Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Френология


Recommended Posts

Учителят е правел много щателни проучвания на хората (в случая - на главите им) в цяла България, мерил, чертал, сравнявал, изследвал ... Срещала съм това в много източници за него. Сигурно е човекът с най-голямата база данни в България в сферата на френологията.

Линк към коментар
Share on other sites

Вярвал е да. В беседите си Б. Дуно многократно се е позовавал на френологията и е описвал различни френологически закономерности. Може би някой ги е систематизирал, или поне част от тях. Но дори и в тези лекции които съм чел, които са малка част от всички лекции дадени от Учителя съм срещал много неща по темата. Можеш да потърсиш по ключови думи в тъсрачката на triangle.bg . Ето една много интересна беседа на която попаднах:

Отношенията на човека към себе си и към ближните му определят неговия морал. За да дойде до висок морал, той трябва да придобие нова, положителна наука. Тази наука се нуждае от ред спомагателни науки. Такива са запример физиогномия, френология, хиромантия, астрология и др. Като изучавате лицето на човека, вие ще познаете отде е започнал, какъв път е изминал и накъде отива. По ръката му ще познаете какво е извършил и какво му предстои да върши. Изобщо по лицето, по главата, по ръката на човека можете да видите всичко, което той е проявил в редица животи, през които е минал.Когато горната челюст на човека е издадена навън, това показва активност. У животните най-силно развито чувство е страхът. Няма животно, на което сърцето да не трепва от най-малкия шум. Животните нямат чело, нямат брада, както у човека, което говори за отсъствие на умствени сили и съзнателна, активна воля. Когато някое животно започва да се развива, челото му постепенно се изправя нагоре, брадата се издава напред, челюстите се огъват навътре, космите падат и т.н. Колкото по-космат е човек, толкова при по-неблагоприятни условия е живял. Щом условията на живота се подобряват, с това заедно и космите на човека опадат. Добрите условия на живота дават на лицето на човека красива и приятна форма. Щом започне да води лош живот, отново лицето му се деформира, брадата постепенно се губи, челюстите се издават напред. Също така се деформират ръцете, краката и гръбнакът на човека. Това външно деформиране се отразява и в сърдечния, и в умствения живот на човека.

Крадецът и пастирът

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Извинявайте, ама аз исках да зная дали Учителя е ВЯРВАЛ в това?! Има ли по-подробни негови мнения?

Аз сега не обичам, не искам да разкривам някои неща. Защо? - Преди години имах една неприятност с учениците си. Бях образувал една школа по френология и започнах да разкривам вътрешния език на Природата. Аз забелязах като разправях на учениците си едно друго, че те почнаха да се кискат един на друг, да си търсят кусурите и тогава затворих школата....

Съборно слово 1922г.

Беседи, обяснения и упътвания от Учителя. Дадени на учиениците от Всемирното Бяло братство при срещата им в гр. Търново през лятото на 1922г. (стр.114)

Цитирам по Всемировият Учител Беинса Дуно и Велико Търново (Документална хроника - том 2) изд. Алфиола 1996 ISBN 954-8139-10-3

Линк към коментар
Share on other sites

Да, от няколко месеца са ми изпъкнали значително сектори 11,13,14,15, а 10 се крие още сред тях, но сега като прочетох, ще го издърпам, не бойте се. :) Бях започнала страшно да се притеснявам какво става с главата ми и споделих само с един човек, който ми е много близък, но от това полза никаква.

Какво значи "издърпване" късметче?

Значи учителя е имал и училище по френология? Но няма ли противоречие тука - както той е казал, че учениците са почнали да си търсят недостатъците, а нали затова е френологията - да се потърсят проблемни области?

Озадачена съм от рязката промяна на лицевите черти на човек - например да кажем за година. Как е възможно това и какви сили предизвикват тези резки промени?

Разбирам от думите на Учителя, че френологичната характеристика се обуславя също от действията на родителите и пра-родителите и т.н. Примерно добри и лоши постъпки. Но КАК се обяснява това генетично? Времето на зачатие или? И как се променят чертите след време?

Линк към коментар
Share on other sites

Мнение по темата: всяко постижение на езотеричната наука е функция на собственото ни себепознание. Реалната наука и познание е плод на любовта ни към Твореца. Човекоумието е празна работа - изискват се определени лични усилия, за да се откаже човек от илюзорните си представи за нещата.

