Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Стрес и напрежение. Как да се справим с тях?


Recommended Posts

Имам натoварено работно време стоейки на стол. Работя като букмейкар и идват всякакви хора - момчета, момичета, абе всякви. Психически ми е много натоварено и изтощително. Ако може някъв лек да ми дадете? Плюс това, сега лекувам много страхове натрупани през годините. Как да се справя?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Имам натoварено работно време стоейки на стол. Работя като букмейкар и идват всякакви хора - момчета, момичета, абе всякви. Психически ми е много натоварено и изтощително. Ако може някъв лек да ми дадете? Плюс това, сега лекувам много страхове натрупани през годините. Как да се справя?

Помага да се става рано и да се започне деня с хладен душ и молитва/медитация.

Можеш да си сложиш и една хубава стереоуредба в службата с хубава музика.

Добре е прозореца да е винаги отворен и да имаш няколко саксии с цветя на бюрото си.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако клиентите ти са много и са все хора с проблеми :) ,а ти си на работа повече от 4 поредни дни с дълго работно време си е направо невъзможно да направиш нещо за себе си.Аз когато се почувствах така издържах в това състояние не повече от 2 години и взех драстични мерки смених си професията :) сега започвам от началото в нова професия на 2 пъти по малко заплащане,като старт :) (,до толкова бяха ми избили балансите),но се чувствам прекрасно -заслужава си.

Оказа се че просто не това е било нещото което трябва да правя,когато си намери мястото човек стрес няма и преумора не се получава,защото винаги може да се релаксира.

Но до това решение стигнах след доста вътрешно търсене и работа със себе си,за да се наредят нещата точно така,дори не съм предполагала допреди 2 месеца ,че нещата могат да се обърнат така.

Така че преди всичко трябва да има желание за промяна осъзнато.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей don_pepi,

Има периоди когато ни е трудно с работата, със самите себе си. Това е време на уроци и изпитания.

Но когато проблемите се задълбочат/зациклят, значи е време да сменим начина си на живот.

Звучи драстично на "първо четене", като студен душ след сън :)

Докато не решиш има и "помощници", на мен много ми помага един зареден камък обсидиан. Той предпазва от емоционалната агресия. Има тема във форума за кристалите и как да се изчистват, зареждат.

поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Опитайте да спазвате желязното правило: Никога не се занимавайте с обезпокоителни теми преди сън или в леглото. Дори да сте прекалено ангажиран човек, помъчете след 22.00 ч. нищо да не правите и да посветите времето на себе си: помечтайте, слушайте тиха и приятна музика или просто се поразходете из района. Също така е желателно да вземете душ с топла, но не и гореща, вода. Ако ли пък имате вана - отпуснете се за 10-на минути в нея, като добавите хвойнов екстракт. Можете да прочетете за заспиване някой поет, защото ритмичността на стихотворната стъпка напълно съвпада с естествения ритъм на сърцето и мозъка, което успокоява превъзбуденото съзнание. За да прогоните натоварващите мисли преди заспиване се съсредоточите върху приятни спомени от детството, например. И колкото по-дълбоко се потопите, толкова по-леко и свободно ще бъде дишането и толкова по отпуснато ще стане тялото, ако спомените от детството са светли, радостни, празнични и пропити с надежди. Представете си очите на родителите си, на бабите и дядовците, изобщо на всички с които ви е било приятно да общувате тогава. Почувствате ръцете им, приемащи и ласкаещи, почувствате нежния допир до главата си. Ако ли пък детството не е било толкова безоблачно – се съсредоточете върху този етап от живота си, който може да предизвика топлина и уют в душата ви. Това ще отпусне нервната система, ще можете да се възстановите за следващия работен ден и той да бъде по-малко емоционално натоварващ за вас.

