Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Прокрастинация


Recommended Posts

И въпреки това има насилие. Човек в своята същност може да е добър, но това не означава, че той към даден определен момент желае да бъде добър. Отново стигаме до свободата на волята. Не можеш да накараш дървото да разцъфне през януари - това е насилие, въпреки заложеното от природата. Така и да се наложи насила на човек да прави добро, без той да осъзнава и да приема с волята си това добро, е насилие, без значение, че то може да е заложено в същността му. Да, заложено е като потенциал за бъдещето, но също така е заложено и правото на човека да проявява своя потенциал по собствена воля, убеждения и разбиране.

 

 

 

Да караш дървото да разцъфне през януари е глупост, а не насилие. Още по голяма глупост е да се наложи насила на човек да прави добро и тук няма никакво значение дали този човек осъзнава това добро или не, приема ли го или не. И в двата случая това се нарича насилие.И този ,който  насилва и този , който е насилван живият в един свят на тъмнина и студ, който те сами са създали и който свят е отражение на техния вътрешен мир. За да излязат от този затвор, нищо друго не им остава, освен да проявят без никакво отлагане доброто и разумността вложени в тях още от началото на вечността от Първата Причина на нещата. Обаче, ако решат да останат в затвора, никой не би могъл да ги изкара от там дори и насила.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Като цяло хората обичат да групират, да систематизират, да обобщават. Така се управлява по - лесно.

Този термин прокрастинация е един от многото опити да се обобщи нещо в психологията.

Факт е обаче, че това е науката, в която да се обобщава нещо и да се слага под общ знаменател е напълно нефункционално.

В психологията се работи с индивида, с личността, с личностните особености.

Теориите са добри в своята цялост , но поставени като инструмент за работа те не работят, освен ако не се съобразят с личността, в това е спецификата на психотерапевтичната работа - умението за индивидуален прочит на всяка теория съпоставена към дадената личност. В противен случай тя не работи.

От друга страна, в живата работа, терминологията и засуканите теории не вършат никаква работа, по- скоро я усложняват. Или може да преведеш терминологиите и теориите в няколко простички изречения, с които да влезеш в интелекта и речника на клиента и си добър терапевт или не можеш и си добър лектор.  

Аз поглеждах няколко пъти темата и се замислих какво може да се напише, но това което виждам е, че в някакъв термин е направен опит за обобщение на поведение, което има толкова различна предистория, колкото са хората, които ще го открият в себе си. 

Това е от психологична гледна точка, от философска , вече  нещо различно.

 

Нищо засукано няма в терминологиите, каквито и да са те. Още повече, че броят/числото повторяеми симптоми водят до генерални обобщения (и систематичност), които са част от методологията на всяка една наука. В това число и психологията, която междувпрочем, е приоритетна и за философия, където човешкият Аз е обект на задълбочени изследвания. Така е било от древността, така е и в наши дни. Да не говорим пък и за антропологията и митологията, където са залегнали най-устойчивите човешки поведенчески архетипи. Примери и учени – дал Господ.

 

При конкрентната работа с пациенти, всички терапевти също ползват вече изградена система, т.е. методология, която обобщава и борави отново с терминологии. Това е неизбежно, когато става дума за наука.

Линк към коментар
Share on other sites

Може да се стори извън темата, но това, което ме интересува е в основата на психическия ни живот. Става дума за архетипите.

Въпросът ми е към психолозите в Портала. Използвате ли различните архетипи и богатството на съдържанието им в консултирането, диагностиката на проблемите и лечението им? Търсите ли корените им там или изповядвате друга школа? 

Линк към коментар
Share on other sites

За да излязат от този затвор, нищо друго не им остава, освен да проявят без никакво отлагане доброто и разумността вложени в тях още от началото на вечността от Първата Причина на нещата.

 

Добро пожелание. Също можеш без отлагане да изсвириш 14-тата соната на Бетовен, да изпееш "O sole mio" или да се опиташ да направиш репродукция на някоя картина на Айвазовски. Няма лошо да опитваш де, ама за добри резултати може да ти се наложи да почакаш дълго и междувременно да покриеш много допълнителни условия за които в началото си нямал никаква представа.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

 

Въпросът ми е към психолозите в Портала. Използвате ли различните архетипи и богатството на съдържанието им в консултирането, диагностиката на проблемите и лечението им? Търсите ли корените им там или изповядвате друга школа? 

Това което изброяваш е характерно преди всичко за психоанализата.