Ама, тръгне ли веднъж - няма спиране в нестинарството.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

phrenology.jpg

Привет, хубаво нещо е това форумът, споделят се мнения, обменят се знания.Та и аз,реших да се включа, с няколко практически примера, да покажа как може да ни е полезна френологията, защото както Учителя казва ....знание без приложение е товар безполезен... . За целта ще цитирам беседата „Цялото и частите” от книгата „Запалена свещ” на ООК от (1936-37)г. И така ... : „Как ще определите Моралът? – моралността е сбор на известни чувства, висши чувства, във връзка с човешките способности, с висшите способности на човека, това образува морал”(коментар от мен:снимката е от мнение #7 от Иво , тук фр.центрове са групирани по няколко в по-големи групи с общ цвят, като фон, за конкретния случаи гледаме висшите чувства-моралните дадени в тъмно жълто и висшите способности дадени в светло жълто.Морални чувства, това са: 1.Любовта към Бога; 2.Милосърдието; 3.Вярата; 4.Духовноста; 5.Въображението;[ 6.Съвест; 7.Твърдост – на тази снимка те са в зелената област на личните чувства, преместил съм ги при моралните, защото Учителя ги определя като такива] . Висшият ум, това са: 1.Human nature – способност за съсредоточаване, за приспособяване, интуиция; 2.Agreeabelnees – нежност, любезност, добра обхода; 3.Философия,способност за разсъждения; 4.Анализ, способност за сравняване, за различаване)..”Пък когато по-нисшите чувства във връзка с неговия нисш ум се проявяват, тогава се образуват долни чувства.”(коментар:по- нисшите чувства, в случая личните чувства това е зелената област:1.Самоуважение, достоинство, гордост; 2.Себелюбие, себепоказване, славолюбие, тщеславие; 3.Самообладание; 4.усета към великото,възвишеното идеалното,разширение; [5.Страха- за него Учителя казва, че е най-висшето чувство в животинското царство, така че аз бих го преместил в синята област]. Нисшия ум, това е розовата област : Една добра статия по темата ) „Сега в нисшите чувства и висшите чувства разликата седи в туй: висшите чувства имат право над другите в своето съзнание, а нисшите чувства имат право само, което се отнася до тях".(коментар т.с. висшето управлява нисшето). „Когато дойдем до религиозните разбирания, има известни чувства в хората, които не са религиозни.Някои хора са турили религиозна табела на своите лични чувства.Религиозните чувства са за един малък кръг, те са да подпомогнат индивида. Семейните чувства са, за да запазят дома”. (коментар: кафявата област от снимката). „Самосъхранителните чувства са да запазят индивида от нещастия, които има в света”(коментар: в синята област горе зад ушите). „Моралните чувства са които да пазят общия порядък в света.Висшият ум е, който се занимава с причините и последствията на нешата, как светът е създаден.Нисшият ум е, който се занимава с малките работи, които са необходими за ежедневния живот”. ... „Себето е обосновано на личните чувства. У себелюбивия човек личните чувства вземат връх. Морален човек значи, в който моралните чувства вземат връх. Или семеен човек, в който семейните чувства вземат връх. На семейният човек сега не му ли трябват лични чувства? – Той не може да се обезличи. На семейният човек морални чувства нему ли трябват? – Защото без морални чувства ще му липства вътре една връзка. Той ще бъде слаб човек. В тебе всичките чувства, които имаш, всяко едно чувство ще бъде поставено на място” (коментар: зада може да се постави всяко едно чувство и всяка една способност на мястото и , тя или то трява да да се познава, а това за съжаление не става само с четене, трябва и работа върху себе си, трябва самонаблюдение, добре е когато човек започне да се занимава с това, да започне с тези центрове от главата си коити са развити, т.с. изпъкнали, и после да отива нататък към центровете които му липсват „дупките”, и т.н.)

Веднъж прочетох следният съвет от Учителя, долу-горе така беше: „ когато се занимавате с окултните науки ( астрология, хиромантия, графология, нумерология, физиогномика, френология и др.), която от тях най ви се удава, нея поставете за основа, за център , а другите групирайте около нея ...." , аз лично започнах с астрологията, хиромантията, но накрая се оказа че най ме бива във френологията,но това е нещо много субективно, всеки сам трябва да провери, да види кое му се удава най добре ...

