Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството и кожените изделия. Носите ли кожени изделия?


Иво

Носите ли кожени изделия?  

24 гласа

  1. 1. Носите ли кожени изделия?

    • Категорично не. Не нося при никакви обстоятелства.
    • Принципно не нося, но понякога ми се случва.
    • Категорично да. Не ми пречи да нося и да съм вегетарианец.


Recommended Posts

Знаете ли, аз лично си мисля, че може би Учителя не трябва да бъде тълкуван от гледна точка на човешките ни крайности :)

Ето например една прекрасна снимка на Учителя, на която той е със

beinsaduno30.jpg

Да, на която той е с кожени обувки.

А ето още една снимка. Бих ви запитал какво свързано с темата виждате на нея?

beinsaduno34.jpeg

Цигулката. Тогава струните са се правели от животински жили.

Съгласен съм, че сега има нови материали, спортни обувки и обучки от изкуствена кожа. Смисълът е, че тълкуването понякога може да изпадне в крайност.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:feel happy:Божидар пак отговори на въпроса,който цял ден ме измъчва - с какви обувки е ходил Учителя,тъй като по това време не е имало такива от изкуствена кожа.

Пък не знам дали и галоши е имало,но и да е имало, едва ли биха подхождали на стила на обличане на Учителя.:)

Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим, по тази тема, както и по много други, важното е да мислим, а не да стигнем задължително до единно виждане по въпроса. Не е нужно!

Мисленето и разглеждането на една тема от различни ъгли ще внесе повече светлина в ума и ще даде възможност на всеки да намери отговорите за себе си.

Аз също не съм привърженик на крайностите. От друга страна всеки човек има области в живота, в които е по-краен отколкото в други. И това е в реда на нещата.... Често зад привидните противоречия, има единност....

Интересно обаче. Ти сигурен ли си, че струните на цигулката се правят от жили на животни?

Линк към коментар
Share on other sites

В дамската мода навлязоха добри като качество ботуши, на които долната част е лята ( като галош), а горната от шушляк или др. материя. С добър дизайн и разнообразие на модели.

Смятам, че бъдещето е на изкуствените материи, като ще се откриват нови такива, по-удобни. Разбира се - за облекло само там, където се ползват животинси продукти. Ленът, памукът, а донякъде и вълната остават незаменими.

Рециклиращата промишленост ще бъде голям клон от стопанството на всяка страна. Ще има открития в тази област за 100% рециклиране.

Браво на тези млади хора, които ще се ориентират в тази посока - химици, биохимици и др.

Линк към коментар
Share on other sites

БожидарЗим, по тази тема, както и по много други, важното е да мислим, а не да стигнем задължително до единно виждане по въпроса. Не е нужно!

Мисленето и разглеждането на една тема от различни ъгли ще внесе повече светлина в ума и ще даде възможност на всеки да намери отговорите за себе си.

Аз също не съм привърженик на крайностите. От друга страна всеки човек има области в живота, в които е по-красен отколкото в други. И това е в реда на нещата.... Често зад привидните противоречия, има единност....

Интересно обаче. Ти сигурен ли си, че струните на цигулката се правят от жили на животни?

Напълно съм съгласен. Включих се в темата, защото и аз си зададох въпроса, който Пламъче си е задала :)

За жилите от животни съм сигурен. Жили или черва. Дори и сега някои струни ги правят от черва, както говори Википедията: Violin

Лъковете пък се правят и сега от конски косми.

П.С. Интересно ми е дали някой ще се откаже да слуша класическа музика заради това?!

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Колко много неща трябва да правим, а не ги правим. Но по-лошо е, според мен, ако започнем да се убеждаваме, че всичко което правим е чисто, хармонично... и ние сме в пълна хармония с вселенските закони.

Миналата година си изхвърлих кожените ръкавици - купих си плетени. Супер са! Да-а, някой ден ще дойде ред и на обувките, но кога...