Ако имате възможност, консумирайте поне по едно манго на ден, то също действа успокоително, т.к. е богато по съдържание на витамини от групата В.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам натoварено работно време стоейки на стол. Работя като букмейкар и идват всякакви хора - момчета, момичета, абе всякви. Психически ми е много натоварено и изтощително. Ако може някъв лек да ми дадете? Плюс това, сега лекувам много страхове натрупани през годините. Как да се справя?

При общуването с някой (дори писмено или мислено) неизбежно се получава енергиен обмен между двамата. Когато човек работи с хора няма как - ти си подложен на "енергийните емисии", ако мога така да го нарека, на всички, с които контактуваш. А ако работата предполага и допълнително натоварване - като бързина на реакцията, точност и т.н. няма как да не е изтощително и е нужно да се вземат специални мерки, макар че е прибързано да се каже дали е нужна смяна на работното място.

Това, което препоръчва Валентин е много добро и ще послужи за едно общо подобряване на атмосферата (единствено имам някакви резерви към хладния душ - за хората с вата, че дори и с капхка конституция е подходящ умерено топъл душ, а освен това в случая ще помогне, ако се прилага след прибиране от работа).

Но от това, което пишеш не става ясно кога и как ти става зле - например напрежението постепенно ли се увеличава и в края на деня го чувстваш най-силно или по-скоро ту се увеличава, ту спада в зависимост от клиентите, с които общуваш. И какво по-точно имаш пред вид под натоварено и изтощително - главата ли ти "бръмва" или напротив "се изпразва" и се чувстваш неадекватен, нервен ли си или се чувстваш като изцеден, и т.н. Това е важно, защото в зависимост от това какво се случва с теб, може да се прецени какво е нужно да се предприеме - подобряване на обстановката, включително организацията на труда, смяна на работата или прилагане на някаква лична защита. Ако искаш можеш да ми пишеш подробности на лични.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Човек, когато извършва някаква дейност (физическа и/или психическа), обикновенно изразходва много повече енергия отколкото е необходима за извършване на работата. Напряга множество мускули, които не са свързани с това което прави. Наблюдавайки се човек ще забележи и коригира тези неща. Същото е и на ментално равнище - липсва подредено и насочено мислене. Липсва и онова чувство на вътрешно щастие и радост от самото съществуване, за което пречките отнова са психологически и което е неизчерпаем източник на сила и ентусиазъм. Дишането също е неправилно. Ритъмът на дишане не отговаря на моментните нужди на организма. Правилния ритъм ще усетим интуитивно. Не приемаме праната от въздуха съзнателно. Както отрицателното, така и съпротивителното отношение към обкръжаващата среда ни затормозяват допълнително.

Трябва да се научим да използваме и най-малката възможност която ни се отдава за пълно релаксиране. Нужни са секунди - пълно отпускане (може и в седнало положение), затваряне на очите (това е може би най-важното) и прекратяване на мисленето. При дългите релаксации е много по-трудно да възвърнем предишния си ритъм на работа. Мускулите и съзнанието се отпускат прекалено много и обикновенно ни се доспива. За това в случая е по добре да се извършват кратки (до 1 минута според обстоятелствата) почивки, по-начесто, когато ни се отдаде такава възможност. Самият страх или притеснение, че сме твърде натоварени и организмът трудно се справя с натоварването също е вреден.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: В допълнение - дългите релаксации, също и продължителният сън може да са необходими, ако човекът вече е в състояние на остра или хронична преумора. Има много фактори в съвременния живот, които ограничават възстановителната сила на съня. И също така - много фактори, които ни ръчкат да се преуморяваме. Все по-рядко сънливостта е симптом на мързел, все по-често е неразпознат сигнал за почивка. Енергията наистина зависи от много фактори - храненето е особено важен такъв... И вече при постигнат добър енергиен баланс - наистина кратки почивки са достатъчни, а също така може естествено да се съкратят часовете на нощния сън. :yinyang: Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Имам натoварено работно време стоейки на стол. Работя като букмейкар и идват всякакви хора - момчета, момичета, абе всякви. Психически ми е много натоварено и изтощително. Ако може някъв лек да ми дадете? Плюс това, сега лекувам много страхове натрупани през годините. Как да се справя?