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

От студентка имах силен интерес към хиромантия и френология, издирвах и събирах разни материали- статии , книжки. Аз обаче, обикновено държа лично за себе да се уверя и да реша кое е вярно и кое не. Това пък изисква години наблюдения и анализи, така че не съм напреднала особено много. Нямам съмнения, че чертите на лицето, линиите на ръцете, формата на черепа, тялото съдържат много информация. Въпросът е кой как я разчита и интерпретира.

Много ме заинтригува споделеното тук от Буби и Късметче, ако не греша, че целенасочено, волево могат да си развиват (издърпват) някои центрове. Ако може, споделете нещо повече за това :rolleyes:

Има ли някой конкретни наблюдения в практиката за категорична връзка на дадена черта на лицето и на характера, както и външна промяна - вътрешна? Аз си имам някои, без да съм напълно сигурна. Намирам и много тясна връзка между Френологията и Астрологията.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, направо им завиждам на тези, чиито професии им позволяват да наблюдават много хора, с информация за име, рожденна дата, жизнени събития и др.п.

А аз бих споделила дори нещо, което е доста по-странно, защото не се отнася до характера или качествата на човека, ами по-скоро до взаимоотношенията му със семейството - когато видя човек с вдлъбнатина между челото и носа, това означава, че той или не се разбира добре с родителите си или в най-добрия случай не е особено привързан към тях. Колкото по-дълбока и остра е гънката, толкова повече нещата клонят към конфликт. А ако поеме курс на подобряване на отношенията, тази вдлъбнатина също намалява/започва да се изглажда.

Имате ли подобни наблюдения? Или съм си направила погрешни изводи от не много голямата база данни. Може да погледнете и децата си (или братята/сестрите си) - обикновено детето, което повече се спогажда с родителите си, има по-права линия от челото към носа, а другото има по-изразена вдлъбнатина.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравей Иво,

Здравейте всички,

Определено и Хиромантията, и Френологията са науки. Те спадат към така наречените окултни науки - т.е наука която не се научава само по книги и четене, а има нужда от опити за да бъде разбрана, усвоена и проверена. Не само ума, но и сърцето и волята на човека трябва да вземат дейно участие в изучаването на тези науки.

В нашето ежедневие е много по-лесно да изучаваме Френологията пред Хиромантията, тъй като е много по-достъпно да се вгледаш в главата на събеседника отколкото в ръката. Много е интересна в случая и Физиогномиката - понякога се слага заедно с Френологията.

Тя работи с лицето, челото, очите, носа, устата и брадата на човека.

Хиромантията е много по-трудна от тези 2 науки. В този ненарочно получил се обзор не можем да пропуснем Астрологията. Някои я наричат Царица на Окултните Науки. И има защо.

Иво е прав : най-добре е да се вземат под внимание възможно най-много покзатели - Хороскоп, линии на ръката, черти на лицето, форма на черепа, излъчване.

Природата ни говори на нейния символичен език и във всяка форма е закодирала отговори, които търсим.

От нас остава силния и искрен стремеж.

Аз изписах доста редове, а просто исках да се присъединя към призива на Иво - да споделим своя опит в изучаването на тези науки.

Например носа е израз на интелигентността, устата на любовта и чувствата, брадата на волята, очите на душата...

Кафявите очи показват топли чувства, черните смелост. Трапчинка н а брадата - добър и благороден характер.

Поздрави,

Ради

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте,

:) .

Има ли сте наблюдения как се изменя човешката физиономия и череп в зависимост нашия живот, мисли и цели?

Как динамиката на живота се отразява на нашия образ, на линиите по ръката ни?

По тях можем да четем кои наши черти и способности развиваме, и как ги развиваме :) .

Да. И официалната медицина има още да се потруди, за да разбере защо костите се изменят далеч след възрастта, обявена като крайна точка за растеж за организма.

Благодаря още веднъж за съществуването на тази тема и на хората в България, които се занимават с тези науки. Те ни помагат да разберем себе си, извървяните и предстоящите стъпки.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте,

искам да споделя с вас скромните си наблюдения относно френологията. Та анализирам хората, с които комуникирам от няколко години насам и след статистическа обработка стигам до извода, че наистина формата на главата има отношение към умствените възможности и наклонности на индивидите.

