Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството като защита на животните


Recommended Posts

Wikipedia ни казва че Хитлер е пропагандирал вегетарианството си, и то едва в по-късна възраст (след 1930г.), но няма сигурни данни че е бил вегетарианец :

www.de.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler#Verh.C3.A4ltnis_zum_Vegetarismus

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Имам усещането, че някой в света чрез яростна борба срещу месоядците се опитва да представи вегетарианството като секта, чиято догма е вегетарианството и така да отвърне хората от него. Или по-точно да отвърне хората от учителите, които обикновено са вегетарианци. Яростната надпревара да отхвърляш нещо води до това усещане у хората.

Другото е, че светците и учителите никога не са разглеждали вегетарианството изолирано и от гледна точка на животни, здраве или външен вид. Разглеждали са го от гледна точка на аскетизма. А аскетизмът отсвен поста включва и молитва, изолиране от света за известно време, добри мисли, отказ от осъждане, отказ от страсти и т.н. Аскетизмът е смисълът и истинската духовна работа, не светския поглед върху вегетарианството.

Линк към коментар
Share on other sites

А сега де - за мен вегетарианството изобщо не е свързано с аскетизъм. Аз изобщо не се чувствам аскет - изпълнявам си всичко, което тялото ми иска и не си позволявам вече да му натрапвам нещата, които не иска. И на това ако се казва аскетизъм....

А с това съм съгласна:

Имам усещането, че някой в света чрез яростна борба срещу месоядците се опитва да представи вегетарианството като секта, чиято догма е вегетарианството и така да отвърне хората от него. Или по-точно да отвърне хората от учителите, които обикновено са вегетарианци. Яростната надпревара да отхвърляш нещо води до това усещане у хората.
Линк към коментар
Share on other sites

Имам усещането, че някой в света чрез яростна борба срещу месоядците се опитва да представи вегетарианството като секта, чиято догма е вегетарианството и така да отвърне хората от него. Или по-точно да отвърне хората от учителите, които обикновено са вегетарианци. Яростната надпревара да отхвърляш нещо води до това усещане у хората.

Има нещо такова. Ето и фюрера е бил вегетарианец, а той е възможно най-лошата реклама за такъв.

Освен това, много от хората стават вегетарианци като малко обръщат логиката. Ако възвишените хора (светци, учители и пр.) не ядат месо, то е защото са изпълнени с любов и състрадание. Но това не значи, че като станеш вегетарианец, ще се изпълниш с любов и състрадание. Познавам немалко хора, които вегетарианството не е направило по-добри.

Т.е. човек да се издигне до такова ниво, че вегетарианството да му идва отвътре естествено, а не чрез вегетарианството да постига някакво ниво. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да, така е.

Точно това се опитва да каже и Божидар в темата за Аскетизма, мисля.

Човек може да се старае много, да живее като аскет, но това, ако е така, как да кажа, не точно насила, но все пак някак принудително, т.е хем никак не му идва отвътре, хем го прави, защото "така е добре/хубаво/правилно/възвишено", "така трябва, за да си извисен/просветлен/духовен", то нищо няма да се получи.

Е, може и да се получи нещо, телата си взаимодействат както отгоре - надолу, така и обратно, но по-силно е въздействието отгоре.

Или да го кажем с езика на математиката едното е само необходимо условие, а другото е достатъчно.

В смисъл вегетарианството е необходимо условие, но не и достатъчно за някаква духовна извисеност. Както и обратно - духовната извисеност гарантира вегетарианство, защото е достатъчно условие.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Ето и фюрера е бил вегетарианец, а той е възможно най-лошата реклама за такъв.

...

Явно статиите в самата Уикипедия си противоречат по въпроса. ;)

http://en.wikipedia....f_Hitler#Health

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Както и обратно - духовната извисеност гарантира вегетарианство, защото е достатъчно условие.

Аз мисля по друг начин.

Горното изказване индиректно може да обиди всеки, който не е вегетарианец, откъм окачествяването "духовна извисеност". Аз лично не се обиждам, просто ми стана весело - едва ли това е бил търсеният ефект.

От друга страна признавам, че вегетарианството е естествена тенденция на развитие, но...