Учителя е казал, че за всичко ще си платим. Това е истината, братлета!

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, аз те разбирам добре какво искаш да кажеш и даже споделям една част от вижданията ти, с едно важно изключение разбира се, което намирам за съществено в контекста на тази тема. Мисля, че съвсем ясно го казах в предния си пост. По-скоро оставам с впечатление, че ти не ме разбираш или не искаш да ме разбереш...

Иво, прекрасно те разбирам.

И действително ми харесва твоя девиз - Мисли глобално, действай локално.

Аз също казах (сега дали в тази тема или в някоя от другите подобни, не помня), че харесвам еспадрилите. Те обаче не могат да ни свършат работа при всички сезони в географската ширина, на която се намираме.

И в случая просто става въпрос за избиране на по-малкото зло. По тази логика ние крадем въздуха и водата, а покрай тях и храната, и обричаме на смърт много повече диви животни, отколкото е броя на убитите за кожа животни ,при едно разумно потребление на кожени изделия, разбира се.

Разбираш ли, ако погледнем глобално, нещата изглеждат така, както ти ги описвам.

Иначе гледаме локално - само в конкретното убито животно.

И за него също ми е жал, разбира се, и това мисля също го писах. Но също толкова ми е жал за унищожената флора и фауна. Не искам да навлизам в подробности за производството на едните и другите кожи. При добиването на естествените също има вредности (особено при оцветяването, също и при щавенето, пък и при съвременното дъбене), но те са в пъти по-малки, отколкото при производството на изкуствените кожи.

Представи си една ситуация - имаш 10 души и 1000 души, които са подложени на някаква смъртна опасност, а условията са такива, че могат да се спасят или едната група, или другата. Какво ще предпочетеш?

Е, моето мнение се базира именно на тази проста сметка - 1 убито теле от едната страна, а от другата - умрели няколко декара с растителност, 10000 насекоми, 1000 риби, 100 птици, 50 лалугери и полски мишки, 20 заека, 2 лисици и 1 елен (примерно). Кое предпочиташ да спасиш?

Ама изброените умрели животни и растения били предполагаеми. Така ли? Защо си затваряте очите? Колко изчезнали видове има и колко са на изчезване? В колко реки колко често плуват риби с корема нагоре, колко декари в региони със засилено индустриално производство са станали голи и неплодородни, направо отровни? Колко птици? Защо в Европа няма мечки (само на Балканите има останали малко и в скандинавските страни), елени?

П.П. Тук следва да уточня, макар че е извън темата, че, разбира се, има и много други вредни производства, а не само това за изкуствени кожи. Ако сме истински вегетарианци (както няколко потребителя продължават да напомнят, какво представлява това) то обичаме всичко - хората, животните, растенията, всичко. В такъв случай е добре с нашите действия, с нашите избори, да правим така, че да намаляват тези вредни производства. Това всеки отделен човек може да прави най-ефикасно като се замисли добре кое какво е, как се прави и да предпочете да потребява изделия от по-малко вредните производства, както и да потребява разумно, с мярка, да не се поддава на потребителски ориентиран живот.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

val68z, да, и аз смятам, че това е важно, но това е само единият въпрос. Но другият важен според мен въпрос е: каква е моята роля в това? Къде е моето място и как аз участвам или не участвам? Какво допринасям с моите малки постъпки всеки ден?

"И най- дългият път започва с първата стъпка"

ЛАО ДЗЪ

Линк към коментар
Share on other sites

Каква е била храната на Христос,когато се е разхождал по земята,с кожени обувки ли е стъпвал върху нея Учителя. Забравихме,че това са проявления на велики духове завършили отдавна своята еволюция,познаващи отлично законите на материята и духа,чистотата им толкова голяма,че нищо земно не може да ги омърси.За тях не е представлявала никаква трудност да разложат физичната материя до първичният елемент в природата-Любовта и така да я приемат в себе си.