Като цяло във всяка школа присъстват елементи от другите, но всяка една си има изградена структура и методика за работа, както и специфични техники. Познанието за структурата и методиката на поне 2 школи е добър опит и предимство в работата при различния тип проблеми. Ограничаването само в една намалява положителния развой за клиента с поне 50%.

Така че, да, ползват се, но не по начина, по който се ползват в психоанализата, тъй като аз например практикувам с методиката и техниките на други школи.

Ето защо и т. нар. прокрастинация, не бих я обобщила или сложила състоянието под общ знаменател. 

Редактирано от didi_ts - Диляна Колева
Линк към коментар
Share on other sites

Някои Кабалисти ми отвориха очите за Философията. То е като да строиш въздушни кули върху планини от въображаем пясък.

 

Първо искам да кажа, че Платон не е бил философ. Бил е духовен учител. Да кажеш, че Платон е философ, е все едно да кажеш, че Исус е философ. Исус философ - смешно, нали?

 

Философията е най-голямото възможно бягство от живота. Затова нагоре се видя, че като се правят опити да се вкара философията в психологията се получават практически негодни резултати....а психотерапията е все пак действие с цел практиически резултат.

Философията борави с виртуални термини като все повече бяга от живота и постига трагикомични изводи вследствие на използване именно на термини: неща, които някой философ е казал, че са еди-как си. После идва по-злето: на базата на измислени термини се градят нови термини и така пирамидатта на безмислието расте в безкрайни умопомрачителни величини.

 

Психитерапията е практическа дейност. Никой клиент няма да се впечатли на термините ти, нито ще оздравее от теркмините ти. Въобше термините от практическа гледна точка са един безмислен амбалаж.

 

Относно прокрастинацията аз бих въвел нов термини гъзация, което нещо е доста характерно напоследък.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Нежеланието да се формулират системите (отново тук имаме проективност на Сянката), също е бягство. Отново синдром на прокрастинация. Не ви харесва думата, проблемът не е в нея, а във вашата представа, че тя е наложена от някой друг, от кого ли. От поне 2 хиляди години.

Което доказва едно нещо, уж модерни болести, ала с етиологии в древността. В древността на човека, в неговите улегнали модели на поведение, най-вече в неговата архетипна природа.

 

Нормално е човекът да се променя и да търси промяната, другото определям за патология и отново за едно носталгично чувство по някакъв неземен архетипен рай, в който всички са братя и сестри, текат реки от живи води и океани от мед и масло. И се живее във време, в което глаголите имат само един времеи отрязък - условно настояще. Но няма как да стане.

 

Всеки процес на емоционално израстване минава през „затъмняване“ на синдрома на отлагането на живеенето. Както и да се нарича той, езикът борави с термини, ако беше иначе, нямаше да имаме реч, а несвързани вокали и придихателни съгласни.

Линк към коментар
Share on other sites

Някои Кабалисти ми отвориха очите за Философията. То е като да строиш въздушни кули върху планини от въображаем пясък.

 

Първо искам да кажа, че Платон не е бил философ. Бил е духовен учител. Да кажеш, че Платон е философ, е все едно да кажеш, че Исус е философ. Исус философ - смешно, нали?

 

Философията е най-голямото възможно бягство от живота. Затова нагоре се видя, че като се правят опити да се вкара философията в психологията се получават практически негодни резултати....а психотерапията е все пак действие с цел практиически резултат.

Философията борави с виртуални термини като все повече бяга от живота и постига трагикомични изводи вследствие на използване именно на термини: неща, които някой философ е казал, че са еди-как си. После идва по-злето: на базата на измислени термини се градят нови термини и така пирамидатта на безмислието расте в безкрайни умопомрачителни величини.

 

Психитерапията е практическа дейност. Никой клиент няма да се впечатли на термините ти, нито ще оздравее от теркмините ти. Въобше термините от практическа гледна точка са един безмислен амбалаж.

 

Относно прокрастинацията аз бих въвел нов термини гъзация, което нещо е доста характерно напоследък.

 

Какъв ти е проблемът пък на на теб с термините?! Или дай всички да сме тъпи на гьон, за да сме удобни, вместо да си седнем на някои части и да понаучим това онова. Не понасям тезата, "дай да свалим нивото си до нивото на тези, които не разбират", вместо тези същите да си вдигнат малко нивото и да научат нещо различно.

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

 

......

Какъв ти е проблемът пък на на теб с термините?! Или дай всички да сме тъпи на гьон, ....