Матей 11:19 Дойде Човешкият Син, Който яде и пие, и казват: Ето човек лаком и винопиец, приятел на бирниците и на грешниците! Но пак мъдростта се оправдава от делата си.
Линк към коментар
Share on other sites

...

Матей 11:19 Дойде Човешкият Син, Който яде и пие, и казват: Ето човек лаком и винопиец, приятел на бирниците и на грешниците! Но пак мъдростта се оправдава от делата си.

Яденето и пиенето също са дела.

Линк към коментар
Share on other sites

Както и обратно - духовната извисеност гарантира вегетарианство, защото е достатъчно условие.

Аз мисля по друг начин.

Горното изказване индиректно може да обиди всеки, който не е вегетарианец, откъм окачествяването "духовна извисеност". ... - едва ли това е бил търсеният ефект.

От друга страна признавам, че вегетарианството е естествена тенденция на развитие, но...

Дa, не това е било търсеният ефект, а доколкото познавам вегетарианците и себе си - най-после казаната истина.

Защо "духовно извисен" звучи на някои хора много приятно, а "признаващ еднакви права за щастлив живот на животни и на хора" звучи наивно. Защото такива хора търсят външното, табелката, украсата върху себе си ( пропускам термина "его") . Да, но то е едно и също.

Истинският вегетарианец не полага усилия да бъде такъв. Той просто не яде месо, както другите хора не ядат пластмаса или кал.

Да се разграничаваме на духовно извисени или по-малко духовно извисени ( защото всички хора са в някаква степен духовни) е като навика на малките деца да се уважават едни други според ръста. Да, но в пубертета едни израстват бързо, а други - никак.

Да се признае вегетарианството като тенденция на развитие, като посока ... е нещо велико!

Мисъл за деня-20 септември

Казвам: Единственият закон, с който трябва да служите на Бога е любовта.

... Ще видите онази, великата благост, която Бог приготвил заради вас.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Хора, цитатът от Библията, който посочих, се отнася за Христос. Не е бил вегетарианец, но може ли изобщо да се коментира неговата "духовна извисеност"?!

Учителят Беинса Дуно е построил учението си върху християнството.

Ей сега ако дойде Христос, вие ще го изкарате духовно неизвисен, защото яде и пие всичко, за разлика от Йоан Кръстител, който се е хранел само с трева, но сам признава, че не е достоен да развърже ремика на обущата му, та камо ли да Го кръсти. Да не се окажем богохулници в един момент...

Бог е по-силен от делата на хората и когото направи да стои, той ще стои.

Божият план за живота и развитието е съвършен, много по-съвършен, октолкото дребните ни човешки схващания по въпроса.

По-високата цел е да оцелее видът, не индивидът. Това предполага развитие и наличие на вечна младост и жизненост, неуморима и неограничена предпоставка за развитие и разнообразие, които за отделните индивиди са непостижими. Не само заради ограничеността на всеки поотделно, но и заради умората от живота. Чувството на умора също е гениално творение на Природата, няма какво да спорим.

Правих си наскоро един експеримент. Нещо като да излъжа времето, да се върна биологически двадесетина години назад. Получиха се добри резултати, но аз не бях доволна: не обичам да лъжа и не мога да лъжа, а освен това нямам никакво желание да изживея още един живот, чувствам умора и безсмислие в това, предпочитам да подкрепя децата си в техния път. Това са естествени процеси.

Който иска да живее вечно тук на земята или пък някой друг / пък било то и животно/ да живее вечно, е влязъл в доста небезобиден спор с Бога...

Мислите, че много се отклоних от темата, но сега ще направя връзка. Поразсъждавайте малко: какво е предназначението на животните, искаме ли те да живеят вечно, какви популации ще приемем да се развиват от тях, при какви условия, доколко ще ги контролираме, ще се грижим за тях и ще ги използваме ли, по какви начини?...

Знам със сигурност, че времето на месоядството изтича, но закоравялото отрицателно отношение към хората, консумиращи месо, предизвикват да се задейства защита.

Може пък Животът да реши друго и да докаже, че не с дела се оправдава човек...

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

В смисъл вегетарианството е необходимо условие, но не и достатъчно за някаква духовна извисеност.

Не мисля, че вегетарианството е необходимо условие за духовна извисеност. Най-добрите хора, които познавам, не са вегетарианци. Може би защото не акцентират толкова върху яденето и не го превръщат в самоцел.

