Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кое определя стойността на човека


Велина

Recommended Posts

  • Отговори 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

По повод написаното от Вендор.

Асоциирам с една мисъл на Станислав Лец, а именно, че общуването с лилипути изкривява гръбнака...

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Цената е паричен еквивалент на стоката. Стойността е калкулация чрез която се определя цената. Живото не притежава стойност, цена нито пък калкулация. Труда който влага човека е остойностен и той има споменатите атрибути (цена, стойност и калкулация). Н :sleeping: о човекът не е труд.

Линк към коментар
Share on other sites

Еманациите излъчвани от човека са това, което всеки възприема при досега си до него. До колко стойностен е един човек се определя от това с което той насища атмосферата около себе си. И кой може да прикрие качеството на своята аура?

Линк към коментар
Share on other sites

Еманациите излъчвани от човека са това, което всеки възприема при досега си до него. До колко стойностен е един човек се определя от това с което той насища атмосферата около себе си. И кой може да прикрие качеството на своята аура?

Хубав въпрос... :thumbsup2:

От самосебе си се разбира, че този който има обективно познание за качествата си, ще има възможност да си "изгради роля". Но това не винаги е възможно. Защото не винаги може да се напарави на луд. Все ще трябва да реаргира в определени ситуации адекватно във видимия спектър.

Сиреч субекта опознавайки се като обект, знае обективното си място във времето и пространството. А това може да се превърне в предпоставка да .."излиза" от времето и пространството по собствено желание.

Линк към коментар
Share on other sites

По повод написаното от Вендор.

Асоциирам с една мисъл на Станислав Лец, а именно, че общуването с лилипути изкривява гръбнака...

А от общуването с лилипутките, кръста ли боли?

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: Може би стойността на една личност (не душа - тя няма стойност според мен) се определя от умението и да вижда голямото в малкото, дълбокото в плиткото, мъдростта в глупака, ползите в загубите, живота в смъртта, красотата в невзрачното....

Може би стойността на една личност зависи и от знака на емоциите, които тя допуска в себе си - дали оставя да я води гордостта или смирението, дали отминава с уважение или с презрение...

Не знам как е с вас, но аз обичам да коленича, за да погаля цветята, да се навеждам и дори приклякам, за да разговарям с моите Учители - децата.... Когато го направя, имам усещането, че трябва да се повдигна сега пък на пръсти, за да ги стигна.... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Еманациите излъчвани от човека са това, което всеки възприема при досега си до него. До колко стойностен е един човек се определя от това с което той насища атмосферата около себе си. И кой може да прикрие качеството на своята аура?

Аурата, излъчването или да го наречем харизма неможе да е показател за стойност, защото е неoтрална величина.Има много харизматични личности, които едва ли биха дили определени като стойностни-Сталин и Хитлер например.Макар че тяхната стойност за историята нa човека е неоспорима.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

:3d_072: , да Донка и за мен в много отношения са учители децата , особено най- малките .

А за стойностите , ще ми се да имам много стойности , или по - точно да имам калейдоскоп от стойности , най- различни функции на духа , защото за мен това са стойностите, начин на функциониране . Мечтая да функционирам повече . Да познавам възможностите си за изпълняване на функции . Твърде ограничен диапазон от функции .

Стесненото пространство на ценностите , определят границите на действието ми , на начина по който бих могла да се реализирам в жизненото пространство.

Затова дори и човек да е много стойностен , душата му да е един своеобразен ролс - ройс на ценностите , фина субстанция на идеалистични притежания , аз ще се чувствам на самотен остров , където моят душевен ролс ще бъде безмислен. За съжаление , много трудно се оказва човек да се раздели със всичките си ценности , които го правят "стойностен " човек .

Затрупвам се с ценности и се обездвижвам , и спирам да изпълнявам каквато и да е функция в тази вселена .

Например имам силно "духовно - устремените цености " да обичам интелигентните хора , да уважавам само "ценните ", само "стойностните ", само "знаещите и мъдрите ", другите "духовни "хора . Аз в живота си всъщност проявявам твърде малко от любовта си към целия човешки род , само защото имам определени ценности , които не ми позволяват да реализирам цялостната си любов , защото аз имам определени изисквания за "стойностни ", за "ценни " , и тези които не заслужават етикета ми /разбиранята , ми / за" стойностни ", ще произведат само отегчение и неприязън .

Не мога да кажа , че съм се преборила напълно с този "стремеж " към истински "стойностните ". Но какво пък опитвам се да преоткривам света извън ролс- ройса на ценностите , а напротив в трафика на реалността . Там , където всъщност всеки е зад гърба на някой друг и е пред носа на някой друг.

"умението и да вижда голямото в малкото, дълбокото в плиткото, мъдростта в глупака, ползите в загубите, живота в смъртта, красотата в невзрачното.... "- цитат Донка . -ето това умение , тази нова функция , ми се ще да бъде една различна стойност от моя калейдоскоп. :3d_066::3d_116:

Линк към коментар
Share on other sites

Аурата, излъчването или да го наречем харизма неможе да е показател за стойност, защото е неутрална величина.Има много харизматични личности, които едва ли биха дили определени като стойностни-Сталин и Хитлер например.Макар че тяхната стойност за историята човека е неоспорима.

Има най-различни излъчвания. Магнетизмът и аурата не са едно и също нещо. Всяка мисъл и чувство които преминават през съзнанието на човека се отразяват върху неговата аура. Там измама не може да съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Незнам какво си е мислил Сталин или какво е вършил, но и до сега хората тачат личността му(явно е имал много светла и чиста аура).