 

 

Оу Маги, да не употребяваш термини не означава, че си тъп,,,на гьон, но по-скоро, ако употребяваш термини, не означава, че си по-остър от гьона. Всяко нещо си има мястото. Ако си забелязала, най-стойностните хора във форума (и доктори, и терапевти), употребяват много малко термини.

 

Целта на тези хора е да се разберат с другигте, а не да се доказват. А парвенющината си пада много по термините.

 

Ти, между другото, употребяваш съвсем нормален език, к'во толкова си се загрижила за термините.......

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

......

Какъв ти е проблемът пък на на теб с термините?! Или дай всички да сме тъпи на гьон, ....

 

 

Оу Маги, да не употребяваш термини не означава, че си тъп,,,на гьон, но по-скоро, ако употребяваш термини, не означава, че си по-остър от гьона. Всяко нещо си има мястото. Ако си забелязала, най-стойностните хора във форума (и доктори, и терапевти), употребяват много малко термини.

 

Целта на тези хора е да се разберат с другигте, а не да се доказват. А парвенющината си пада много по термините.

 

Ти, между другото, употребяваш съвсем нормален език, к'во толкова си се загрижила за термините.......

 

 

Грижа се за богатството и точността на речта. На мен това ми е слабост. А причината да не се употребяват точните термини, е в тяхното незнание, замаскирано зад грижата да бъдем разбрани и от бабите на село. 

Но тук, във форума, баби от село няма, а сме все образовани, мисля, хора. Така че смело можем да му пуснем края и да си поговорим на по-високо интелектуално ниво.

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

 

.......

Грижа се за богатството и точността на речта. На мен това ми е слабост. А причината да не се употребяват точните термини, е в тяхното незнание, замаскирано зад грижата да бъдем разбрани и от бабите на село. 

Но тук, във форума, баби от село няма, а сме все образовани, мисля, хора. Така че смело можем да му пуснем края и да си поговорим на по-високо интелектуално ниво.

 

 

Нямам съвсем нищо против да употребяваш/ме "тея" термини, както е угодно. То така или иначе истинското им разбиране ще проличи по това колко смешно излиза изложението накрая :)

 

Относно бабите. А бе Маги, как искаш да те третират? Като принцеса или пък не? Общуването с хората е удовлетворение право пропорционално на взаимния синхрон.

Авторката на темата може да пусне и още една много свързана с прокрастинацията, която псевдо-интелектуалците наричат да "паднеш на нивото на...". Реално относно бабите можем единствено да се издигнем до тяхното ниво, а това вече си иска много интелект. Не псевдо-, а истински.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

 

За да излязат от този затвор, нищо друго не им остава, освен да проявят без никакво отлагане доброто и разумността вложени в тях още от началото на вечността от Първата Причина на нещата.

 

Добро пожелание. Също можеш без отлагане да изсвириш 14-тата соната на Бетовен, да изпееш "O sole mio" или да се опиташ да направиш репродукция на някоя картина на Айвазовски.  Няма лошо да опитваш де, ама за добри резултати може да ти се наложи да почакаш дълго и междувременно да покриеш много допълнителни условия за които в началото си нямал никаква представа.

 

Това не е пожелание, а възможност. Дали е добра възможност,това всеки ще реши сам за себе си.   Понеже тука се споменават  имената на най различни философи и учени от изток и запад  да видим какво казва за тази възможност един  Учител живял и работил в България :

"Казано е в Писанието: „Разумните ще разберат."

Да мисли човек, да прави добро и да учи, това са магически сили, които той крие в себе си. Прилагайте тези сили в живота си и не се страхувайте от нищо. С тях можете да постигнете каквото желаете. Ще мислите върху доброто и разумността и ще ги проявявате. Ако мислите само, че сте добър и разумен, без да проявявате доброто и разумността си, тези качества губят своята магическа сила. Доброта без разумност губи силата си. Ако проявява само разумността си без доброта, човек става горделив; ако проявява добротата си без разумност, той става фанатик. Обаче ако проявява и добротата, и разумността си заедно, човек се разширява, проявява душата си. Само любещият и разумният е с широка душа, благородно сърце и просветен ум.

Съвременните хора живеят в изключителни времена. Възкресението, за което се говори в Писанието, става и сега. Днес светът се съди и мъртвите ще възкръснат, ще се явят на съд пред Господа."

Будният ден, Беинса Дуно

 

Двадесет и пет процента от хората, казва на друго място Учителя, ще приемат  новите Божествени идеи, двадесет и пет  процента ще ги отрекат и петдесет  процента ще останат безразлични.

Сега се явява важния въпрос колко време е позволено да се отлага .