По-скоро вегетарианството е следствие, не условие (имхо). :feel happy:

Казвам: Единственият закон, с който трябва да служите на Бога е любовта.

... Ще видите онази, великата благост, която Бог приготвил заради вас.

:3d_161:

Поразсъждавайте малко: какво е предназначението на животните, искаме ли те да живеят вечно, какви популации ще приемем да се развиват от тях, при какви условия, доколко ще ги контролираме, ще се грижим за тях и ще ги използваме ли, по какви начини?...

Знам със сигурност, че времето на месоядството изтича, но закоравялото отрицателно отношение към хората, консумиращи месо, предизвикват да се задейства защита.

Така де, ако хората не ядат месо, къде ще се въплъщават душите на кравите, овцете, козите, кокошките, прасетата и другите домашни животни? :harhar: Кой фермер ще ги гледа само заради едното мляко и вълна? ОК, да кажем, че кокошките си заслужават яйцата. :v:

Между другото, ако направим проверка на тукашните вегетарианци, сигурно ще се окаже, че повечето от тях носят кожени обувки, колани, портмонета и др. аксесоари. Нима това да не води до убиването на животни? :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Всяко нещо с времето си. Съденето е по-лошо от месоядството. Красивите теории не струват нищо, ако не са приложими в практиката.

Айде от утре всички да се съгласим и да станем вегетарианци. Как си го представяте?

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Защо "духовно извисен" звучи на някои хора много приятно, а "признаващ еднакви права за щастлив живот на животни и на хора" звучи наивно. Защото такива хора търсят външното, табелката, украсата върху себе си ( пропускам термина "его") . Да, но то е едно и също.

Истинският вегетарианец не полага усилия да бъде такъв. Той просто не яде месо, както другите хора не ядат пластмаса или кал.

Да се признае вегетарианството като тенденция на развитие, като посока ... е нещо велико!

Мисъл за деня-20 септември

Казвам: Единственият закон, с който трябва да служите на Бога е любовта.

... Ще видите онази, великата благост, която Бог приготвил заради вас.

:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Да се признае вегетарианството като тенденция на развитие, като посока ... е нещо велико!

Да

Знам със сигурност, че времето на месоядството изтича, но закоравялото отрицателно отношение към хората, консумиращи месо, предизвикват да се задейства защита.

Съгласен съм, но и всеки може да направи малки крачки в тази посока.

Между другото, ако направим проверка на тукашните вегетарианци, сигурно ще се окаже, че повечето от тях носят кожени обувки, колани, портмонета и др. аксесоари. Нима това да не води до убиването на животни?

За това отворих отделна тема. Вижте ТУК

... колкото по-малко хора ядат нещо, толкова по-малко стимули ще има то да се произвежда. Но и възможностите на хората са различни. Затова реалния призив за мен е - хора, опитайте се да бъдете плодоядци, ако не - то вегетарианци, ако не - можете поне да намалите месото...

И най-малката крачка в тази насока би била полезна за всички и във всяко едно отношение - духовно, етично, здравословно и т.н.

НО - не се насилвайте, не се самонаказвайте, не правете такива уж добри стъпки с неудоволствие. Негативните чувства и мисли, които ще генерирате са на по-висше ниво и следователно са по-вредни за всички от това, което ще изядете на физическо ниво.

Не се самонаказвайте и не се самообвинявате, просто работете по малко в тази посока, стремете се към нея - тихо и без шум. Резултатите рано или късно ще дойдат.

Нека обаче да се върнем към темата: Вегатарианството като защита на животните

Линк към коментар
Share on other sites

Като много тясна идея в прав смисъл вегетарианството е защита на животните.Но човек, още в древни времена опитомява животните, за да се изхранва.Всяко увеличение на численоста на хората е водело до разшитяване на тревни обработваеми площи, за земеделие и животновъдство, застрояване на диги навътре в мореретата в Холандия и всички географски открития не са толкова от хуманна цел, отколкото стемеж да се придобиват нови територии.Но ако се замислим реално в днешно време, изхранването на населението е свързано с колене на животни.Тогава хората заети в този сектор, разфасовчици, колбасари и т. н. ние вегетарианците ще се замислим, че не им плащаме ние, че хранят и те семейства.

