Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Има ли оправдана кражба? Бихте ли откраднали?


Guest Христо

Кражбата  

13 гласа

  1. 1. Бихте ли откраднали ?

    • Да
      2
    • Никога
      6
    • Зависи от...
      5
    • 0


Recommended Posts

Видях че в сайта има теми за това дали има оправдана лъжа и оправдана изневяра ? Има ли според вас, оправдана кражба ? Ако да, при какви условия ? Ако не, защо ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Видях че в сайта има теми за това дали има оправдана лъжа и оправдана изневяра ? Има ли според вас, оправдана кражба ? Ако да, при какви условия ? Ако не, защо ?

А какво мислиш, че трябва да ти е отношението към този, от който крадеш?

Линк към коментар
Share on other sites

Хрис, много интересна тема :thumbsup:

Досега нищо не ме е изкушавало дотолкова, че да искам да го открадна, при невъзможност да го имам по друг начин.

Обаче, мислила съм по въпорса. И с чиста съвест заявявам - да, има такова нещо. Това може да бъде само някоя книга - една такава древна, древна.. нали се сещаш :D

Смятам, стигне ли се дотам, да го направя елегантно като Арсен Люпен - да предупредя и да оставя след себе си нещо, компенсиращо кражбата :D

Линк към коментар
Share on other sites

Общо взето, не смятам, че има оправдана кражба. Може би при определени, строго специфични условия, би могла кражбата да се окаже оправдана, но това са случаи в които едва ли някой ще попадне. Ще отбележа само, че не намирам кражбата в случай примерно, че човек не е ял много дълго време за оправдана. За кражбите в стил Робин Худ, когато вземаш от нечестно спечелените пари на богатите, за да ги дадеш на бедните, също не съм много съгласен, защото е само временно „решение“ на проблема.

Линк към коментар
Share on other sites

...като продължение на казаното от вас, да кажа, че може да разграничим кражбите също на материални и духовни!!!

Материалните може би не са страшни, ако откраднеш нещо, някой друг ще открадне от теб и ще се възстанови баланса.

Чебурашка, както ти каза - добре е ако решиш да прикоткаш нещо :) (защото много се нуждаеш от него), да оставиш друго равностоино в замяна, но това май повече прилича на изгодна сделка отколкото на кражба :hmmmmm: . Такава кражба бих я оправдал, но няма да я приема. Но ако някой бърка в чужда каса за да разбогатее, тази кражба аз няма да я оправдая но ще я приема...

Обаче по-опасни са духовните кражби, напр. желанието (понякога и неосъзнато) да ограничиш, да отнемеш нечия свобода. Такава (духовна) кражба ако се прави целенасочено и с пълно съзнание, с цел да се ощети, обсеби другия, аз не бих я оправдал, защото нанесените духовните рани зарастват по>трудно!!!

Самата думичка "о-правда-вам", ми подсказва че трябва да се приложи закона на правдата, и да се постъпи справедливо към "виновния".

Проблема е, че май ние хората четем от различни книжки тоя закон, а пък тя книгата е една и е доста дебела... за един живот не можем я изчете!! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Това си е тема с две остриета и наистина е интересна.

galgo писа за духовна кражба. Има още кражба на души. Има кражба на идеи, на авторски права, на усмивки, на органи, на деца, на всичко, що е живот.

И аз не оправдавам нито една от тях, но... крадем каквото нямаме, а много искаме да имаме и не знаем как да го сътворим-придобием по друг начин.

Една неприятна игра на добро-зло е това... и помита след себе си всички, покрай които премине.

Някои казват: "Не кради, поискай си, ще ти се даде". Но дали наистина е възможно...

Представете си как храним разни същности със себе си ежедневно, дали можем да им се раздаваме така, ако си поискат.

А бедното дете, което посяга към хляба... то посяга и към сметта ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Видях че в сайта има теми за това дали има оправдана лъжа и оправдана изневяра ? Има ли според вас, оправдана кражба ? Ако да, при какви условия ? Ако не, защо ?

А какво мислиш, че трябва да ти е отношението към този, от който крадеш?

Със сигурност не е задължително да имам отрицателно отношение. Може би бих откраднал ако обстоятелствата го изискват, ако е свързано да речем със спасяването на живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Видях че в сайта има теми за това дали има оправдана лъжа и оправдана изневяра ? Има ли според вас, оправдана кражба ? Ако да, при какви условия ? Ако не, защо ?

А какво мислиш, че трябва да ти е отношението към този, от който крадеш?

