Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как са се издържали духовните учители


B__

Recommended Posts

Христо6 ме подсети за тази тема като спомена "битови въпроси".

Как се издържат учителите? Ясно е, че са заети да учат учениците си.

Но откъде пари за храна, облекло? Още повече, че явно много пътуват? Откъде пари за пътуване и хотели?

Как си издържат семействата, ако имат семейства и т.н.?

Как са се издържали, докато още са изграждали началото на духовния си път?

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Божидар, не те разбирам въпроса за съвременните ли Учители се отнася?Една такава информация, четох историята на моето родно място, имаме си родолюбци, които написаха две книги.Най- учудващото за мен беше, че църквата е предложила на светския учител подслон и препитание.Със своето семейство да се пресели и да практикува професията си.Вероятно свещеника е плащал от църковните средства.Учителя в моето съзнание е светла личност, той е човек носител на вярата.Това, което посочвам като информация се отнася за Възраждането!

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, може би в биографиите трябва да се види. Но понеже ние, хората все пак трябва да си плащаме сметките на този етап, то следва и да поработваме някъде. Въпреки кризата. Няма срамна работа. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, може би в биографиите трябва да се види. Но понеже ние, хората все пак трябва да си плащаме сметките на този етап, то следва и да поработваме някъде. Въпреки кризата. Няма срамна работа. :feel happy:

Така е.

Има и друг начин - при наличие на излишни имоти да се дават под наем.

Ако няма работа и имоти,има специални общества,които отпускат помощи срещу душата ти.:angry:

Всичко което съм написала важи за днешното време.

Извинете ме,ако съм засегнала някого.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което знам за Учителя накратко:

1887-1888г. - учителства в местното училище на село Хотаница, Русенско.

1888 - заминава за САЩ, изпратен като стипендиант на Американското научно-богословско училищев град Свищов, където учи преди това.

1896г. - учредител и библиотекар на дружественото читалище "П.Р.Славейков" в гр.Варна.

Интересуващите се биха могли да се поразровят в биографичните материали и да открият повече.

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, може би в биографиите трябва да се види. Но понеже ние, хората все пак трябва да си плащаме сметките на този етап, то следва и да поработваме някъде. Въпреки кризата. Няма срамна работа. :feel happy:

Така е.

Има и друг начин - при наличие на излишни имоти да се дават под наем.

Ако няма работа и имоти,има специални общества,които отпускат помощи срещу душата ти.:angry:

Всичко което съм написала важи за днешното време.

Извинете ме,ако съм засегнала някого.

А не може ли човек да прецака тези общества : те да му пращат помощи, той да им учи и слуша глупостите, без да им вярва. :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Не знам, може би в биографиите трябва да се види. Но понеже ние, хората все пак трябва да си плащаме сметките на този етап, то следва и да поработваме някъде. Въпреки кризата. Няма срамна работа. :feel happy:

Така е.

Има и друг начин - при наличие на излишни имоти да се дават под наем.

Ако няма работа и имоти,има специални общества,които отпускат помощи срещу душата ти.:angry:

Всичко което съм написала важи за днешното време.

Извинете ме,ако съм засегнала някого.

А не може ли човек да прецака тези общества : те да му пращат помощи, той да им учи и слуша глупостите, без да им вярва. :lol:

Не знам.Наскоро ти беше качил едно клипче;) - май няма да стане лесно!:)

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Учениците и симпатизантите сигурно са ги хранили. :) Или пък са яли слънчеви лъчи, може и да са си материализирали пари. :)

Истината е, че духовните учители ползват съвсем малко материални блага. Те също така имат нужда от малко сън и притежават неимоверна работоспособност, а освен всичко останало вършат работата с Любов и лекота. Дават на хората толкова и в такива размери, че всеки, осъзнаващ реалността, е готов да им услужи с радост и огромна почит.