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят е казвал че който иска да бъде Ученик, има няколко професии които не са присъщи на Ученика: касапин, барман (и имаше още една зa която не се сещам сега).

Това че касапите изхранват семейства е нещо което следва да обсъждаме в контекста на "тук и сега". Живeeм в континент, в който според статистиките са съсредоточени градовете за най-добър живот на планетата, имаме право да се движим свободно, а скоро ще можем и да работим в цяла Европа. Така че за работата като касапин няма основание да се мисли че е без алтернатива.

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Учителят е казвал че който иска да бъде Ученик, има няколко професии които не са присъщи на Ученика: касапин, барман (и имаше още една зa която не се сещам сега).

Това че касапите изхранват семейства е нещо което следва да обсъждаме в контекста на "тук и сега". Живeeм в континент, в който според статистиките са съсредоточени градовете за най-добър живот на планетата, имаме право да се движим свободно, а скоро ще можем и да работим в цяла Европа. Така че за работата като касапин няма основание да се мисли че е без алтернатива.

Лично мен не ме блазни перспективата да живея и работя извън България.Била съм в чужбина,можех и да остана там.

Искам българските деца да си останат в България и да имат добра реализация в Родината си.

Извинете ме за отклонението от темата!

Професията касапин има алтернатива и тя е градинар,само че разликата в заплащането е чувствителна.:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Хора, цитатът от Библията, който посочих, се отнася за Христос. Не е бил вегетарианец, но може ли изобщо да се коментира неговата "духовна извисеност"?!

Учителят Беинса Дуно е построил учението си върху християнството.

Ей сега ако дойде Христос, вие ще го изкарате духовно неизвисен, защото яде и пие всичко, за разлика от Йоан Кръстител, който се е хранел само с трева, но сам признава, че не е достоен да развърже ремика на обущата му, та камо ли да Го кръсти. Да не се окажем богохулници в един момент...

Бог е по-силен от делата на хората и когото направи да стои, той ще стои.

Божият план за живота и развитието е съвършен, много по-съвършен, октолкото дребните ни човешки схващания по въпроса.

По-високата цел е да оцелее видът, не индивидът. Това предполага развитие и наличие на вечна младост и жизненост, неуморима и неограничена предпоставка за развитие и разнообразие, които за отделните индивиди са непостижими. Не само заради ограничеността на всеки поотделно, но и заради умората от живота. Чувството на умора също е гениално творение на Природата, няма какво да спорим.

Правих си наскоро един експеримент. Нещо като да излъжа времето, да се върна биологически двадесетина години назад. Получиха се добри резултати, но аз не бях доволна: не обичам да лъжа и не мога да лъжа, а освен това нямам никакво желание да изживея още един живот, чувствам умора и безсмислие в това, предпочитам да подкрепя децата си в техния път. Това са естествени процеси.

Който иска да живее вечно тук на земята или пък някой друг / пък било то и животно/ да живее вечно, е влязъл в доста небезобиден спор с Бога...

Мислите, че много се отклоних от темата, но сега ще направя връзка. Поразсъждавайте малко: какво е предназначението на животните, искаме ли те да живеят вечно, какви популации ще приемем да се развиват от тях, при какви условия, доколко ще ги контролираме, ще се грижим за тях и ще ги използваме ли, по какви начини?...

Знам със сигурност, че времето на месоядството изтича, но закоравялото отрицателно отношение към хората, консумиращи месо, предизвикват да се задейства защита.

Може пък Животът да реши друго и да докаже, че не с дела се оправдава човек...

Относно оцветеното в червено - Когато говорим за това, дали е бил вегетарианец, редно е да уточним за кого говорим: за Исус или за Христос.

Относно оцветеното в синьо - не го разбрах. Дори се зачудих - какво имаш предвид за предназначението на животните, ние ли трябва да решим какви популации да се развиват, нужно ли е да ги контролираме ...?

А зеленото - ще съм благодарна на едно по-подробно обяснение; явно си стигнала до определени доказателства.

В смисъл вегетарианството е необходимо условие, но не и достатъчно за някаква духовна извисеност.