Редактирано от KirilChurulingov
Линк към коментар
Share on other sites

Да, който прави нещата с Любов, той е чист от грях, дори това, което прави, на мнозина да се струва грешно.

Най-голямата грешка, в която влизат хората, е да съдят другите и да затварят сърцата си за тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Употребата на кожени изделия, мисля, че е добре да се намали. Но съвременното общество е изградено върху презадоволяване на човешките желания и такова ограничаване ще бъде трудна. .............

Има и други случаи при които спецификата на продукта не позволява използването на кожени заместители. Необходимо е обаче да се ограничи свръхпроизводството и свръхпотреблението. .

Проблемът с използването на животните за кожи е същия като проблема с използването им за месо. За решаването му е необходима цялостна промяна в човешкото мислене и отношение към животните. Аз самият нося кожени обувки и засега не виждам алтернатива. Единствено решение виждам в бъдеще животните да се отглеждат само за вълна и мляко, а кожите им де са използват само след естествената им смърт.

Здравейте .Цитирах Станимир,не защото ще му опонирам,а защото в неговото мнение е засегнат въпрос,който пък е отправна точка на моето мнение.

Аз съм вегетарианка,но използвам кожени изделия .Старая се да не се увличам,а да го правя в в рамките на разумното.

За обувките от ествествена кожа вече стана ясно и аз покрепям изказалите се .Още повече,че направих един опит това лято.Опитът е следния.Купих си за 10 лева бели кожени спортни обувки от един нов магазин в града.Хубав модел,добро изпълнение,удобство на носене и изцяло изкуствен материал.Всичко сочеше,че са с китайски произход.Няма лошо,за тая цена,реших,че е добра сделка.Точно за 35 дни,след ежедневна употреба от 1 час дневно,рано сутрин по изгрев,обувките се разпаднаха на състваните си части .Сутрешната роса ги беше повредила.Купих си други от същия магазин и тях изхвърлих.Така ,това лято аз съм употребила и изхвърлила 3 чифта обувки от този вид.Мисля,че това също поражда екологичен проблем,свързан с разграждането на отпадъците от изк.кожи.Не съм специалист,но така си мисля.Преди въпросните покупки,карах 10 г с един чифт маркови маратонки от естествена кожа за моите ежедневни разходки.Може би примерът ми е краен Сигурно има изкуствени материали,които са по-трайни от китайските,но и при тях проблема с усвояването им след изхвърляне ,стои.

От друга страна мисълта за това,да се убие животно ,за да се използва кожата му за наши нужди ме разтърсва.Това си е убийство.Преди време не съм се и замисляла за това..Новата посока на мисли е паралелна на вегетарианската ми ориентация,но не е резултат от нея.

И тук стигам до цититраното мнение на Станимир.Проблема е в консуматорските общества,до които човечеството стигна в своето развитие.

Индианците хопи са живели в хармония с природата и са били на етап,в който да убиеш животно,за кожена препаска и други нужди ,е било оправдано от гледна точка на запазването и продължението на живота и условията,в които този живот се е развивал.Обаче да си купиш 25-тия чифт обувки за n -тия си тоалет ,не е оправдано по никакъв начин..И понеже ние хората с акции и зелени кампании, не се справяме с тоя въпрос,Вселената тръгва да възстановява нарушеното равновесие.Светът е в икономическа криза,а това автоматически означава рязко свиване до ликвидиране на потреблението на скъпи стоки,каквито са всички изделия от естествена кожа.Италия,която е страната на модата в Европа ,от доста време е закрила всичките си кожарски фабрики на територията си и ги е изнесла извън пределите на Европа,защото процеса на обработка на естествена кожа е изключително вреден за околната среда.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Представи си една ситуация - имаш 10 души и 1000 души, които са подложени на някаква смъртна опасност, а условията са такива, че могат да се спасят или едната група, или другата. Какво ще предпочетеш?