От личен опит мога да потвърдя това, че хората с високо чело могат да обработват и запаметяват информация по-добре! Освен височината на челото има голямо значение и наклонът му. Наистина хората с по-изпъкнала долна част на челото, т.е. с голям наклон, най-често се занимават с дейности в областта на „видимото” (предметното). Познавам доста хора, чиято работа е свързана с физически труд (не само тежък физически:) както и много фотографи и хора занимаващи се със софтуерни програми, за които виждането на детайли е от голяма важност.

Бившият ми шеф имаше високо, но полегато чело и в потвърждение на статистиката той умееше изключително добре да забелязва детайлите, (недостатъците у хората), но му убягваше общата, висшата цел за развитие на фирмата.

Невероятно, но факт – повечето от преподавателите ми в университета са с доста високи и изпъкнали в горната си част чела, а и след като познавам до някъде мисленето им мога да кажа, че те са истински творци, способни да оперират с информацията изключително добре.

Ръководните кадри в различни институции, най-вече занимаващи се с наука, са все едно халосани с бухалка в челото. Доценти, професори, философи и др. - достатъчно е да погледнете челото им и ще се уверите в правотата на френологията.

Някои от приятелите ми са с много високи чела и съответно са много умни и паметливи.

Аз пък съм пример за човек, забелязващ детайлите, но трудно откриващ цялостната картина, а както се досещате и не съм изключение на статистиката си. А може би затова и правя тези анализи:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте, имам въпрос към по-знаещите;

Какви качества са присъщи на хора с извънредно издължено и тясно лице и какви - на хора с кръгло?

Напоследък в различни аспекти от живота имам допир все с единия тип и ми стана любопитно, а сигурно ще ми е и полезно.

Ето нещо, намерено благодарение на Ася:

http://www.scribd.com/doc/16143593/jz102002

(сп.Житно зърно 2002 бр. 3-4 стр.11)

Линк към коментар
Share on other sites

...Какви качества са присъщи на хора с извънредно издължено и тясно лице и какви - на хора с кръгло?

Късметче, това, за което питаш е свързано с физиогномиката, а не с френологията. Физиогномиката е действителна психологическа наука, която се занимава с морфологията на лицето и нейното отражение върху личността и психоемоционалното състояние на човека, а френологията е псевдопсихологическа мнима наука и се занимава с погрешно локализирани мозъчни центрове :smarty: проектирани върху черепа.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм съгласна, че френологията е псевдонаука, но разбира се това е мое мнение. Окултната наука включва в себе си френологията. Т. е. тя може да помогне на човек да познае себе си, да разбере другите... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Никъде не съм споменавала коя наука искам да ми отговори. "Псевдо-" е много ангажираща думичка, за да се шири в едно голо твърдение.

С ясното съзнание за отдалечаване от темата, но отдавна ми се иска да го кажа:

Уважаващите себе си учени не твърдят "това е невъзможно", а търсят възможностите. Само ограничените смятат, че тяхното откритие е най-велико на света и след техния ненадминат принос науките трябва да се замразят и да им се кланят во веки веков... :3d_002: Затова и техните имена биват замазани от следващия странен тинейджър, който се оказва Айнщайн или Бил Гейтс.

Науката е обобщаващ термин - тя придобива конкретен облик в зависимост от това кой я прилага, каква част от нея прилага, по какъв начин, доколко умело...и т.н.

Докато транжираме човека и света като карантия в месарница ( извинявайте за грубото , но абсолютно точно сравнение), всяко наше твърдение, стъпило дори на пиедестал от термини, е погрешно.

Истински прогресивният човек, бил той учен или не, е изтъкан от канавата на следната истина:

Знам твърде малко, а в света има твърде много, за да ми стигне един живот. Мога само да се отворя към света и да се старая.

Психотроник, не си разбрал - френологията далеч НЕ се занимава САМО с локализацията на мозъчни центрове.

Ще се радвам някой да даде отговор по същество, а аз вече казах по-горе, че имам обекти за наблюдение в момента и мога да споделя дали съответства на моите скромни наблюдения или не:

"Здравейте, имам въпрос към по-знаещите;

Какви качества са присъщи на хора с извънредно издължено и тясно лице и какви - на хора с кръгло?"

