Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Старческа деменция


Recommended Posts

Здравейте! Вкъщи имаме следния проблем със свекър ми който е на 76 години. От дма месеца насам говори със хората от телевизионите предавания! Решил е че го виждат и чуват и съответно си води диалог с тях. Държи дистанционното насочено към телевизора защото иначе бягала картината. С телевизора и дистанционното е като наркоман с дрога. Ако му ги вземем се ядосва и става нервен. С течение на времето тезова негово поведение се задълбочава! Ако не е пред телевизора се държи съвсем нормално . Ако някой може да помогне със съвет ще съм много благодарна.

Линк към коментар
Share on other sites

Дано го убедите да направи консултация с невролог /психиатър/. Лекарят ще ви даде най-правилните съвети с оглед състоянието. За съжаление перспективата е твърде песимистича. Състоянието ще се задълочава.

Подобни личностни промени са истинско изпитание за близките.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз мисля, че е най-добре да се консултирате в психолог. То на тая възраст вече се чака само едно, но така или иначе никой не е избягал от „душевадеца“. Дано поне дядото не извади вашите души докато си замине.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Вкъщи имаме следния проблем със свекър ми който е на 76 години. От дма месеца насам говори със хората от телевизионите предавания! Решил е че го виждат и чуват и съответно си води диалог с тях. Държи дистанционното насочено към телевизора защото иначе бягала картината. С телевизора и дистанционното е като наркоман с дрога. Ако му ги вземем се ядосва и става нервен. С течение на времето тезова негово поведение се задълбочава! Ако не е пред телевизора се държи съвсем нормално . Ако някой може да помогне със съвет ще съм много благодарна.

Няма какво да се направи. Нещата трябва да се приемат такива, каквито са. Вероятно ако се заведе на преглед ще му предпишат някакви лекарства, но те една ли ще решат проблема. А отнемането на телевизора, който е може би единственото останало средство човекът да си прекарва многото свободно време е доста жестоко. За него телевизорът е важен. Може би най-важното нещо на света, защото убива времето, без да изисква особено напрежение и активност.

Има възраст в която всеки опит да се промени мисленето на даден човек е доста глупав.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Този вариант даже въобще не е лош,по-добре така,отколкото да гледа в една точка или пък да появява агресия към околните.Не бива да се забравя,че деменцията може да има различни проявления.Така,че нека човека си говори на телевизора,на кого пречи,приемете го,има много по-лоши случаи.

Линк към коментар
Share on other sites

Класика в жанра, бих казал.

На една моя близка приятелка баба й решила, че говорителят от телевизора я ухажвал и се обличаше с празнични дрехи всяка вечер.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Вкъщи имаме следния проблем със свекър ми който е на 76 години. От дма месеца насам говори със хората от телевизионите предавания! Решил е че го виждат и чуват и съответно си води диалог с тях. Държи дистанционното насочено към телевизора защото иначе бягала картината. С телевизора и дистанционното е като наркоман с дрога. Ако му ги вземем се ядосва и става нервен. С течение на времето тезова негово поведение се задълбочава! Ако не е пред телевизора се държи съвсем нормално . Ако някой може да помогне със съвет ще съм много благодарна.

Ще трябва да приемете ситуацията.

"Бягаща" картина при гледане на телевизия или "бягащ" текст при четене е симптом на мозъчна склероза.

Не му отнемайте телевизора,защото чрез него човекът задоволява потребността си от общуване с външния свят.

Бъдете търпеливи,общувайте повече с него и му давайте редовно лекарствата,които е предписал лекаря.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Има възраст в която всеки опит да се промени мисленето на даден човек е доста глупав.

А как да я определим тази възраст. Ще сме сигурни ли, че е точно тази? Ама за всички хора ли е една?

А да не излезе възрастта 30г или 40 години, защото има доста хора на 30, на които е доста глупаво да се правят опити да се промени мисленето?

Искам да кажа, че никога не се знае коя е таз възраст за даден човек. Може поне да се опита.

Пламъче, абе как човек общува повече като гледа постояно телевизор?!?!?!?

Линк към коментар
Share on other sites

...

Има възраст в която всеки опит да се промени мисленето на даден човек е доста глупав.

А как да я определим тази възраст. Ще сме сигурни ли, че е точно тази? Ама за всички хора ли е една?

А да не излезе възрастта 30г или 40 години, защото има доста хора на 30, на които е доста глупаво да се правят опити да се промени мисленето?

Искам да кажа, че никога не се знае коя е таз възраст за даден човек. Може поне да се опита.

Пламъче, абе как човек общува повече като гледа постояно телевизор?!?!?!?

В първия си пост madlen5 пише : "От дма месеца насам говори със хората от телевизионите предавания! Решил е че го виждат и чуват и съответно си води диалог с тях."

Ами човекът си общува така!:)

Причината може да е в това,че близките не му обръщат достатъчно внимание.Ако му вземат телевизора и не намерят начин да общуват с него по-често,твърде вероятно е да започне да си говори сам.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

...

Има възраст в която всеки опит да се промени мисленето на даден човек е доста глупав.

А как да я определим тази възраст. Ще сме сигурни ли, че е точно тази? Ама за всички хора ли е една?

...

Точната граница разбира се е индивидуална и е трудно да се определи, но идва момент когато нещата просто стават очевидни.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...