Е, моето мнение се базира именно на тази проста сметка - 1 убито теле от едната страна, а от другата - умрели няколко декара с растителност, 10000 насекоми, 1000 риби, 100 птици, 50 лалугери и полски мишки, 20 заека, 2 лисици и 1 елен (примерно). Кое предпочиташ да спасиш?

Много хубав и ясен пример. Но според мен, има важна фактологична неточност в разсъжденията ти. Въпросът тук въобще не е едното за сметка на другото.

Ако взема твоя пример, аз бих поставил въпроса така:

1 със сигурност убито теле + предполагаеми умрели няколко декара с растителност, 10000 насекоми, 1000 риби, и т.н.

ИЛИ само

предполагаеми умрели няколко декара с растителност, 10000 насекоми, 1000 риби и т.н.

Къде е разликата според теб?

Или казваш едно повече или по-малко, няма значение на общия фон и бройка? Ок, но да си припомним видеото: приказката за морската звезда

Точно това едно според мен има голямо значение! Именно тези "малки" неща имат огромно значение. Не мислиш ли?

"И най- дългият път започва с първата стъпка"

ЛАО ДЗЪ

val68z, как предлагаш да приложим тази мъдрост в контекста на тази тема? Ти как би приложил?

И тук стигам до цититраното мнение на Станимир.Проблема е в консуматорските общества,до които човечеството стигна в своето развитие.

Да!

Италия,която е страната на модата в Европа ,от доста време е закрила всичките си кожарски фабрики на територията си и ги е изнесла извън пределите на Европа,защото процеса на обработка на естествена кожа е изключително вреден за околната среда.

Розалина, това е много интересно.

Линк към коментар
Share on other sites

Да,Иво и аз го възприех ,като много интересна информация..Сега за да съм докрай коректна,аз не знам дали всички са закрити наистина.Но така се каза от страна на наши партнъори.Източника и е , едно мое бизнес пътуване до Италия, през октомври 2008 година.Тогава, за 14 дни, доста попътувахме из Италия ,имахме срещи с хора от модния бизнес-дизайнери,технолози и т.н.,посетихме текстилни фирми,учебни центрове и научихме доста ,както за историята,така и за текущото състояние на този моден бизнес в Италия .Едно от нещата ,които научихме ,беше това,което споделих за кожарските фабрики.Това не ме учудва,защото всеизвестен факт е,че Европа от 20-30 години постепенно ликвидира производствата на своята територия ,като бизнесът се мести все по на изток и както знаем се спря в Китай и Индия,като страни с голям и евтин човешки ресурс.Другото любопитно нещо,което мога да адресирам към настоящата тема като инфо е за бащата на луксозните обувки в света -Салваторе Ферагамо,родом от Флоренция,където и днес има впечатляващ музей на обувката.Там например могат да се видят обувкиот 24 каратово злато(как ли се носи това чудо)изработени по поръчка на арабски шейх.:sleeping:

П.С. Иво,сега се сещам,че в постъпката на италианците има голяма доза локално мислене,обаче липсва глобално отношение.:feel happy:Т.е мотото е добро,но зависи кой как го прилага.Делата,делата....пак тези дела.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, отдавна не бях писал тук, но тази тема ми се стори доста интересна. Самият аз съм вегетарианец от почти 5 години, като за това време от гардероба ми почти неусетно изчезнаха всички кожени аксесоари с малки, за мое съжаление, изключения. Имам два чивта кожени обувки и доизносвам няколко кожени колана, като всичко друго съм заменил, при това доста успешно, с текстилни материи. Особено съм доволен от дрехите и в часност якетата от т. нар. дишащи материи, които дават несравнимо по- голямо удобство, лекота и комфорт при носене, с огромна цветова гама, която не те задължава да ходиш като в траурно черно, както е при 90% от кожените изделия. Обаче голям проблем ми е намирането на достатъчно здрави обувки от изкуствена материя, тъй като съм височък и тежичък и ги съсипвам удивително бързо.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.facebook....id=468737628804

Ноември - Петък -Ден Без Кожа - Fur Free Friday November 26th

"26 Ноември - Петък -Ден Без Кожа ,е денят в който активисти от цял свят обединяват усилията си да доведат страданията на животните отглеждани за кожа до Край.