Не стой повече на тази работа намери си друга която ти доставя спокойствие и радост,макар и по-ниско платена.Но поне няма да имаш напрежение и главоболие ако останеш карай така както казват на работа като на работа.Но мисля,че няма да можеш да стоиш повече там имаш вътрешни страхове с който неможеш да се прибориш.Това което си натрупал през годините е започнало да те води към синдром на емоционалния срив друго какво да ти кажа с една дума УЖАС.

Линк към коментар
Share on other sites

Поткрепям chuchupei .Незнам точно колко часа работа ти се събират в седмицата,но с нищо небива да се прекалява.Според мен работното ни време седмично небива да надвишава 35 часа,все пак човек трябва да има и лично време.

Линк към коментар
Share on other sites

Към всички изброени съвети, които на наистина на място, ще добавя и дишането. Освен осъзнато, както каза Станимир, още и бавно и дълбоко вдишване и издишване би помогнало. Представяйки си, че всяко вдишване те зарежда с енергия и прочиства всяка клетка на организма. При издишване си представяме как издишваме всички токсини, натрупани в нашия организъм, и чувстваме облекчение. Може и чрез бързо темпо на дишане да издишаш всички негативи и стресове. Този метод с дишане е лесен и носи бърз ефект на релаксация и облекчение. Предлагам и още варианти-накланяйки се назад леко разкрачен стоеж и с хванати ръце една в друга подобно все едно държиш брадва, след това се навеждаш напред и надолу със замах все едно сечеш дърва, произнсасяйки при навеждане двукът Ха. Така може да се повтори 15-20 пъти и всеки път с навеждане изхвърляш всичко негативно, произнасяйки Ха. :thumbsup2: Всичките упражнения отнемат не повече от 5-10 минути.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

"Най-добрата" храна за стреса и напрежението е да се опитваме да ги контролираме. Колкото повече се мъчим да ги контролираме, толкова повече те нарастват - право пропорционално. Затова, когато съм подложена на стрес или свръхнапрежение, аз тотално им се оставям, концентрирам се върху задачите, не мисля за нищо друго, както и най-вече дали е добре или зле, какви ще бъдат евентуалните последствия и т.н. Понякога животът изисква от нас максимални усилия и интелектуална сила; не трябва да се борим с това, а да го приемем спокойно.

Що се отнася до т. нар. ежедневен стрес, то аз наблюдавам по-скоро емоционална умора и повторения, което не е същото. Да умеем себе си да понасяме и да се приемем такива каквито сме, по-добро лекарство срещу стреса и напрежението - от яснотата за себе си и осъзнатостта, аз не виждам.

Линк към коментар
Share on other sites

"Най-добрата" храна за стреса и напрежението е да се опитваме да ги контролираме. Колкото повече се мъчим да ги контролираме, толкова повече те нарастват - право пропорционално. Затова, когато съм подложена на стрес или свръхнапрежение, аз тотално им се оставям, концентрирам се върху задачите, не мисля за нищо друго, както и най-вече дали е добре или зле, какви ще бъдат евентуалните последствия и т.н. Понякога животът изисква от нас максимални усилия и интелектуална сила; не трябва да се борим с това, а да го приемем спокойно.

Що се отнася до т. нар. ежедневен стрес, то аз наблюдавам по-скоро емоционална умора и повторения, което не е същото. Да умеем себе си да понасяме и да се приемем такива каквито сме, по-добро лекарство срещу стреса и напрежението - от яснотата за себе си и осъзнатостта, аз не виждам.

Не бих казал да се оставим в ръцете на напрежението и стреса,а си мисля,че ще е по добре да ги заместим със спокойствие :rolleyes:

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

"Най-добрата" храна за стреса и напрежението е да се опитваме да ги контролираме. Колкото повече се мъчим да ги контролираме, толкова повече те нарастват - право пропорционално. Затова, когато съм подложена на стрес или свръхнапрежение, аз тотално им се оставям, концентрирам се върху задачите, не мисля за нищо друго, както и най-вече дали е добре или зле, какви ще бъдат евентуалните последствия и т.н. Понякога животът изисква от нас максимални усилия и интелектуална сила; не трябва да се борим с това, а да го приемем спокойно.