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Тясно и издължено лице? - важна е и формата, има или няма добре изразени скули, каква е формата и размера на брадичката ... Все пак, съвсем общо казано, можем да предположим едни по-задълбочени интереси, но в по-тесен диапазон от области; издълженото лице предполага и по-издължен нос, което само по себе си говори за по-голяма интелигентност. Ако лицето е гладко, продълговато, то би могло да се допусне и една неустойчивост в убежденията си, лесно поддаване на нови влияния, без да се подлагат на по-сериозна оценка.

Кръглото лице (не квадратно!) - предполага въображение, общителност, добродушност, обикновено са хора кротки, тихи, мечтателни, но също така несигурни, неспокойни, променливи (дори леко неблагонадеждни), често не им достига енергия и решителност.

И все пак - това е много така "на парче". Хубаво е да се има всичко предвид, когато се разглежда лицето и главата, вкл. пропорциите между различните им елементи.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Късметче, имам чувството, че питаш за Шерлок Холмс /с типичния си долихоцефален череп/ и д-р Уотсън /с брахицефалната си глава/ :D

Диана е права - нужно е повече за задълбочен анализ. Което, обаче, съвсем не й попречи на нея да направи точни предположения, благодарение на извънсетивните си възприятия :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

От книгата „Себе си познай” (Глава- Форма ла лицето)- из словото на Учителя Беинса Дуно:

    -Хора с много тесни лица са много консервативни, не са прогресивни.Такъв човек, докато се установи на нещо и докато тръгне,трябва да се впрегнат 9 чифта биволи.

    - Хората с тесни лица са устойчиви. -Колкото повече се засилва умът, лицето става продълговато, надолу се стеснява, а горе е по-широко.-Продълговатите лица са активни.

- Дългото лице обикновено изразходва повече енергия, отколкото придобива.Такива хора са припряни, самообладанието им е слабо. Те трябва да правят големи усилия за да се владеят.

    Кръглите лица показват, че чувствата преобладават над мисълта.В продълговатите лица преобладава мисълта.

    -Хора,които имат кръгли , валчести лица, приличат да деца.Обикновено те се занимават с дребни работи, те мислят как да премахнат препятствията от своя път. Те обичат да живеят без мъчнотии, но има изключения от това правило.

    -Хората с валчести лица не са толкова активни ,те са примирителни, дипломати- били те мъже или жени.

-Човек с кръгло лице се справя с обезсърчението за няколко минути.

Редактирано от Све
Линк към коментар
Share on other sites

Психотроник, не си разбрал - френологията далеч НЕ се занимава САМО с локализацията на мозъчни центрове.

Прекрасно зная с какво се занимава остаралата псевдопсихологическа наука френология. Засегнал съм само един основен аспект за нея. Интересувах се от 1979 г. до 2003 г. от псевдонауките астрология, нумерология, хиромантия, френология и гадателство. Тогава вече се занимавах с психология и разбрах, че всичко това са недостоверни теории и практики.

Френология

Материал из Википедии — свободной энциклопедии

Френоло́гия (от греч. [font="-->
Линк към коментар
Share on other sites

Извини ме, но тъй като аз все още се интересувам от някои от тези псевдонауки, би ли споделил как доказа сам на себе си, че това са недостоверни теории и практики?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Не съм сигурен, че по формите и линиите на лицето може да се разчете характера на човека. Но дори да може, това сигурно не винаги е възможно. В "Горещо" тази събота гостува най - добрият адвокат по наказателни дела в България - Марин Марковски, той защитава само престъпници. Имал е много клиенти с красиви лица(демони с ангелски лица), издължени пръсти - хора, които като ги гледаш ти се струват фини и не би могъл да кажеш, че са способни на изродски постъпки. Та той каза, че винаги се е опитвал да си отговори на въпроса защо тези хора постъпват по начините, по които са постъпили, какво ги е накарало. В щатите има случай, на човек който е бил вкаран в затвора, заради грубите черти на лицето му - именно тези му черти са спомогнали подозренията срещу него да се затвърдят и да го пъхнат зад решетките. В последствие се оказва, че е невинен. Но по принцип, наистина като че ли хората с по - груби физиономии са по - груби и по душевност.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Когато във втори клас ни водиха на зоологическа градина в София си спомням, че вълкът в клетката имаше доста добри очи ( такива са ми се сторили), в несъответствие с грубата му природа. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...