Tова е ден изпълнен с акции имащи за цел да информират публиката за страданията на над 50 Милиона животни, които всяка година се убиват по особено жесток начин заради тяхната кожа.

Това е ден призоваващ към Състрадание.

Моля, имайте предвид!

Съдържанието не е подходящо за деца и за хора със слаби сърца!!

Въпреки това ще препоръчам на всички които не са запознати какво стои зад всяко кожено палто и зад всеки кожен продукт да гледат видео материалите.

..."

148157_464888078540_565673540_5712355_359394_n.jpg

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

Още малко мнения по темата от facebook страницата на портала:

Danka Boeva За мен вегетарианството не е мода, а начин на живот, отношение към другите живи същности. Този начин на хранене е също така и протест срещу безсмисленото убиване на животни. Носенето на дрехи и аксесоари, изработени от техните кожи е несъвместимо с разбиранията на истинския вегетарианец. Да не говорим, че и пазарът изобилства със заместители на този вид материя!

Ivan Bikov Чак пък такива крайни уклони...!!! ??? И за мене вегетарианството е начин на живот. Нося си го коженото яке, нося си ги и кожените обувки, не отказвам и кожени аксесоари от най-различен вид. Виж, обаче кажени панталони не нося, че спарват таквозинката.... :)))

Когато е осмислен вегетарианския начин на живот, така, че съзнанието на човек да достигне до самата първопричина - може и да прозре, че носенето на кожени изделия, не е чак такъв грях и лицемерие. Напротив, точно обратното. По-голями лицемери са хората приказващи за вегетарианство, обличащи се само в текстил - пък причиняват такова зло на братята и сестрите си, че и Крали Марко не може да прискочи камарата от злини които вършат. Такива ако искат и голи да тръгнат като Адам в Райската градина само със смокинова шумка между краката и само плодове да дъвчат до гроб - пак в Ада ще им гният кокалдаците....

Не е грях да употребиш остатаците от умряло животно, но е грях да откраднеш живота на хората около тебе.

Maya Kuleva Аз съм вегетарианка, но предпочитам кожените обувки, защото още не съм намерила такива, които да са с такова качество и да са изкуствени. Освен това мисля , че производството на изкуствени изделия замърсява много повече природата...Мисля ,че по принцип човек не трябва да бъде краен в нищо, иначе става като фундаменталистите, отхвърля всичко, което не е като него!Това е вид насилие - кому е нужно?!

Athenius Christoph Закон без вратички и изключения, на който са подвластни всички живи същества: "Всичко родено ще умре", "Започнатото ще свърши", "Всяко начало има край".

Природният обективен закон убива и вегетарианците и животните. Защо си създаваме илюзии и митове, които ни заблуждават, че вършим нещо? Разбирам, че моята екстремно реакционна теория противоречи на висшия закон - "Бог дава живот, Бог взема живот". Но дилемата е нерешима. Кой има решение?

Линк към коментар
Share on other sites

Макар, че отдавна вегетарианството да е съзнателен избор за мен, с ръка на сърце споделям, че харесвам всичко естествено.Обувките, които нося са от естествена кожа, ботушите, за аксесоари като чанти ползвам от изкуствени материи.Имах две близки, които усърдно четяха, споделяха идеите на Петър Дънов, вегетарианки, които също практикуват такъв начин на живот.Определено човечеството има да измине дълъг път, за да измени съзнанието си. В гардероба ми не присъстват такива дрехи.Те не ми създават комфорт, на душата, на тялото.Колко топлят не мога да преценя, но най- точно бих казала, че няма вентилация на тялото, а за почистването в края на сезона да не коментирам.:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Опасни кожи на пазара!