Не мисля, че вегетарианството е необходимо условие за духовна извисеност. Най-добрите хора, които познавам, не са вегетарианци. Може би защото не акцентират толкова върху яденето и не го превръщат в самоцел.

По-скоро вегетарианството е следствие, не условие (имхо). 60.gif

...

Да, Канел, съгласна съм, така е най-коректно казано: следствие.

Извинявам се на всички засегнати (благодаря на kuki, че ме е подсетила)!

Аз нали не се имам за духовно извисена и говоря ей така, от собствената си камбанария.:rolleyes:

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Kuki, това зеленото е мочурлива почва. Да кажем все едно, че "не с дела да се оправдава човек", защото някой или ние самите не си харесваме достатъчно собствените дела. Ама не се знае дали и с дела ще се "оправдае" човек :) и дали пък е само с дела.

Някои имат следното схващане: Човекът се състои от мироглед и характер. Мирогледът е виждането и разбирането за света, а характера е това, което човек наистина прави. Мирогледът е Божественото мислене, а характера е човешкото поведение, което може и да е изостанало от мисленето. Когато човек е новатор, носи нов мироглед за света, той може да е току-що открил новия начин на мислене и да не е успял да го въведе в живота си. Всички след него успяват да приложат това в живота си, но първия си остава "дивак" да го кажа.

Това означава, че Апостол Павел може да е изключително себичен характер и едновременно с това да разнася из света новите идеи. Затова е казал: "Не ме гледайте какво правя, а слушайте какво говоря".

Затова някой може да има мисленето, но да не може още да е вегетарианец. Същото се отнася и за човечеството. Човечеството още няма мисленето като цяло, а ние очакваме да промени характера си :)

Затова основното е не какво прави човек, а какво мисли. Нещата тръгват от промяната на мисленето на човечеството. Много хора се опитват да го променят, но въпроса е дали любовта е в основата на тези опити или нещо друго. Нео друго в основата на целта придава гнила основа на натрапеното мислене.

Линк към коментар
Share on other sites

Доказателствата са от преди 2000 години, откакто с вяра можем да се спасим.

Ще започна от края, от зеленото, защото сравнението на Божидар с мочурливата почва ме усмихна широко и доволно - оказва се много точно. Вижте какво е писано в Библията по този въпрос:

Яков 2:14 Вяра и дела

Каква полза, братя мои, ако някой казва, че има вяра, а няма дела? Може ли такава вяра да го спаси?

Яков 2:18 Но ще каже някой: Ти имаш вяра, а пък аз имам дела; ако можеш, покажи ми вярата си без дела и аз ще ти покажа вярата си от моите дела.

Яков 2:20 Обаче искаш ли да познаеш, о, суетни човече, че вяра без дела е безплодна?

Яков 2:24 Виждате, че чрез дела се оправдава човек, а не само чрез вяра.

Римляни 4:5 а на този, който не върши дела, а вярва в Онзи, Който оправдава нечестивия, неговата вяра му се вменява за правда.

Римляни 9:32 Защо? Затова, че не го търси чрез вяра, а някак си чрез дела. Те се спънаха о камъка, о който хората се спъват;

Галатяни 2:16 като знаем все пак, че човек не се оправдава чрез дела по закона, а само чрез вяра в Исус Христос, и ние повярвахме в Христос Исус, за да се оправдаем чрез вяра в Христос, а не чрез дела по закона; защото чрез дела по закона няма да се оправдае нито едно създание.

Галатяни 3:2 Само това желая да науча от вас: Чрез дела, изисквани от закона, ли получихте Духа, или чрез вяра в евангелското послание?

Галатяни 3:5 Тогава Този, Който ви дава Духа и върши велики дела между вас, чрез дела, изисквани от закона ли върши това, или чрез вяра в посланието,

Относно синьото: човекът носи отговорност както за собствената си популация, така и за популацията на животните, така и за Цялата природа. Всяка популация си има територия за обитаване, а също така и правила на взаимоотношения с другите популации. Животните могат да живеят свободно, но не абсолютно навсякъде.

В една друга тема видях много хубаво клипче на хора, играещи си с любов с най-различни животни - тигърчета, мечка, маймунка, кученца... Питам аз - с какво са нахранили любимците си и как са придобили тази храна? Защо даваме на животните от сърце това, което отказваме на други човешки същества? На едните им се яде и на другите им се яде. Никой не се сърди на котката, че иска мръвка, а на чичо Пейо се сърди и го заплашва с какви ли не вечни страхотии.