Линк към коментар
Share on other sites

Има най-различни излъчвания. Магнетизмът и аурата не са едно и също нещо. Всяка мисъл и чувство които преминават през съзнанието на човека се отразяват върху неговата аура. Там измама не може да съществува.

Всъщност, точно там е измамата.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако не ти харесват думите ми, отмини ги с ПРЕЗРЕНИЕ....

Тука виждам предположение, предложение и етикет за поведение(оценка). Но ако да кажеме истината е, че думите са ме разсмяли няколко пъти, забавлявали са ме, т.е. принципно са ми харесали, това предполага, че когато оценяваме хората взимаме в предвид себе си и от тази гледна точка можем да се заблудим. Създали сме си илюзорен свят въз основа на личните ни чувства и преживявания и гледаме едностранчиво на нещата. Иначе бихме предложили и друг алтернативен вариант. Така,че стойността на човека я определяме предубедено изхождайки от себе си. Реална отценка обхващаща всички аспекти на човешката личност, непредубедено е възможно да даде само абсолютен разум, който знае , а не предполага.

Редактирано от mecholari
Линк към коментар
Share on other sites

Какъвто и да е човек, стойността му се определя от човешката оценка, тази на околните и неговата лична.

Важното е оценаката съответсва ли на действителността и кой е критерият тя да е реална? :3d_029:

Линк към коментар
Share on other sites

Околни много. Един човек може да бъде обичан(харесван) от някои и мразен(нехаресван) от други. И оценките им ще бъдат различни.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: Wonderful!

За мен оценката на околните за някого (или за мен) ми дава информация за техните (на оценящите) критерии за ценност, стойност, както и за това, което харесват (не харесват) в себе си или какво искат да имат, какви искат да бъдат. Т.е оценките говорят за стойността на оценЯЩите личности.

Според мен почти същото важи и за оценките, които някой дава на себе си - те показват не каква е стойността му, а каква е ценностната му система...

Линк към коментар
Share on other sites

Аурата, излъчването или да го наречем харизма неможе да е показател за стойност, защото е неутрална величина.Има много харизматични личности, които едва ли биха дили определени като стойностни-Сталин и Хитлер например.Макар че тяхната стойност за историята човека е неоспорима.

Има най-различни излъчвания. Магнетизмът и аурата не са едно и също нещо. Всяка мисъл и чувство които преминават през съзнанието на човека се отразяват върху неговата аура. Там измама не може да съществува.

Аурата е съвсем различно нещо от това, което наричаме магнетизъм или харизма. При аурата наистина измама не може да съществува, казвам го от скромния ми личен опит. От време на време успявам да видя аурата на хората и тя се променя, когато се радват или ядосат, когато се развълнуват или лъжат ...

Аурата на Сталин едва ли е била чиста и светла (нямам негова снимка под ръка, но и да имах не е ясно дали щях да успея да видя - ще се опитам все пак).

От друга страна не съм кой знае какъв експерт по въпроса, но не приемам аурата (нейната сила и цвят) като критерий за определяне стойността на човека. По нея може да се съди за неговото еволюционно ниво. В частност могат да се направят изводи за неговото здравословно, емоционално и т.н. състояния, но за стойността на човека ... :hmmmmm:

Всички хора са важни и нужни, всеки е на мястото си. Въпросът кой човек има по-голяма и кой по-малка стойност за мен е доста провокационен и има характера на нашата ценяща успеваемостта и достиженията цивилизация. Ако се опитаме да се издигнем над тези неща, такъв въпрос въобще няма да ни дойде на ум да поставяме.

Аз съм съгласна с мнението на Дончето, че критериите за оценка, които прокламират другите хора около мен, само ми дават информация за тяхната ценностна система.

Линк към коментар
Share on other sites

Стойността на един човек, на една стока или каквото и да било, винаги става в сравнение с други хора, стоки и т.н. Стойността няма как да бъде величина сама по себе си, тя се съизмерва с други величини. И за да се избегне субективният елемент при оценяването, се гледат резултатите. За почти всички (хора) те са различни (резултатите). Винаги има и по-умни, и по-напредничави и по-успешни хора и те трябва да служат за пример на другите.

Над всичко обаче е собствената самооценка и самоуважение, като естествена последица от самоосъзнаването. Най-важното нещо за правилната самооценка е намирането на най-удачното място (във всякакъв смисъл) за изява на личността.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Стойността на човек се определя от ценностната му система и житейската му философия.

Осланям се на интуицията си при преценка на хората . Тя не ме лъже, но не винаги я чувам навреме.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре дошъл/ла moonlight!

Когато се определяме стойността на другия човек по неговата ценностна система и житейска философия, коя е мярката, с която ги съпоставяме - някаква универсална мярка има ли или ги сравняваме с нашата собствена?

Ако има такава универсална мярка за "най-висока човешка стойност", то какви са нейните критерии? Как се замерва ценностна система на друг човек? А житейска философия?

Ако сравняваме със себе си, то би трябвало нашата собствена стойност да е константна, за да служи за мярка?

Интересно ми е и какви видове хора по тяхната стойност различавате...

Благодаря.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ми се да вярвам , че няма повече и по-малко стойностен човек. От гледище на Великия Космос или Първата Причина няма привилегировани. Всички сме едни и същи. Нашите човешки мярки са прекалено "човешки" за да можем да дадем реална оценка на това кой човек е по-стойностен. Аз нямам отговор на този въпрос. :3d_134:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...