Със сигурност не е задължително да имам отрицателно отношение. Може би бих откраднал ако обстоятелствата го изискват, ако е свързано да речем със спасяването на живот.

А нечий живот заслужава ли да откраднеш един хляб да речем ? :)

Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми изглежда, че си струва да откраднеш хляб, за да спасиш живот, в случай че няма друг начин по който да набавиш нужния хляб. Така мисля засега, ако искаш ме наречи "грешен";) Но мисля, че не е редно да убиеш някой за да му откраднеш хляба и да нахраниш с този хляб някой гладуващ.

Линк към коментар
Share on other sites

Умирането от глад е твърде бавен и несигурен процес. Никога не можеш да знаеш кога е настъпил момента, когато кражбата на хляб за да нахраниш гладуващия е неизбежна. Разбира се, когато видиш, че някой умира от глад, трябва да направиш всичко по силите си за да му помогнеш.

Линк към коментар
Share on other sites

Oх, Станимире, а когато децата ти плачат от глад? Или по-лошо - вече нямат сили дори да плачат?!

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

Видях че в сайта има теми за това дали има оправдана лъжа и оправдана изневяра ? Има ли според вас, оправдана кражба ? Ако да, при какви условия ? Ако не, защо ?

Ами действието- в случая кражба, се оправдава или не от едно единствено нещо- намерението...Ако желанието на Робин Худ е да открадне от богатите с намерението да даде на бедните, то само от желанието му не може да му се вмени вина, нито да бъде оправдан, но ако се проследи намерението му- то е, според което обществото би му вменило вина или би го оправдало. Ако бяха установили, че Робин Худ дава на бедните една шепа жълтици, а за себе си задържа 10 шепи, то желанието му си остава същото- "да открадне от богатите", но намерението му явно или не е изложено изцяло, или параметрите му са се променили- най-често поради възникване на други желания...

В общество, в което кражбата не представлява нещо, подлежащо на осъждане, не е нужно да си търсиш оправдание за да откраднеш...дори кражбата би могла да придобие статут на добродетел...

Линк към коментар
Share on other sites

" В общество, в което кражбата не представлява нещо, подлежащо на осъждане, не е нужно да си търсиш оправдание за да откраднеш...дори кражбата би могла да придобие статут на добродетел..."

Ахахаха, вярно бе. :D:D:3d_139: Само че е вярно и че за кокошка няма прошка, за милиони няма закони. :unsure:

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Ако дадем нещо на заем и не ни го върнат, въпреки многократните подсещания да го сторят, това възможно ли е да е някакъв урок за нас, и ако да - какъв урок ?

Линк към коментар
Share on other sites

Привет приятели.Мир вам.Няма по страшно нещо от духовната кражба,обаче.Темата е много актуална в днешний кризисний ден.В тази духовна и матариална криза,е в този пиков момент на смяна на торсионните полета,нека да разкажа как нас ни обраха мазата със зимнината.В една люта зимна тъмна доба влезли и разбили катинарът на вратата в мазето на блокът ,в които живеем.

Задигнаха 57 брукана/от средните/с лютеница и домати/белени/,12 брукана мариновани кисели краставички/1,20лв-килото/,2 дамаджани с вино/осмарски пелин и отлежал памид 3 годишен/ и един 80 литров бидон скисело зело ,втасало.Изсипали чорбата на земята,че иначе не са вдига .Намокрили разпалките от стария гардероб дето го хвърлихме преди 3 месеца зад тяхния блок.Не ме е яд за друго ,ми защо изсипаха чорбата.Зелевата чорба лекува псориазис,напукани пети и други.А освен това и капачките на бурканите бяха нови,със винт.

Това е материалния аспект на кражбата.но нека поговорим за духовния такъв . Имам съмнения кои е крадецът,щото зимата е дълга ,а мазата е празна.И питам сега ,драги съфорумци :е ли правилно от кармична гледна точка да проведа и аз едно "проветряване "на неговата маза навръх Бъдни Вечер.Хем скоро е заклал и прасето на село има луканка и дядо..моля ви да изкажете ващето ,тъй уважавано от мен мнение по вапроса.