Що се отнася до т. нар. ежедневен стрес, то аз наблюдавам по-скоро емоционална умора и повторения, което не е същото. Да умеем себе си да понасяме и да се приемем такива каквито сме, по-добро лекарство срещу стреса и напрежението - от яснотата за себе си и осъзнатостта, аз не виждам.

Не бих казал да се оставим в ръцете на напрежението и стреса,а си мисля,че ще е по добре да ги заместим със спокойствие :rolleyes:

Да,да,да аз съм на пълно съгласен Веселине.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам натoварено работно време стоейки на стол. Работя като букмейкар и идват всякакви хора - момчета, момичета, абе всякви. Психически ми е много натоварено и изтощително. Ако може някъв лек да ми дадете? Плюс това, сега лекувам много страхове натрупани през годините. Как да се справя?

Според мен като за начало повече се движи

и ако имаш възможност спортувай сред природата .

Ако не помага сменяй оборотите(работата) .

Линк към коментар
Share on other sites

Няма нищо лошо в стреса. Необходима предпоставка за растеж. Ситуации, които преди се предизвиквали у мен стрес, сега предизвикват усмивка, но се появяват нови, с още повече стрес. Сега съм в такава и просто действам, пък ще видим какво ще стане. В общи линии стресът е помощник - какъв по-добър показател за това по какво трябва човек да работи. Как се справям - по метода описан от Мона - съсредоточавам се върху задачите си и действам. Добър метод според мен също е човек да си избира стресови ситуации, които смята за подходящи и да си ги доставя сам. Нерядко не съм доволна и се сдухвам, ама това се случва. После пак напред. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Има едно много ефективно средство за избиване на стрес (и не само!) - динамичната медитация, дадена от Ошо в "Оранжевата книга". Ефектът се усилва, ако се прави групово!

Линк към коментар
Share on other sites

Привет! Стрес значи ;)) Ами познато приателю, но нямя да ти разказвам за моятя работа, че ще разбереш какво наистина значи стрес! Не се замисляй много върху стреса, това стресира допълнително, разхождай се по-често, излизай с приятели и разговаряй с тях за всичко, което ти хрумне, напивай се понякога, релакцирай без да правиш нищо...Имаш ли проблем, решавай го сам, неможеш ли-имаш приатели!!

Линк към коментар
Share on other sites

Привет! Стрес значи ;) ) Ами познато приателю, но нямя да ти разказвам за моятя работа, че ще разбереш какво наистина значи стрес! Не се замисляй много върху стреса, това стресира допълнително, разхождай се по-често, излизай с приятели и разговаряй с тях за всичко, което ти хрумне, напивай се понякога, релакцирай без да правиш нищо...Имаш ли проблем, решавай го сам, неможеш ли-имаш приатели!!

Здравей,приятелю Nitsa!Щом ти е познат стреса знешли тогава какво става вътре в организма ти при СТРЕСА?Какви хормони се отделят и какво вършат и прекомерното отделене на тез хормони до какво довеждат човека и неговият организам?Ето това се пита и там е истината.А иначе всичко онова което ни заобикаля в нашето житие и битие е постоянен стрес.!

