Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Молитвата. За какво да се молим?


Иво

Recommended Posts

Силвия, не е вярно, че не можем да се разберем :rolleyes:

Ето, аз много добре разбирам Венцислав и съм много съгласна с това, коетоо казва:

"...има Деятел който да извърши смаляването на Егото.

...Позицията е опасна, понеже може да се идентифицира така наречения висш аз с Бога в нас. А той е само едно по-комплексно съзнание и всъщност баш Луцифер..."

приятен ден на всички :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:)

Ваня,Nov 19 2006, 22:57]Благост,бързаш да коментираш въпроса ми, а бягаш от отговора. Въпроса ти е абсурден, затова търси сама отговора. А за да зададеш такъв въпрос, би трябвало да знаеш кое е Това, щом не е личността. (или при теб е личността "Благост" която се моли?)

Който си отговори на този въпрос, всъщност ще открие Себе си! :)

:) Ваня, искрено съжалявам , че така прие въпроса ми и отговора ми + предполагаемото ми бързане и бягане + съжалявам и за абсурдността на питането си. Благодаря за отношението + съвета ти + мненията ти по темата и на тези, които разбират и знаят. Не съм на ясно с доста неща + ще си търся отговора сама.

Това, което мога да споделя отново е, че в тайната ми стаичка няма място за личността ми.

Така го чувставам и живея.Друго нямам какво да споделя.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

егото не можем да го унищожим или намалим,

Да. Ние не можем. Нещо друго- може и трябва. И така пише в голямата книга, дето даже я наричат Книга на книгите. :)

Въпроса е, егото РЕАЛНО ли е, защото ако е един фантом, как може да се борим с нещо несъществуващо?

Боя се, че е много неразумно да считаме, че не е реално. Но пък е удобно в доста случаи да го обявяваме за нереално... :) Но проблемът с невъзможността на боренето има съвсем друга основа. Верно, че не можем да се борим с нещо несъществуващо, но точно толкова не можем да се борим с нещо, с което не можем. Нали не отричаме реалността на водопровода, поради това, че не можем да го поправим?!? :)

Линк към коментар
Share on other sites

:) Понаблюдавах се през това денонощие и разбрах за себе си, че :

- вътрешният ми човек не се моли - няма смисъл и няма на кого - той е частица от Божественото цяло, към което отправям молитвата си - балгодарност

- моли се личността ми - материализацията на Вътрешносто ми аз тук и сега. Моли се, за да се хармонизира с вътрешното ми аз и с Божественото цяло. Хармонизацията и дава "храна", зарежда я, за да функционира според предназначението си, определено от Божественото цяло и зададено като индивидуален код във вътрешното аз.

Нещо като клетката и хомеостазата на организма...

После намерих ето това:

Молитвата е най-силния акт в човешкия живот. Тя концентрира в едно мислите, чувствата и волята на човека. Такава молитва е мощна. Тя върши чудеса. Молитвата е най-красивата работа! Тя е разговор с Бога. ...

Да се молите и да съзерцавате, това значи да отправите своя доклад към онзи Велик Ценгър, от който сте излезли. За какво ще дадете доклад? За работата, която сте свършили. В отговор на гова ще стане правилна обмяна между вашите мисли и чувства и тези на Съществата от възвишения свят.

При молитвата човек получава енергии от Божествения свят. Законът на молитвата е същият, както законът на храненето.

Молитвата наподобява простиране крачето на амебата, за да хване храната си. Това е непреривен процес. За да дойде новото в човека, той всяка сутрин трябва да отправя ума си към Великия Център на света

Молитвата е един от начините да познаете Бога като Любов. Тя води към Любовта, доброто и възвишено състояние, което имате - да помогнете, да простите на ближния си, да повдигнете падналия. Това се дължи на момента, който вие сте прекарали в скришната си стаичка

Молитвата е метод за разрешаване на най-трудните задачи. Съмнението, подозрението, неверието и ред други отрицателни мисли и чувства са причина за повечето болести в човека. Чрез молитвата човек се справя с тези отрицателни състояния. Магическа сила има в молитвата.

Молитвата е приета, когато има предвид Волята Божия.

Направете следния опит: вдълбочете се в себе си и кажете: "Господи, готов съм още сега да изпълня Твоята Воля, която движи всичко живо в света." Или кажете: "Ако съм намерил благодат пред Тебе, нека да почувствувам Радостта Ти в името на Твоята Любов, Мъдрост и Истина." Знаете ли какво ще почувствувате? Ще почувствувате такъв трепет, какъвто никога не сте почувствували. Ще се почувствувате възродени.

източник: Изворът на доброто - Вътрешната работа на ученика; Беинса Дуно

Според мен по-горе се описва състоянието на личността и влиянието на молитвата за нейното почистване, израстване, получаване на енергия от Божествения свят и нещо като "рестарт на заложената програма" :)

Линк към коментар
Share on other sites

Така е .:)

Обичай и бъди богат с мястото си в сърцата на хората .

Тогава ще бъдеш най - близо до Бог !