От друга страна малкият жест на един обикновен човек към духовен учител се връща обратно чрез събития и синхроничности, които са много повече от пари в брой.

Това са закони, които повечето хора не познават, затова се тюхкат, че не им върви в живота.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Истината е, че духовните учители ползват съвсем малко материални блага. ....

Би трябвало да е вярно, но духовният учител трябва да живее в този свят в това общество, а има разходи и не само за себе си. Ако трябва да иде до Америка например, как ще го направи.

Сещам се, че вещи на Учителя бяхга изложени някъде. Часовникът му е Патек Филип - сега е скъпа марка. Тогава не знам.

Е, силите би трябвало да се погрижат за всичко. Затова да си гледам учението, а не часовниците :)

Линк към коментар
Share on other sites

Учениците и симпатизантите сигурно са ги хранили. :) Или пък са яли слънчеви лъчи, може и да са си материализирали пари. :)

Истината е, че духовните учители ползват съвсем малко материални блага. Те също така имат нужда от малко сън и притежават неимоверна работоспособност, а освен всичко останало вършат работата с Любов и лекота. Дават на хората толкова и в такива размери, че всеки, осъзнаващ реалността, е готов да им услужи с радост и огромна почит.

От друга страна малкият жест на един обикновен човек към духовен учител се връща обратно чрез събития и синхроничности, които са много повече от пари в брой.

Това са закони, които повечето хора не познават, затова се тюхкат, че не им върви в живота.

Късметчи,повечето хора нямат около себе си духовни учители. :)

Божидаре, вероятно са си материализирали предмети и храна.

Линк към коментар
Share on other sites

Христо6 ме подсети за тази тема като спомена "битови въпроси".

Как се издържат учителите? Ясно е, че са заети да учат учениците си.

Но откъде пари за храна, облекло? Още повече, че явно много пътуват? Откъде пари за пътуване и хотели?

Как си издържат семействата, ако имат семейства и т.н.?

Как са се издържали, докато още са изграждали началото на духовния си път?

И на мен са ми минавали подобни мисли ,но четете лекциите, и ще си отговорите на доста въпроси ,да некажа и на всички .В една от лекциите П.Дънов споменава ,че знае къде има заровени богатсва и може лесно да се възползва ,в друга пък ,че познава растенията и може богато да живее като лекува заможните хора .Идеята е друга ,разбирасе без пари ,и приходи от някъде трудно се живее ,и доста вероятно е да е нямал приходи от някъде ,поне за сега не съм попадал на такава информация .По вероятно е ,е хората да му са се отблагодарявали по някакъв начим ,я със храна ,я с дрехи ,поне аз така бих направил .Възможно е също ако са му трябвали пари за нещо ,да се е хващал да свърши някаква работа за някой .Смисълът на примерът ,който ни го е дал е голям ,и със сигорност не е да се отречем от материалното .

Линк към коментар
Share on other sites

Той у казвал, че търговците трябва да търгуват честно, а учители и лекари да работят без пари. Но без пари, живее ли се. Българските учители май са най - близо до този завет на Учителя. :lol: Лекарите ...мммм...не толкова ... :3d_166: Търговците и те не страдат от прекомерна честност. :3d_143: В една книга четох нещо за заровено съкровище, чието местонахождение се знаело от учениците на Дънов, комунистите май били намерили това съкровища, понеже изнудили някой да им каже. :)

Линк към коментар
Share on other sites

А Учителя как се е справял в различните етапи на живота си?

Здравейте съфорумци.

