Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Обърнатите карти в Таро


Guest Мона

Recommended Posts

Друга комбинация е Рицар пентакли, Паж пентакли, Асо жезли обърнато.

Хващам тази комбинация за тълкуване :rolleyes: .

Мисля, че има неосъществена идея, която е била голяма и сигурна за питащия, обаче след това е изгоряла във времето или е намаляла като искане или като желание да се осъществи. Жезли се крият зад тези карти, но точно какви ми е малко трудно да определя. Но идеята си е пак там и си я има, тя си тлее и чака момента в който ще се осъществи. Вероятно има пречка поне в този момент. Ако беше асото право вероятно нямаше да има значение, но като обърнато тук има. То ще отключи мощна енергия и ще даде потенциал за осъществяването на рицар пентакли. Мисля, че въпроса касае нещо, което е важно за питащия.

Линк към коментар
Share on other sites

Друга комбинация е Рицар пентакли, Паж пентакли, Асо жезли обърнато.

Това е една много интересна комбинация, заради Асото на трета позиция.

Ако то беше право, нямаше да има никакво значение за предходните карти, но така поставено, то чертае инклузивни процеси.

Една от най-неприятните като послание обърнати карти, е именно Ас жезли обърнат - ако до този момент, една идея е била ясна, една посока е била следвана, осъзната и осмислена, то сега започват процеси на "самоизяждане" на енергията. Това е начало на деструктивен процес, предупреждение за изчерпване на силите и ресурсите на психиката.

Ако твърде дълго си плувал без почивка, а бреговете все още са далече, въпреки видими, то има голяма опасност от крампи в мускулите ... В търсене на смислите, е възможно да се изгубим, нещо в мотивацията куца, формулата е сбъркана. Още повече, че имаме едни устойчиви пентакли като предистория, ала, уви - те съвсем не са достатъчни. Сривът е налице.

Как може Асо-то да се избегне? Ами не може, но може да послужи за терапевтично осмисляне на процесите, малко преди да имаме тотален разпад. Тук има една-единствена карта-сянка и това е Кулата, но без катарзистичния й финал: обърнатото Асо е като спиралата на която и да е зависимост, където само свръхдозата лекува унинието или глада.

Безсмислието трябва да се нахрани - ок, но не със собствената ни кръв, енергия и воля за живот.

Миналото или по-скоро регресивните реакции трябва да бъдат спрени, но само по логически път, по умозрителен, не емоционален. Това е и посланието на обърнатия Ас жезли - спри се, за да не изгориш.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Друга комбинация е Рицар пентакли, Паж пентакли, Асо жезли обърнато.

Това е една много интересна комбинация, заради Асото на трета позиция.

Ако то беше право, нямаше да има никакво значение за предходните карти, но така поставено, то чертае инклузивни процеси.

Една от най-неприятните като послание обърнати карти, е именно Ас жезли обърнат - ако до този момент, една идея е била ясна, една посока е била следвана, осъзната и осмислена, то сега започват процеси на "самоизяждане" на енергията. Това е начало на деструктивен процес, предупреждение за изчерпване на силите и ресурсите на психиката.

Ако твърде дълго си плувал без почивка, а бреговете все още са далече, въпреки видими, то има голяма опасност от крампи в мускулите ... В търсене на смислите, е възможно да се изгубим, нещо в мотивацията куца, формулата е сбъркана. Още повече, че имаме едни устойчиви пентакли като предистория, ала, уви - те съвсем не са достатъчни. Сривът е налице.

Как може Асо-то да се избегне? Ами не може, но може да послужи за терапевтично осмисляне на процесите, малко преди да имаме тотален разпад. Тук има една-единствена карта-сянка и това е Кулата, но без катарзистичния й финал: обърнатото Асо е като спиралата на която и да е зависимост, където само свръхдозата лекува унинието или глада.

Безсмислието трябва да се нахрани - ок, но не със собствената ни кръв, енергия и воля за живот.

Миналото или по-скоро регресивните реакции трябва да бъдат спрени, но само по логически път, по умозрителен, не емоционален. Това е и посланието на обърнатия Ас жезли - спри се, за да не изгориш.