Модните аксесоари, направени от обработена животинска кожа, почти без изключение съдържат отровни химически вещества. Те включват канцерогенния и също така причиняващ алергии формалдехид, както и други опасни субстанции. Това показва изследване на фондация „Четири лапи“ върху 15 различни вида дрехи.

Законно допустимите норми за нивата на тези химикали са превишени – често значително, в изследваните кожи от норка, миеща мечка и лисица. Най-висока концентрация на тези отрови е открита в детски облекла.

Според експерта по диви животни в „Четири лапи“ Томас Питч докладът от проучването ясно демонстрира, че производството на кожи е не само отговорно за жестокото отношение към животните, но и също така може да бъде опасно за хората.

Проучването е проведено от EcoAid – консултантска агенция, специализирала в безопасност на продуктите. Според изготвения доклад обработената кожа може да съдържа цял коктейл от химически вещества. Така например, лабораторията на университета в Бремен е открила в 38% от пробите канцерогенния и причиняващ алергии химикал формалдехид, и то в нива, надвишаващи установения в индустрията стандарт Еko-Tex 100.

В 80% от пробите се е съдържал нонилфенол етоксилат – отровно вещество, чиято употреба е абсолютно забранена в ЕС. В 8% от пробите са били открити канцерогенни полициклични ароматни въглеводороди. Други 8% пък показали високи нива на хлорирани парафини, които се задържат от човешкото тяло.

И тъй като шаловете, яките, наушниците и качулките, направени изцяло или частично от кожа, по принцип са в директен контакт с човешката кожа, то тези отровни вещества могат бързо да проникнат в тялото на този, който ги носи, посочват от фондацията.

Най-големите количества формалдехид са открити в кожената качулка на детско яке. Намерените 450 млгр на килограм превишават 15 пъти дори установените в ЕС допустими норми за фабрично произведени играчки. Якето, закупено в Хамбург, е съдържало също така почти три грама нонилфенол етоксилат на килограм. Токсичната дреха не е трябвало да бъде продавана дори като химически продукт.

„В производството на кожи се използват няколко отровни вещества. Нашето проучване показа за първи път, че в готовите продукти остават високи концентрации на химично отравяне”, обяснява авторът на доклада и експерт химик Манфред Краутер от EcoAid.

„Четири лапи“ е внесла жалба във Федералното министерство за защита на потребителите в Германия и настоява Комисията на ЕС по здравеопазване и защита на потребителите да издаде предупреждение за този вид продукти.

В момента на мода са облеклата с яки или качулки от кожа. Само за 2009 г. са били убити 100 млн. животни, които преди това са живели в ужасни условия във ферми за производство на кожи по цял свят, алармират от фондацията.

„Четири лапи“ съветва потребителите да избягват закупуването на кожи и по Коледа, предпазвайки по този начин здравето си и заявявайки своята позиция срещу жестокостта спрямо животните, залегнала в основата на кожарството,” съветва Томас Питч.

Изт.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Греховете и престъпленията на хората са написани на тялото им, т.е. на тяхната дреха.

Вие носите вълнени дрехи, но те са взети от овцете. Те са дрешки на овцете. Хората колят и убиват овцете и после носят дрехи от тях. В това отношение хората ограбват овцете и се обличат от тях.

В края на краищата всички се оправдават и казват: „Господ ни е дал вълната и кожата на овцете и на други животни“.

Вие носите хубави обувки от кожата на животните и не мислите за ограбването и убийството на тези животни. За оправдание казвате: „Ние сме чада Божии“.

– Да, чада Божии, които носят кожата на убити и умрели животни.

Казвам: Освободете се от кожите на умрелите животни.

„Как, голи и боси ли да ходим?“

По-добре да си бос, отколкото с обувки от умряло животно.

– „Как да разберем това?

– Както щете разбирайте.