Докарахте ме до парадокса да съм привърженичка на вегетарианството, но непрекъснато се чувствам длъжна да споделям слабите места в мирогледа, в поведението и отношението на мнозина вегетарианци. На мнозина, не на всички.

Както стана известно, аз самата съм била вегетарианка и зная, че след време пак ще бъда, макар и за определени периоди. Зная какво е изострена чувствителност и по-специално изострено обоняние. Зная как вонят дъха, кожата и екскрементите на месоядците, как ми се е повръщало само при мисълта за месо. Обратно на реакцията на Божидар обаче, след разгорещените дискусии за вегетарианството напоследък, аз започнах още повече да консумирам месо. За разлика от преди, обаче, не чувствам месото да ме трови.

За написаното в червено: исторически факт е, че Човешкият син е консумирал месо. Същият, Който нахрани народа с хляб и риба, същият, Който вършеше чудеса, Който възкресяваше мъртви, Който прощаваше грехове и същият Който умря за греховете на хората.

Човек не може да се умие и очисти сам, със своите си дела. Бог е, Който умива и очиства този, който вярва в Него и Му поиска.

От гледна точка казаното за вида и индивида, може да се окаже, че хората са причинили страдание на много индивиди, а са допринесли благо за техните видове.

ПП. Извинявам се, ако не съм се изразила добре и пълно, просто съм много уморена, но не зная кога друг път бих имала възможност да отговоря.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Kuki, още е мочурливо :)

Яков съвсем откровено говори за нуждата от дела. Павел говори нещо различно.

Ако прегледаме внимателно Библията се вижда, че Яков е наследник на Исус като водач на Църквата на Исус. Връщане назад по нея пък ще ни накара да си мислим, че Яков е бил брат на Исус.

Павел отива при Яков и пита може ли да предава учението на не-евреи, но без закона, т.е. без еврейските порядки и обичаи като обрязването.

Яков казва да.

Това, което Павел говори, че е само вяра е с цел да се отхвърли закона, т.е. да се отхвърлят правилата и начина на живот по Стария Завет. Но това не значи да няма дела като промяна на начина на мислене :)

Линк към коментар
Share on other sites

Тъй, де. Нито тези, които се основават на делата си, били те по закон или не, ще се оправдаят, нито тези, които уж имат вяра, а пък нямат дела. "Вяра без дела е мъртва". Духът на Стария завет е "Око за око, зъб за зъб" и служене на буквата, а Новият Завет се основава на Божието изкупление и служи на Любовта.

Идеята ми беше, че Божията Милост е безкрайна, тя може да покрие човешкото безсилие.

Искаме да се откажем от месоядството. За да бъде това масово, трябва да има предпоставки. Най-напред - истинска вегетарианска храна на достъпни цени.

Днес посетих един био магазин и колкото и да ми се искаше да си купя нещо оттам, не можах. Тези цени не са за мене.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Ако не ме лъжи памета, Учителя е казвал, че Синът (както kuki го нарече) е бил вегетарианец. Но нека да оставим философските расъждения за други теми, например тук.

Тази тема е съвсем конкретна: Вегетарианството като защита на животните

Мислите ли, че вегетарианството е защита на животните?

Един вегетарианец повече равно ли е на по-голяма защита на животните и по-хуманно отношение към тях?

Ако да, защо?

Ако сте вегетарианец и не правите нищо друго специално за отглеждането на животните (като например да гледате животни вкъщи или пък да участвате в акции за спасяването им или в протести), чувствате ли, че допринасяте за защита на животните? И ако да, защо?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Знаменити вегетарианци и техните мисли за вегетарианството

http://vegetarianstvoto.hit.bg/VIPs.html

LeonardoDaVinci2.jpg

ЛЕОНАРДО ДА ВИНЧИ (Leonardo da Vinci, 1452-1519) - знаменит италиански живописец, скулптор, архитект, инженер, изследовател и изобретател:

“Аз се отказах от употребата на месо от ранна възраст и ще дойде време, когато хората ще считат убийството на животни също толкова престъпно и отвратително, както сега гледат на убийството на хора.”

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...