Предполагам затова се и появява Силата като алтернатива на този съсипващ процес на burnout, като здравомислеща, логическа връзка. Да се вземе нещо в ръце, а не да се изпада в ненужни крайности. Изобщо, оставам с впечатление, че понякога Таро поставя нещата на кантар, а накъде се накланят везните, ние определяме, и зависи от ресурсите ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Друга комбинация е Рицар пентакли, Паж пентакли, Асо жезли обърнато.

Хващам тази комбинация за тълкуване :rolleyes: .

Мисля, че има неосъществена идея, която е била голяма и сигурна за питащия, обаче след това е изгоряла във времето или е намаляла като искане или като желание да се осъществи. Жезли се крият зад тези карти, но точно какви ми е малко трудно да определя. Но идеята си е пак там и си я има, тя си тлее и чака момента в който ще се осъществи. Вероятно има пречка поне в този момент. Ако беше асото право вероятно нямаше да има значение, но като обърнато тук има. То ще отключи мощна енергия и ще даде потенциал за осъществяването на рицар пентакли. Мисля, че въпроса касае нещо, което е важно за питащия.

Мерси, Лора, за коментара.

Ще обърна внимание на подчертаното изречение, защото го намирам за съществено, а пък и от известно време исках да пиша за тази конкретна карта - 9 жезли обърната, и тук си й е мястото. Нещата изобщо много започват да се припокриват, тя освен, че е страх, агресивна реакция на външните стимули, несигурност дали ще се справиш или не, аз малко по-нагоре писах - бърнаут, тя е събирателно на всичко, което се вижда в тези карти и ми се струва, че е критичният праг, от който зависи как ще се развият нещата. Дава някакво олицетворение на нарцистичен конфликт и също такива страхове, както и полъх на самоунищожение и пришпорване на нещата до край. Пак ще направя връзка с нея и Силата, като двете различни възможни страни на една ситуация.

Линк към коментар
Share on other sites

Предполагам затова се и появява Силата като алтернатива на този съсипващ процес на burnout, като здравомислеща, логическа връзка. Да се вземе нещо в ръце, а не да се изпада в ненужни крайности. Изобщо, оставам с впечатление, че понякога Таро поставя нещата на кантар, а накъде се накланят везните, ние определяме, и зависи от ресурсите ни.

Абсолютно си права.

За да има алтернатива в лицето на Силата, то процесът е двустранен, но кой ли процес не е?!

Важната идея, конституционалната идея на Таро, която предхожда всички други таро-смисли, е терапевтичната, за която прогностиката е темел.

Малко извън темата, но и вътре в нея - целта е, идеята е да видим какво би станало и в двата случая, няма как два пътя да доведат еднакво до гибел и еднакво до победа. Изборът винаги е на човека. Хубаво е да знаеш, че имаш избор, защото има и други ситуации, при които нямаш - Таро, и то умее да те лишава от шанс, издавайки "предателски" бъдещето.

Между Ас жезли обърнат и Силата има много общо - врящият казан е един и същи, само че при единия умираш от жега и изгаряш, при другия изгаряш, но не те боли :) И продължаваш.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Жрецът, обърнат Ас жезли, обърнат Рицар пентакли.

Честно казано ми се видя интересна тази комбинация и реших да я споделя с вас.

Аз не я възприемам като отговор на определен въпрос, а като проекция и не ми харесва.....

Ако споделите мнение ще се радвам! :) :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Жрецът, обърнат Ас жезли, обърнат Рицар пентакли.

Честно казано ми се видя интересна тази комбинация и реших да я споделя с вас.

Аз не я възприемам като отговор на определен въпрос, а като проекция и не ми харесва.....

Ако споделите мнение ще се радвам! :) :)

Доста време е минало от 11 юни, но все пак ...

Комбинацията ти не е проективна, говори за умора, раздразнителност и сериозно понижен тонус и липса на енергия. Всичко това придружено с напрегната и изнервяща ситуация на работното място. Това по обърнат Ас жезли и обърнат Рицар пентакли. Жрецът на първа позиция указва единствено, че идва обръщане на привидно добра ситуация. Същият успех би имала и 9 пентакли, както и 2 пентакли, както и Колелото.

През този период е възможно и заболяване, но няма нищо страшно.

Линк към коментар
Share on other sites

3 пентакли, 4 пентакли обърната, Паж чаши. Въпросът не касае отношения, работа и т.н. да поясня :) .