Линк към коментар
Share on other sites

Стресът се получава, когато съзнателно се противопоставяме на трудностите в живота ни. Приемаме съществуването им като нещо незаслужено и неоправдано. Това разбира се ни пречи да ги преодолеем. Само спокойствието може да породи спокойствие. Това няма нищо общо с бездействието, а с целенасоченото последователно действие. Но първо трябва да определим целите си. Едва ли е нужно да казвам, че те трябва да са съобразени с доброто на тези, които ни заобикалят. Човек трябва да може да се изолира от обкръжаващата го действителност. Разбира се само времено, докато възстанови вътрешния си баланс. Това своеобразно отдръпване в себе си, може да бъде извършено независимо от външните условия, но разбира се е необходимо упражняване. Трябва да добием и безпристрастност (разбира се в началото тя няма да е пълна, но ще имаме основа, която да развиваме). Т.е. да оценяваме реално събитията, без да ги оцветяваме с настроенията, очакванията и желанията си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Станимир Публикувано на Sep 26 2007, 20:20

Стресът се получава, когато съзнателно се противопоставяме на трудностите в живота ни.

:thumbsup:

Това ми направи силно впечатление вчера:

Мисъл за деня - 20 Декември 2007 г.

"Не мислете дали сте господар или слуга, мислете, че сте свободни. Освободете се от понятието на учител или ученик. Дръжте в себе си мисълта, че Бог ви е изпратил на Земята да бъдете в даден момент или господар, или слуга; или учител, или ученик. Това е един практически метод, чрез който човек може да се освобождава от тежестите си."

Из Синаповото зърно, 20-а НБ, 18.IV.1937 г.

Може би наистина стресът, тежестите, които изпитваме се дължат на нашата коравост, на етикетите, които сме си сложили и се чувстваме длъжни да ги защитим с поведението си... :rolleyes:

Как успявате да сменяте ролите, които играете в голямата пиеса на ежедневието ни?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

В нормално състояние човек, който се намира в хармония със Вселената (то няма друга хармония). Та човек, който се намира в хармония с Вселената е подходящо отпуснат, без блокажи на мускули, врат, гръб, отпуснат дотолкова, че главата да се изправи съвсем самостоятелно и автоматично, така че седма чакра да сочи в нужната посока (иначе не се получава енергия добре или даже въобще), а дупето да е леко издадено назад (за да има подходящ обмен към земята на първа чакра), а не да се имитира "подвита опашка".

В това състояние човек има пластична походка. При мъжете походката на хармония малко наподобява негърската, а при жените походката на хармония наподобява така нареченото "въртене на дупето".

При липса на стрес енергетиката се намира в хармония с енергетиката на Вселената. Всеки стрес е връзка с нещо, което смятаме за лошо. Тъй като във Вселената лошо няма, за да "създадем" това лошо ние изграждаме кофти енергетични връзки към странни енергетични обекти, който процес измества правилното фокусиране на първа, седма чакри и на цялата енергетика. В резултат организмът страда.

Иначе казано, стресът е избягване на приемането на доброто за сметка на създаването на лошо или по-точно на лоши енергийни връзки. "Отпускането" на стреса е отпускането на тези връзки, което преди всичко означава прошка към другите, света и себе си и приемането на факта, че Вселената не е нито добра, нито лошо, а ще сме щастливи само в хармония с нея.

А пък ще има хармония и няма да има стрес, когато се откажем от мисли за лошо.....или поне така ми се струва на мен :)

Линк към коментар
Share on other sites

а при жените походката на хармония наподобява така нареченото "въртене на дупето".
Това не си ли е и въпрос до фигура също така...

Стресът в малки количества е полезен - това е не само окултно, но и научно твърдение (веднъж на една лекция бях чул обяснение, как в малки дози помагал за развитието на мозъка).

Линк към коментар
Share on other sites

а при жените походката на хармония наподобява така нареченото "въртене на дупето".
Това не си ли е и въпрос до фигура също така...

Стресът в малки количества е полезен - това е не само окултно, но и научно твърдение (веднъж на една лекция бях чул обяснение, как в малки дози помагал за развитието на мозъка).

Стимулите са полезно, но едно е да сте стимулират (хора и обстоятелства) да правиш нещо, друго е твоето отношение към това нещо, което може да създава стрес.

Виж как показа общоприетото убеждение, че стресът се създава от околната среда. Стресът е отношението, което създаваме към околната среда и което ни трови.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...