" Вие ще работите за доброто на своята душа, както и за доброто на своите ближни, а други ще воюват за вас. Когато дойдоха ангелите в Содом и Гомор да погубят тези градове, Аврам ги запита: „Ако има поне 10 праведни между жителите на Содом и Гомор, ще погубите ли градовете?“ Ангелите им отговориха: „Няма да ги погубим“. Обаче между жителите на Содом и Гомор нямаше даже 10 души праведни, затова се приложи наказанието върху тях.

Желая и между вас да има поне 10 души праведни, да не се приложи наказанието на света. Ако не може да се избегне напълно наказанието, поне да се смекчи. "

" Пространството е пълно с Божии войни. Ако погледнете нагоре, ще видите войни, с извадени ножове, с вдигнати знамена, с бойни колесници. Там всички точат ножовете си и поглеждат към земята, търсят праведни и добри хора в света. Ако не намерят, колкото трябва, те ще тръгнат напред, ще се пуснат в бой и ще извикат: „Край на всички неправди!“ Ред и порядък е нужен в света. Че някой имал едни убеждения, друг – други убеждения – пред нищо не се спират. Една свещена идея трябва да изпълва умовете и сърцата на всички хора: Да се въдвори ред и порядък в света, да се приложи Божията Любов, да се прегърнат всички хора като братя, като синове на един Баща. Ако доброволно не стане това, насила ще ви заставят. Дошло е време да се въведе Божият ред и порядък в света. "

Будния ден, Беинса Дуно 

Редактирано от royalrife
Линк към коментар
Share on other sites

" Пространството е пълно с Божии войни. Ако погледнете нагоре, ще видите войни, с извадени ножове, с вдигнати знамена, с бойни колесници. Там всички точат ножовете си и поглеждат към земята, търсят праведни и добри хора в света. Ако не намерят, колкото трябва, те ще тръгнат напред, ще се пуснат в бой и ще извикат: „Край на всички неправди!“

 

Погледнах нагоре и не виждам воини с извадени ножове, с вдигнати знамена, с бойни колесници и т.н. Какво следва от това?

Линк към коментар
Share on other sites

 

" Пространството е пълно с Божии войни. Ако погледнете нагоре, ще видите войни, с извадени ножове, с вдигнати знамена, с бойни колесници. Там всички точат ножовете си и поглеждат към земята, търсят праведни и добри хора в света. Ако не намерят, колкото трябва, те ще тръгнат напред, ще се пуснат в бой и ще извикат: „Край на всички неправди!“

 

Погледнах нагоре и не виждам воини с извадени ножове, с вдигнати знамена, с бойни колесници и т.н. Какво следва от това?

 

 

Нищо, просто ти не ги виждаш и това е.

Зачудих се и аз Ashtoning при този огнен аватар,как може да не ги видиш? :3d_131:

Линк към коментар
Share on other sites

Убедена съм, че специалистите в Портала, са наясно с това съвременно заболяване.

Но идеята ми е друга. Искам да открия генезиса на вечното отлагане, или както споменава самият откривател Noach Milgram който реално прави първият психотерапевтичен анализ, в края на 60-те години на 20 век, това е най-съвременната болест.

 

Защо това е модерно заболяване, както го нарича самият Noach Milgram. За съжаление, откриваме много препратки и у древността. Но днешният акцент е при нас, живеещите в 21 век - ние вечно отлагаме живота си, победите си, страховете си, умът ни е вклещен в някакво невнятно бъдеще, където линията се пречупва от страха - дали ще успея.

 

Чудейки се дали прокрастинацията е плод на обектен или ситуативен страх, доколко той е обективиран от неизолирани симптоми, касаещи вътрешния психофизичен интегритет? Дали прокрастинацията спада към комуникативните страхове, дали това не е даден вид социофобия пар екселанс, имайки предвид задълженията, които всеки има да изпълнява, дали това не е бягство от отговорността на задължения човек, дали не е връщане към атавистичното битие на ловеца с други задължения.

 

За мен това си е просто социофобия и без да има психодинамичен конфликт, без да има личностово противопоставяне: по мои наблюдения това са интровертирани хора, най-вече неспособни да се налагат, но и от друга страна, особено акутни към критика и към оценяване. Което задължително води до фиксация на проблемите.

 

Виждам жесток паралел между чувството за изолация и прокрастинацията - аз съм отвъд червената линия, нямам и няма за какво да се боря, защо да бързам, за какво ми е да вярвам, следа като и тази вяра ще отмине ...