Това смятам да е черната коледа за един мой душманин.,но искам първом да знам какво вий мсилите ,че ако трябва да се възпирам ,от сега да е .Че като взема щангата за катинари дето ми е от дядо още,немам спиране.Остават два дни до акция -буркан и мир,затова бързайте с якълите да ми напишете.Мазата на крадеца ,ще стане като руска степ-широка и необятна и ще ги ратоваря кармично/ /Благодарим предварително много.Мир, светлина и любов

Редактирано от Сионий
Линк към коментар
Share on other sites

Привет приятели.Мир вам.Няма по страшно нещо от духовната кражба,обаче.Темата е много актуална в днешний кризисний ден.В тази духовна и матариална криза,е в този пиков момент на смяна на торсионните полета,нека да разкажа как нас ни обраха мазата със зимнината.В една люта зимна тъмна доба влезли и разбили катинарът на вратата в мазето на блокът ,в които живеем.

Задигнаха 57 брукана/от средните/с лютеница и домати/белени/,12 брукана мариновани кисели краставички/1,20лв-килото/,2 дамаджани с вино/осмарски пелин и отлежал памид 3 годишен/ и един 80 литров бидон скисело зело ,втасало.Изсипали чорбата на земята,че иначе не са вдига .Намокрили разпалките от стария гардероб дето го хвърлихме преди 3 месеца зад тяхния блок.Не ме е яд за друго ,ми защо изсипаха чорбата.Зелевата чорба лекува псориазис,напукани пети и други.А освен това и капачките на бурканите бяха нови,със винт.

Това е материалния аспект на кражбата.но нека поговорим за духовния такъв . Имам съмнения кои е крадецът,щото зимата е дълга ,а мазата е празна.И питам сега ,драги съфорумци :е ли правилно от кармична гледна точка да проведа и аз едно "проветряване "на неговата маза навръх Бъдни Вечер.Хем скоро е заклал и прасето на село има луканка и дядо..моля ви да изкажете ващето ,тъй уважавано от мен мнение по вапроса.

Това смятам да е черната коледа за един мой душманин.,но искам първом да знам какво вий мсилите ,че ако трябва да се възпирам ,от сега да е .Че като взема щангата за катинари дето ми е от дядо още,немам спиране.Остават два дни до акция -буркан и мир,затова бързайте с якълите да ми напишете.Мазата на крадеца ,ще стане като руска степ-широка и необятна и ще ги ратоваря кармично/ /Благодарим предварително много.Мир, светлина и любов

Toва ми напомня Чудомир ли, Елин Пелин ли ? :)

Не е равнозначно да ти откраднат зеленчук, а да си го върнеш с месо, уф - пък и свинско при това. :)

Зеленчукът е с по-високо качество за мен!

П.П. Една съседка ми дължи 100 лв. от 8 месеца насам. Срокът беше 1 месец... Мислех, че ще се сети - не е хубаво Новата година да се почва с дългове.

А вчера си забравих портмонето на едно място и знам кои хора биха могли да са го видяли, но ... никой не ми го върна.

Затова пък днес една чудесна жена върна загубена вещ на мой близък и имах възможност да й направя по този повод подарък. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ама то мислех свинското да го дам на една баба от долния етаж ,дето и на нея и взеха портмонето ,с пенсията и и го върнаха ,също като на тебе ,но празно и скъсано.Оставили портмането на изтривалката пред тях. :(

Линк към коментар
Share on other sites

Ама то мислех свинското да го дам на една баба от долния етаж ,дето и на нея и взеха портмонето ,с пенсията и и го върнаха ,също като на тебе ,но празно и скъсано.Оставили портмането на изтривалката пред тях. :(

Горката жена.

Не бих помогнала с откраднато, освен ако няма друг вариант.

На мен не са ми върнали нищо. Отделен случай е този с мой близък, върнаха му изгубеното съвсем читаво и много бързо. А подаръка направих аз, защото обичам да правя подаръци. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Привет приятели.Мир вам.Няма по страшно нещо от духовната кражба,обаче.Темата е много актуална в днешний кризисний ден.В тази духовна и матариална криза,е в този пиков момент на смяна на торсионните полета,нека да разкажа как нас ни обраха мазата със зимнината.В една люта зимна тъмна доба влезли и разбили катинарът на вратата в мазето на блокът ,в които живеем.

Задигнаха 57 брукана/от средните/с лютеница и домати/белени/,12 брукана мариновани кисели краставички/1,20лв-килото/,2 дамаджани с вино/осмарски пелин и отлежал памид 3 годишен/ и един 80 литров бидон скисело зело ,втасало.Изсипали чорбата на земята,че иначе не са вдига .Намокрили разпалките от стария гардероб дето го хвърлихме преди 3 месеца зад тяхния блок.Не ме е яд за друго ,ми защо изсипаха чорбата.Зелевата чорба лекува псориазис,напукани пети и други.А освен това и капачките на бурканите бяха нови,със винт.

