

Психологията, както и другите хуманитарни дейности е не професия, а призвание.

От самото начало на университетскто образование е важно да се започне не само обучение в школа , но и посещение на всякакъв друг вид семинарни обучения и тренинги, само така бъдещият психолог ще е наясно с какво се захваща. 

Линк към коментар
Share on other sites

Как да станеш психолог или психотерапевт? Първо се сдобий с някое психо разстройство. След това успей да се излекуваш сам. И тогава може да мислиш да станеш психотерапевт.

 

Всичко останало е гола фантазия и претенции за елитарност.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Сега е модерно да се учи психология и психотерапия. Както преди време беше модерно да се учи инженерство или друга техническа специалност... Мода. Ако обаче несъзнаваната мотивация за учене на психотерапия идва предимно от такива социални сугестии, тя би била твърде крехка и лесно разпадаща се. Самото учене на психология плюс школи в психотерапията отнема едно десетина години, много разходи, упоритост, търпение, способност за бързо учене, много добра памет и силен ум. Но това е само началото. Самата практика на психотерапия, след първите две-три години на АХ-ване, изисква преди всичко огромна състрадателност, сърдечност, човечност, милосърдна съпричастност и ... смирение пред често нелеките казуси и огромната болка, с която се работи всеки ден. Та, извън социалните модни течения за професионална реализация, особено в тази професия, ако отвътре липсва призванието, всичко бързо се разпада на пух и прах.

 

Макар че, има и различна мотивация. Някои отделят цялото време за учене, но се насочват към професията на университетския преподавател и/или на предприемача в психотерапевтичната област. В която и терапевтична школа да преподават и супервизират, в които и университети да преп(р)одават знанията на някой друг, но основната им работа далеч не е толкова и основно с пациенти. А титлите определено нямат много общо с лечението на души. В този случай, макар и да се водят терапевти, такива хора са предимно университетски кадри, организатори и водещи обучения в дадена терапевтична модалност на психолози и др., но реалният им капацитет за терапевтична помощ, въпреки дипломите, често е несъответен. Тук мотивацията е сигурността, финансовата обезпеченост и т.н. Аз продължавам да твърдя, че има голяма разлика между това да преподаваш психотерапия, но да я работиш от дъжд на вятър с много ограничен брой пациенти и психотерапията като основна дейност. Тъй като, за да бъде постигната висока ефективност, психотерапията изисква пълно отдаване. Защото преди да бъде професия, е призвание! С тези редове в никакъв случай не говоря за стойността на хората, избрали университетска кариера, нито пък за тези с предприемаческа мотивация в психотерапията. Само казвам, че за да бъдеш резултатен, е нужно да се занимаваш с психотерапията като основна дейност, в пряк допир с пациента, като в течение на години и години, ежедневно трупаш опит и се учиш - не само от постоянните си обучения и самоподготовка, а от самата работа и от ... взаимодействието с пациентите си! Няма как такава изключително изискваща качества, опит и преживелищни познания дейност, да бъде практикувана между другото, не и с устойчиво високи и качествени резултати при поне 70-80% от случаите!  

 

Ако човек започне работа с пациенти и мотивацията му е предимно финансова, скоро вижда, че парите нито са твърде много, нито пък е твърде успешен. Защото истинската, издържаща проверките на времето и всички трудности мотивация тук е обичта към човека, към целокупния живот в човека! Нямаш ли тази мотивация, можеш да се превърнеш в бизнесмен в тази област, в преподавател, в организатор, супервизор и т.н., но дипломите ти ще бъдат единствено хартия! 

 

За мотивацията за практикуване на професия психотерапевт (кликни на линка).

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...