А аз няма да се променям ще отлагам, пък каквото стане ... И т.н..

 

Ще ми е интересно какво мислите вие по въпроса. Защото, според мен това отлагане във вечността определя ни безкрайното ни лутане и търсене на себе си. И то безрезултатно.

Разбира се, аз нахвърлям много основни неща, които бих задълбочила при диалог.

Сетих се ,

Това е , когато трябва да говориш със съседите за мокрото петно на тавана .Но като се сетиш за комшийката , която може с едно мигване да те накара да се чувстваш малко идиот , Изведнъж решаваш , че  петното  е много малко и може да се изчака .

         ( :3d_135: )  

п.п.  Да , с комшията нещо много се изолирахме

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Нещата, които се виждат и които не се виждат.

 

Ако погледнете над себе си, може да видите воините, а можете и да видите и съответствието на воините.......Всеки вижда по някакъв начин ефектите на това сражение. Най-добрите виждащи виждат, че това не е война, не е сражением а е просто животът, на когото да се отдадем :)

 

Ако искаш да видиш воини и сражение, ще го видиш. Интересното е какво друго може да се види.....

Линк към коментар
Share on other sites

  :) чак пък преводач .То си е като с руския не го говориш но му разбираш  . Даже  е по интересно .И , идеята е добра , за всяка ситуация термин .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

:) Каквото и да означава, то е важно за човека, който смята да работи с него. И е добре, този човек, да може да си го обясни простичко. Както е казал Айнщайн :

"Ако не можете да обясните нещо на едно дете на 6 години, то това значи, че вие въобще нямате понятие какво означава това нещо." :) 

Това важи с особена сила за психотерапията, където се работи с наличния интелектуален капацитет на човека отсреща.

Линк към коментар
Share on other sites

"...се работи с наличния интелектуален капацитет на човека отсреща..."

 

Ами да, ами да. Когато нещата опрат до практиката и реалността, виждаме, че абстракциите не вършат много работа. Не случайно по-горе метафорично казах "да се издигнем на нивото на бабите". Всъщност да вдигнем още собственото си ниво, за да можем да се разберем и с бабите.

 

Лично на мен ми е много трудно практически да обяснявам нещата. И аз съм живял много години в абстракциите. Например, с радиестезия мога да определя каква формула на Учителя е подходяща за човека. И после безкрайно се чудя как да му обясня това и как да го убедя да я ползва. Но ме успокоява разбирането, че всеки държи живота си в собствените си ръце :) Но искам да кажа, че хората оценяват единствено практическите неща, които им се дават :)

 

П.С. И тук ми дойде, че може да се направи еквивалент на формулите на Учителя с билкови отвари. Запознатите какво мислят по въпроса?

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Проблемът всъщност не е в термините, а в тяхното безсмислие. 

Това състояние за което става въпрос, поставено зад сложното за изговаряне - прокрастинация е обикновенно бавене или протакане. Ето как би го превел дори Гугъл в статия описваща това състояние и методите за справяне с него. Пускам я в автоматичен превод, който иска да си я прочете в оригинал на руски.

 

http://www.psychologos.ru/articles/view/prokrastinaciya

 

Но има нещо друго, заради което някак си не ми се пишеше по въпроса.

Това така наречено бавене, всъщност е крайното състояние или следствието на т.нар. синдрома на трите "П" , който се проявава при хора, които са израснали в семейства на властни родители склонни към словестна манипулация, страдащи от собствената си неудовлетвореност, превърнали я в постоянен страмаж за съвършенство или т.нар. перфекционисти.

У децата на перфекционистите се заражда едно много странно мото: „След като не мога да съм идеален, защо да си правя труда“

 

Трите „П“-та на перфекционизма - потребността да бъде идеален — Перфекционизъм. Страхът, че няма да свърши работата си идеално, го кара да отлага свършването й — Протакане. Но колкото повече отлага нещата, толкова повече се оплита, докато лавината от страхове му попречи да свърши каквото и да било — Парализа.
 
Всъщност това за което става дума тук е Протакането
А един от другите етапи е:
 
Думата с „У“ - Порасналите деца на родители перфекционисти обикновено поемат един от следните два пътя в живота: или непрекъснато се стремят към любовта и одобрението на родителите, или се бунтуват до степен, когато развиват страх от успеха.
 
 
В статията накратко са изложени и другите теории, които, обаче водят до един корен - страх. 
А какво поражда страха? Тревожност.
И стигаме до извода, че това си е едно от проявленията на тревожните състояния.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...