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Ванче, цитирам :

" ...има Деятел, който да извърши смаляване на егото."

С това си съгласна... и казваш това:

" Този Аз, за когото говорих, е деятелят."

И с това си съгласна:

" А той е ...всъщност баш Луцифер."

Ванче, съзнаваш ли какво казваш с малко помощ от другаде?

Мога да ти кажа, че аз и никой друг не избира дали да дишам или не. И доста възможности до сега съм имала да го правя. За тази ми свобода, обаче, се изисква насреща равносилна осъзната отговорност, което си е едно и също. Само че, отговорността да избереш живота пред смъртта е по - голяма...

Та, по повод разбирането...като започнем ние да си се разбираме, току виж и другите ни разбрали. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Силвия СД,

не разбираш смисъла на нещата,

хващаш се за буквите :)

А не знаеш ли, че една и съща дума, извадена от контекства, може да значи съвсем различно нещо? :D

Има Един Деятел, който върши нещата, и това е Бог

а ние (като тяло-ум) сме само негови инструменти

за това си говорихме с Венцислав, и се разбрахме :)

Но хората обикновено са много повърхностни. Остани си със здраве и със своите разбирания, не искам да ти ги променям :huh:

Но все пак, честна ли си по отношение на дишането?Щом ти го правиш, постави си за цел да пробваш колко време няма да дишаш, а? - и колко издържа?

И това ли не разбра, защо ти го казах? :rolleyes:

Егото, което се смята за деятел

изземва функциите на Деятеля Бог

не е нищо друго, освен Луцифер!

То може да се облече в друга дреха и да нарече себе си висш Аз, което е едно коварно прикритие.

Редактирано от Ваня
Линк към коментар
Share on other sites

Има Един Деятел, който върши нещата, и това е Бог

а ние (като тяло-ум) сме само негови инструменти

И като такива инструменти нашите личности са част от Божествения Промисъл - нямаме право да ги топим, нито да ги мачкаме значи... само се очаква от нас да ги поддържаме тези инструменти чисти, работещи по предназначение и в хармония с останалите "инструменти" - личности. Молитвата-благодарност е точно механизмът, по който се прави това.

А колкото до раковото раздуване на личността - то е болезнена реакция на липсата на тази връзка и страхът на "инструмента", че ще бъде смачкан и откъснат от цялото. До това води насилието над Егото, обявено за Враг.

Молитвата-благодарност го успокоява, дава му усещането за връзка с Организма - усещането, че някой се грижи за неговата безопасност и щастие - вместо да се бори за оцеляването си, личността впряга енергията в работа за Организма си. Като награда личността получава щастие, спокойствие, Любов (по време на молитвата-връзка) - и така кръгът се затваря. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В тона на развитието тук вероятно грехопадението е било Еволюция.

Защо не ръкопляскате, трябва да сме най-щастливите същества в момента и ако може още малко да попадаме. Все напред вървим.

Та в кой Бащин дом щяхме да се връщаме? Ааа, вие знаете много добре, че като попорастнем трябва да се изнесем и да вървим по собствен пък - към годеницата си Материйка. Божий промисъл, бе.

Антиамин!

Линк към коментар
Share on other sites

Привет на разбиращите, знаещите, дълбоките и съветващите! Това, вероятно, е следствие топене и смаляване на егото...:D

Добре, че се откъсна и едно пожелание за здраве! :D Приемам го от сърце и го връщам двойно. :feel happy:

Здраво, яко и чисто дишане ви пожелавам! Не обратното...

И се молете както и да е, но от сърце да е... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Докато не ми попадна тази книжка всячески отричах молитвата и не я признавах. Точно този текст направи революция в мен по отношение на молитвата. Наистина чрез него осъзнах нейната стойност. Вдъхнових се и преведох с големи усилия този текст от словенски език.

Линк към коментар
Share on other sites

Един много свеж поглед по отношение ценността на молитвата в нашия живот:

http://www.stringmeteo.com/forum/viewtopic.php?t=125

icon12.gif

Чудесно!

Благодаря ти, скъпи Максим!icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

А Бог каза НЕ!

Помолих Бог да вземе моята гордост,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че гордостта не може да се отнеме,

от нея се отказват.

Помолих Бог да излекува дъщеря ми,

прикована в леглото от своя недъг,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че душата й е невредима,

а тялото й е само временно.

Помолих Бог да ми даде търпение,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че търпението е резултат от изпитания

и не се дава, а трябва да се заслужи.

Помолих Бог да ми подари щастие,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че ми дава благословение,

а дали ще бъда щастлив, зависи от мен.

Помолих Бог да ме предпази от болката,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че страданието отделя човека

от житейските грижи и го доближава до Него.

Помолих Бог да ми даде духовен ръст,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че духът трябва да израстне сам,

а Той само ще го подрязва,

за да го накара да даде плод.

Помолих Бог да ми даде всички неща,

за да мога да се радвам на живота,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза, че ми дава живот,

за да се радвам на всички неща.