Това е материалния аспект на кражбата.но нека поговорим за духовния такъв . Имам съмнения кои е крадецът,щото зимата е дълга ,а мазата е празна.И питам сега ,драги съфорумци :е ли правилно от кармична гледна точка да проведа и аз едно "проветряване "на неговата маза навръх Бъдни Вечер.Хем скоро е заклал и прасето на село има луканка и дядо..моля ви да изкажете ващето ,тъй уважавано от мен мнение по вапроса.

Това смятам да е черната коледа за един мой душманин.,но искам първом да знам какво вий мсилите ,че ако трябва да се възпирам ,от сега да е .Че като взема щангата за катинари дето ми е от дядо още,немам спиране.Остават два дни до акция -буркан и мир,затова бързайте с якълите да ми напишете.Мазата на крадеца ,ще стане като руска степ-широка и необятна и ще ги ратоваря кармично/ /Благодарим предварително много.Мир, светлина и любов

Брате Сионий,

Никак не виждам къде е "мирът" в тази ситуация...Разбирам да откраднат луканка от терасата, разбирам да се окажеш без портфейл докато пътуваш с градския транспорт...но да посегнат на най-скъпото за българина местенце, въпросната "тъмна стаичка", в която българина дори и да не държи зимнина, обича да посещава ей така...да пийне с комшиите по една ракия (стига да има кой да черпи), да се скатае за някой час от полезрението на жената, да помечтае за туй-онуй....а пък ако и зимнина има- и черна коледа брате ми се види прекалено цветна инициатива за таквиз, дето посягат на мазе, което не е тяхно...

Линк към коментар
Share on other sites

...

И питам сега ,драги съфорумци :е ли правилно от кармична гледна точка да проведа и аз едно "проветряване "на неговата маза навръх Бъдни Вечер.Хем скоро е заклал и прасето на село има луканка и дядо..моля ви да изкажете ващето ,тъй уважавано от мен мнение по вапроса.

Това смятам да е черната коледа за един мой душманин.,но искам първом да знам какво вий мсилите ,че ако трябва да се възпирам ,от сега да е .Че като взема щангата за катинари дето ми е от дядо още,немам спиране.Остават два дни до акция -буркан и мир,затова бързайте с якълите да ми напишете.Мазата на крадеца ,ще стане като руска степ-широка и необятна и ще ги ратоваря кармично/ /Благодарим предварително много.Мир, светлина и любов

От кармична гледна точка има няколко момента:

1) Желанието да отмъстиш, като откраднеш в отговор на извършената срещу тебе кражба. Това желание носи последствия дори и да остане неосъществено;

2) Извършването на кражба в отговор на извършената срещу тебе кражба. Това е най-маловажното от трите неща от кармическа гледна точка, но извършването му почти сигурно е съпътствано й от другите две. Самото физическо действие няма да утежни много кармата ти. Ако те хванат полицаите обаче ще трябва да си понесеш и последствията според наказателното право, които може и да нямат много общо с кармическите, но могат да ти объркат достатъчно много живота;

3) Фактът, че допускаш мисълта за откраднатото още да те тревожи. Това говори, че отдаваш прекалено голямо внимание на несъществени от духовна гледна точка неща. Говори за привързаност към откраднатото, която не бива да съществува. Освен това говори, че изпитваш чувство за накърнени честолюбие и гордост (също неоправдано) – честолюбието, достойнството и психическото ти равновесие не бива да зависят от материални неща, а единствено от собствените ти качества и способности.

Та, от кармична гледна точка, вероятно вече си натрупал карма според два от показателите. Това обаче не бива да те тревожи. Важното е да промениш модела си на мислене. Тежките кармични последствия не се създават от едно действие, а от многократното му повтаряне. Важното е да не си създаваме лоши навици, а това ще се случи ако допускаме компромиси с моралните и духовните си принципи.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

" честолюбието, достойнството и психическото ти равновесие не бива да зависят от материални неща, а единствено от собствените ти качества и способности." - Аз съм чел, че не бива и от качествата и способностите ни да зависи душевното ни равновесие. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

" честолюбието, достойнството и психическото ти равновесие не бива да зависят от материални неща, а единствено от собствените ти качества и способности." - Аз съм чел, че не бива и от качествата и способностите ни да зависи душевното ни равновесие. :hmmmmm:

А защо не си представиш душевното равновесие, като хармонична сплав от всички качества присъщи на човека :) ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...