Вместо 4 пентакли обърната, вчера през целия ден си мислех, че е 5 пентакли обърната, и дори и днес записана, пак ми се стори, че е 5 пентакли обърната, нямам идея обаче какво значи това.

Искам да попитам и при обърнатите карти ли виждаме техните сенки, ала обърнати?

При обърнатите чаши знам, че нещото се излива, обаче при пентаклите как е?

Линк към коментар
Share on other sites

3 пентакли, 4 пентакли обърната, Паж чаши. Въпросът не касае отношения, работа и т.н. да поясня :) .

Вместо 4 пентакли обърната, вчера през целия ден си мислех, че е 5 пентакли обърната, и дори и днес записана, пак ми се стори, че е 5 пентакли обърната, нямам идея обаче какво значи това.

Искам да попитам и при обърнатите карти ли виждаме техните сенки, ала обърнати?

При обърнатите чаши знам, че нещото се излива, обаче при пентаклите как е?

Въпросът не касае отношения, но постановката на обърната 4 пентакли до Паж чаши има емоционално послание - гняв и неяснота. Обърната 4 пентакли често говори за изчерпване на ресурси, но не материални, а стигане до задънена улица. 4 пентакли обърната е всичко онова, което мислим, че ние е отнето, а ни се полага по право - това по Паж чаши.

Привижда ти се 5 пентакли, защото обърната 4 пентакли много се доближава до характеристиките на 5 пентакли. И от условно материална карта (права 4 пентакли) се превръща в сигнал за пробив в психиката (вече обърната).

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Я и аз да пусна нещо в моите любими обърнати карти.

Една доста стара комбинация, на която попаднах някъде от архивите, и ми се видя интересна за споделяне. Въпросът е какъв е най-големият проблем на този човек, картите са 3 жезли, Асо чаши обърнато, Глупакът обърнат :)

Има си дори и ключ :)

Ще ми е интересно да дадете своите мнения.

Линк към коментар
Share on other sites

какъв е най-големият проблем на този човек, картите са 3 жезли, Асо чаши обърнато, Глупакът обърнат

като имаме предвид, че не познавам обърнатите карти - много ми прилича на пресилени, прекомерни надежди, планове без основа / без реално покритие, въздушни замъци...

Линк към коментар
Share on other sites

Я и аз да пусна нещо в моите любими обърнати карти.

Една доста стара комбинация, на която попаднах някъде от архивите, и ми се видя интересна за споделяне. Въпросът е какъв е най-големият проблем на този човек, картите са 3 жезли, Асо чаши обърнато, Глупакът обърнат :)

Има си дори и ключ :)

Ще ми е интересно да дадете своите мнения.

Според мен има трудности при вземане на решения, все е като на кръстопът, чуди се дали ще сгреши или не. Също трудност при изразяване на чувства.

Тези карти ме препращат в семейството на този човек, той следва някакъв модел на поведение.

Всяко начало за него е едва ли не непосилно, вижда го като чудовище. Дава заден при вида на нещо ново. Страх.

Обрича ли този човек почти всичко на неуспех?

Линк към коментар
Share on other sites

Момичета, благодаря на всички, които се включихте по моите карти.

Имате много точни попадения - и казаното от Деяна, за търсенето на Светия Граал - браво, много точно, и на Sha angreal - също добро изказване, както и на Лора - човекът има трудност да си изразява чувствата адекватно, мисля, че може да си представите как обърнатият Глупак ще изрази любовта си... Идиотски :)

И да, има един автоматичен модел на поведение. Не, че другите нямат такъв, и че другите не следват модели - просто тук се оказва много деструктивен - както Лора е писала, обрича всичко на провал.

Не мога да се съглася единствено за това, че всяко начало за него е непосилно, напротив - хвърля се геройски през глава, макар че често го е страх. После всичко е ясно.

Ще се радвам, ако дадете още някакви допълнения по тези карти, наистина ги намирам за интересни и полезни. И ви благодаря още веднъж за участието - с хубави идеи, така се гради форум :)

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам някой гледа ли с обърнати карти? Колко на брой са обърнатите ви карти от цялата колода? Как ви се обърнаха или вие сами ги обърнахте на някакъв случаен принцип?

Имате проблем. Обръща се карта. Разрешавате проблема и картата се изправя. :) Забелязали ли сте го това?