Божидар, твоят въпрос е изяснен още в том 1 на "Изгревът на бялото братство -пее и свири ,учи и живее" .В спомените ,които са публикувани в този том ,се говори от няколко човека и става ясен начина ,по който се е финансирал общият живот на Изгрева,а и преди да се създаде Изгревът.Толкова бях впечатлена,когато се запознах,че бях изкушена да публикувам тук,но после се спрях,защото мисля,че с една подробна публикация,неразрешена от автора,бих нарушила авторското право.( в линка,който давам ,се вижда,че авторът на поредицата е дал свободен достъп,само до някои части от книгите )Затова ще споделя само моят извод,че и във финансирането на живота на Изгрева, що се отнася до Учителя,са се спазвали всички онези правила и принципи,които са изнесени в беседите.Учениците,подобно на нас са били най-различни и не винаги са зачитали мнението и съветите на Учителя.Той е казвал веднъж и е приемал последващите им действия без повече коментар.Обрулени от събитията след кончината на Учителя ,учениците в края на земния си път , са осъзнали до какви последствия е довело тяхното непослушание.Чест им прави,че са го споделили с д-р Вергилий Кръстев,авторът на тази мемоарна поредица.

Поздрави

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Той у казвал, че търговците трябва да търгуват честно, а учители и лекари да работят без пари. Но без пари, живее ли се. Българските учители май са най - близо до този завет на Учителя. :lol: Лекарите ...мммм...не толкова ... :3d_166: Търговците и те не страдат от прекомерна честност. :3d_143: В една книга четох нещо за заровено съкровище, чието местонахождение се знаело от учениците на Дънов, комунистите май били намерили това съкровища, понеже изнудили някой да им каже. :)

В днешно време много трудно може някой да практикува като учител или лекар ,разбирасе пак може но някак си по трудно биха се полуяили нещата отколкото преди 100 години примерно .За Ванга знам пък ,че не е искала пари ,макар че в един момент държавата е решила да се възползва от нея ,и слага каса ,и така доста пари са направили от нея .

Линк към коментар
Share on other sites

Направили са пари. Но и у Ванга са се събрали подаръчета. Не е била напълно безразлична към хапването и дрешките да речем, макар че е твърдяла, че не я вълнуват материалните подаръци. Веднъж се изкушила да си облече една хубава червена дреха, подарък от американка, но един глас и казал да остави дрехата и тя го послушала. Гледал съм един запис, в който казва на един човек другия пък да и донесе еди какво си за папкане. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Направили са пари. Но и у Ванга са се събрали подаръчета. Не е била напълно безразлична към хапването и дрешките да речем, макар че е твърдяла, че не я вълнуват материалните подаръци. Веднъж се изкушила да си облече една хубава червена дреха, подарък от американка, но един глас и казал да остави дрехата и тя го послушала. Гледал съм един запис, в който казва на един човек другия пък да и донесе еди какво си за папкане. :)

Е, и ти не папкаш ли?

Или може би само ти можеш да се храниш?

Голям праз, че някой е пожлелал да се храни, страшното е, ако не пожелае :)

Изобщо, всички сте гледали всичко, ала душата е оставена на ъгъгла, на пътя и за нея не се говори особено много - тя е неведома и ефимерна, ама е важно да се говори за нея, все едно едно едно е сложен текст или сложна история,

Ехо, къде се намирате:-)

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Естествено, че и аз папкам. :)

Спомена се, че държавата е печелила пари от дейността на Ванга. И аз уточних, че и самата Ванга е имала придобивки, макар и дребни. Тоест, не само държавата е получавала нещо от ясновидстването и.

Голям праз, че някой е пожлелал да се храни, страшносто е, ако не пожелае :)
Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото разбирам, това ти е проблема :-)

Нима е това?

А държавата в взимала пари от който си поискаш и не си поискаш, ала все едно. Ти си намери своя път към изнамирането.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами това, че Ванга е получавала храна и дрехи е свързано с нейното съществуване. Храната и дрехите ни са нужни, те са свързани с издържането. А Ванга е фигура с духовен ореол, може би духовен учител за много хора. И така коментарът ми се вписва в темата. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Просто дискутирайте на друго ниво, не е трудно, нали :-)

Всеки дискутира на нивото, на което е. Нека поне това да уважаваме.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...