Топли чувства и светли мисли

Тези думи на Учителя могат да се тълкуват и в буквалния, и в преносния смисъл... Отговори му "Както щете разбирайте." в това отношение е доста многозначен. Но според мен имат отношение и към тази тема. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Греховете и престъпленията на хората са написани на тялото им, т.е. на тяхната дреха. Вие носите вълнени дрехи, но те са взети от овцете. Те са дрешки на овцете. Хората колят и убиват овцете и после носят дрехи от тях. В това отношение хората ограбват овцете и се обличат от тях. В края на краищата всички се оправдават и казват: „Господ ни е дал вълната и кожата на овцете и на други животни“. Вие носите хубави обувки от кожата на животните и не мислите за ограбването и убийството на тези животни. За оправдание казвате: „Ние сме чада Божии“. – Да, чада Божии, които носят кожата на убити и умрели животни. Казвам: Освободете се от кожите на умрелите животни. – „Как, голи и боси ли да ходим?“ – По-добре да си бос, отколкото с обувки от умряло животно.

Топли чувства и светли мисли

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Фондация "Четири лапи" са... доста добри манипулатори... Пламъче, като четеш нещо от тях, гледай да не би да е вечер и после да ги сънуваш...

...

Диана отново ни е написала нещо много ценно - естествено, написано преди години, щото тоя форум тука се тутка... ама това му е чар, че нищо не изпускаш, хаха.

Пиша, защото съм още на вълна "еко-талибани" - как има хора, които си мислят, че дадени стоки са екологични, пък... всъщност заради невежество, мода или бог знае какво, създават огромно замърсяване...

Понеже се интересувам от фотография, давам веднага фотографски пример -

Хванах се по едно време да проучвам първите фотографски методи на работа. Седнах и калкулирах каква е цената на една снимка, получена при най-първобитния метод, който се води и най-замърсяващ.

И с изненада установих, че цената на процеса само расте при скок от технология в технология, като уж става все по-безвреден, ама пък за производството са нужни все повече машини, все повече допълнителни производства, които в крайна сметка... цапат много повече.

...

Така и с естествените, така и с изкуствените кожи.

...

Бъдещето е на естествените материали. Каквото е било и миналото. Въпрос на време е да го разберем.

Линк към коментар
Share on other sites

Фондация "Четири лапи" са... доста добри манипулатори... Пламъче, като четеш нещо от тях, гледай да не би да е вечер и после да ги сънуваш...

...

Бъдещето е на естествените материали. Каквото е било и миналото. Въпрос на време е да го разберем.

:) Имам чувството, че вече разбирам кога и защо ме манипулират.

Никога не съм се съмнявала, че няма нищо по-екологично от естествените материали.

Линк към коментар
Share on other sites

Бъдещето е на естествените материали. Каквото е било и миналото. Въпрос на време е да го разберем.

Какво разбираш под естествени материали? :)

От известно време все повече се замислям, виждайки кожени стоки. Дали да ги купя. Не е само цената... В една друга тема се споменава за негативното въздействие на чуждите дрехи. А нима „дрехата” на едно убито животно не е напоена с отрицателна енергия?

Аз също предпочитам естествените материали – вълна, памук, лен и др. Знам, че в обработката им е намесена химията, но какво да се прави. Май абсолютната чистота трябва да я постигнем вътре в нас. От вън е трудно.

Колкото до екологичността на естествените кожени изделия, то кожарската индустрия използва много синтетични и опасни препарати за преработка на кожи. Така, че “еко”-то на истинската кожа е малко под въпрос. Отпадъчните материали от нея също замърсяват околната среда. Ето един пример:

За пречистването и замърсяването в Ганг:

За основен причинител на замърсяването се смята кожарската промишленост, особено около Кнапур, която използва големи количества хром и други химикали, които биват изхвърляни във водите на Ганг...

Линк към коментар
Share on other sites

Под естествени материали разбирам естествените материали.

Никъде не съм се ограничавал до кожа.

Да, прав си с този отговор.Аз зададох малко неточен въпрос. Може би трябваше да попитам - какво включваш в естествените материали? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...