Помолих Бог да ми помогне да обичам другите

така както той ме обича

И Бог каза: “Ти най-накрая разбра

за какво трябва да молиш...”

Клаудия Вайс

Господи, дай ми Смирение да приема това, което не мога да променя, Смелост да променя това, което мога и Мъдрост да разгранича едното от другото.

Св. Франциск"

Тези Формули от Учителя могат да ни помогнат много :hypocrite:

Да сме благи, да сме силни, да сме крепки. Да сме твърди, твърди като диамант. Да сме чисти като живата вода. Да сме чисти като живата Светлина. Да сме чисти като Любовта. Нашият закон е чистата Любов. Нашият път е чистата Светлина. Нашето Слово е Мъдростта. Ние сме всички крепки в Бога на Любовта.

В Божествения план е аз да раста в Добродетелта.

В Божествения план е аз да възраствам в Божията Правда.

В Божествения план е аз да живея в Божията Истина.

В Божествения план е аз да цъфтя в Божията Мъдрост, да изгрея в Божията Любов.

Туй право никой не може да ми го отнеме. Дето е Господ, там съм и аз.

Линк към коментар
Share on other sites

"А Бог каза НЕ!

Помолих Бог да вземе моята гордост,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че гордостта не може да се отнеме,

от нея се отказват.

Помолих Бог да излекува дъщеря ми,

прикована в леглото от своя недъг,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че душата й е невредима,

а тялото й е само временно.

Помолих Бог да ми даде търпение,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че търпението е резултат от изпитания

и не се дава, а трябва да се заслужи.

Помолих Бог да ми подари щастие,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че ми дава благословение,

а дали ще бъда щастлив, зависи от мен.

Помолих Бог да ме предпази от болката,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че страданието отделя човека

от житейските грижи и го доближава до Него.

Помолих Бог да ми даде духовен ръст,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза ми, че духът трябва да израстне сам,

а Той само ще го подрязва,

за да го накара да даде плод.

Помолих Бог да ми даде всички неща,

за да мога да се радвам на живота,

а Той ми отговори: “Не”.

Каза, че ми дава живот,

за да се радвам на всички неща.

Помолих Бог да ми помогне да обичам другите

така както той ме обича

И Бог каза: “Ти най-накрая разбра

за какво трябва да молиш...”

Клаудия Вайс "

Е га ти Господа ...

Аз такъв Господ не ща! Искам двустранна връзка, а не едностранен стремеж!

Линк към коментар
Share on other sites

В писанието е казано:"Ангел Господен се застъпва за ония, които се молят и уповават на Бога".

А иначе, за кокво да се молим, то е въпрос на усет.

Случвало ли Ви се е дори на сън да се молите?

Линк към коментар
Share on other sites

Молитвата. За какво да се молим?,

За всичко.

Без молитвата сме пръст от пръста - сиреч нищо.

Да, ама Нищото да не иска Нещо без нищо. Поне един напън да се помоли да поиска нещо да се даде.

Линк към коментар
Share on other sites

Молитвата. За какво да се молим?,

За всичко.

:thumbsup:

... да се помоли да поиска

:thumbsup:

"Искай какво да ти дам преди да бъда взет от тебе" ...

"...да имам върху себе си двоен дял от Духа ти!" Свети Пророк Елисей

"Мъчно нещо поиска ти ..."

Линк към коментар
Share on other sites

Докато съществува светът и съществата живеят нека съм и аз за да разпръсна страданията.Господи направи ме инструмент на своя мир-където има омраза-нека сея любов .където има рана-милост.където има съмнение-вяра.където има отчаяние-надежда.където има тъма-светлина.и където има тъга-радост.О.Боже Всемогъщи.дари ме:да не търся утеха.а да утешавам.да не търся разбиране .а да разбирам.да не търся обич а да обичам.защото к огато даваме.получаваме.и в прошката ни прощават и в смъртта се раждаме за вечен живот.СВЕТИ ФРАНЦИСК. Тази и всички други молитви .които зная ме вдъхновяват и ме правят щастлива .Прилагането им в ежедневието е трудно и ми е нужна сила .затова се моля винаги да имам сила.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте всички, много сте сладки и добрички.

Аз също съм на мнение, че трябва да се молим непрекъснато, за всичко. При всяка своя важна крачка да искаме Божията благословия. Аз се моля всяка вечер така: "Благодаря ти, Господи за днешния спокоен ден. Много Те моля да бъде Твоята воля над мен и над моето семейство и през тази нощ. Оставям себе си и семейството си в Твои ръце. Амин."

Същото правя и сутрин, защото знам, че най - доброто, което може да ни се случи е това, което Той ни е отредил. Дори и болката, и изпитанията, и страданията, щом са ни пратени от Него, значи има причина за това.

Забелязала съм, че когато се моля в трудна за мен ситуация, винаги намирам изход, винаги получавам напътствия по накакви невероятни начини, които всъщност осъзнавам по - късно.

Молитвата е ГОЛЯМА СИЛА! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...