Линк към коментар
Share on other sites

Това са подигравки. Просто е смешно да питаш подобни неща. В този форум няма такива хора, но виж навсякъде другаде е пълно. Писна ми да се петнят по подобен начин темите. :3d_144:

П.П. Напомням, че зададох няколко въпроса преди да се изкажат пак неподготвени. Някой ако го вълнува може да отговори. Ще се радвам вместо да обсъждаме неща, които не заслужават внимание! :)

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам някой гледа ли с обърнати карти? Колко на брой са обърнатите ви карти от цялата колода? Как ви се обърнаха или вие сами ги обърнахте на някакъв случаен принцип?

Имате проблем. Обръща се карта. Разрешавате проблема и картата се изправя. :) Забелязали ли сте го това?

Аз отскоро започнах да гледам с обърнати карти. Обръщам всяка седма карта и така гледам, но съм забелязала, че и сами се обръщат докато ги размесвам.

След като свърша с гледането си ги обръщам прави, не ги оставям в колодата обърнати.

Линк към коментар
Share on other sites

След като свърша с гледането си ги обръщам прави, не ги оставям в колодата обърнати.

Добре е отвреме-навреме и да ги оставяш така, както са обърнати, лошо няма. По този начин те свикват да се "виждат" и обърнати, това е ново състояние за картите ти и както всичко ново, имат нужда от адаптация.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Здравейте ,от два дни съм като пристрастена към този сайт и специално форума за картите.Прочетох някои от темите от първата до последната страница.Направи ми голямо впечатление колко сте свързани и близки с картите си ,как добре ги познавате. Аз имам карти от 8 клас. това ще рече ,че ги имам от 9 години и "работя" с тях. да ви призная несериозно.В последните две години обаче започнах да гледам с по-голяма точност и реших ,че май е време да се заема по-сериозно.Споделям малко предистория.

Винаги съм гледала с обърнати карти и моят опит е ,че когато се появи подобна карта работата става по-сложна ,неприятна ,заплетена , емоционална и взависимост какво са ми задали като въпрос.Обиконовено като видя обърната карта все казвам на човекът пред мен ,че му се дава правия път ,а той като че ли се инати да тръгне по него и все казвам :защо си пречиш? Естесвено не пренедирам да съм добра и да знам много. Винаги с интуиция съм работила и даже понякога си мисля "леле как ги лъжа тези хора" ,защото нищо от това ,което казвам не го пише в книжката например. Обикновено смятам за вярно значението на картата ,но с обратен знак. Например ако става въпрос за общуване ,ако е обърната ,значи там ще се появи проблем или липса на такова...

Друго ,което правех преди да се задълбоча в двоцовите карти ,но винаги беше точно е когато някоя от тях е обърната за мен това винаги е човек ,в позиция ,която пречи на питащия или не е в хармония с него. Колкото пъти са ми се паднали пажове /принцеси обърнати когато гледам за любов на момиче ,толкова пъти е имало изневяра или раздяла. Това съм забелязала.

Много ми беше приятно да споеля моя малък опит.Ако имате нещо да добавите или коментирате с радост чакам. Страхотни са темите във форума!Със сигурност ще прочета всичко с интерес! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Искам да задам една задачка: при три обърнати 9 от боите: жезли, чаши и пентакли, какво следва; проблемът е, че е и конфигурацията на стихиите може да бъде различна, и всичко ще е различно, но именно в тази поредица: жезли, чаши, пентакли.

Визирам 9 жезли обърната, 9 чаши обърната, 9 пентакли обърната

Само да добавя, че същото би било при всички номерации от Ас до 10, без Ас пентакли обърнат обаче.

Как бихте тълкували такава комбинация?

Накъде бихте се насочили?

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Искам да задам една задачка: при три обърнати 9 от боите: жезли, чаши и пентакли, какво следва; проблемът е, че е и конфигурацията на стихиите може да бъде различна, и всичко ще е различно, но именно в тази поредица: жезли, чаши, пентакли.

Визирам 9 жезли обърната, 9 чаши обърната, 9 пентакли обърната

Само да добавя, че същото би било при всички номерации от Ас до 10, без Ас пентакли обърнат обаче.

Как бихте тълкували такава комбинация?

Накъде бихте се насочили?

 

Стопиране на нещата?

Не, не означава това.

Поразсъждавайте повече. Темата е за среднонапреднали, значи би трябвало да знаете. Разиграйте комбинациите в житейски ситуации.

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...