Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Корнезов предлага закон за евтаназията


Alexander

Евтаназията?  

9 гласа

  1. 1. За или Против евтаназията?

    • За евтаназията
    • Против евтаназията


Recommended Posts

Корнезов предлага закон за евтаназията при изрична молба на болния или на неговите близки. Такъв законопроект е внесъл в парламента депутатът от БСП проф. Любен Корнезов. В мотивите към законопроекта вносителят пише: “Не ни питат, когато се раждаме, поне да ни попитат кога искаме да срещнем смъртта".

Социалистът предлага още, ако искането за евтаназия бъде одобрено, органите на починалия да бъдат дарявани за трансплантация.

Какво е мнението ви по въпроса?

Източник

Към старата тема - Какво мислите за евтаназията

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Така както е формулирано, не.

ЗА евтаназията съм, но категорично против присаждането на органи.

Ааааа, не.... в закона не се педвижда така, а ето как: първо ти отнемат живота, после ти отнемат и органите (пардон евтаназират те), с твое или без твое съгласие - убеждават роднините ти. А защо не и обратното.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Надявам се, ако изпадна в тежка невъзможност да вземам сама решения и същевременно съм безнадежно болна и страдам , моите деца да вземат разумното решение да се свърши с физическия ми живот. Дългите дни и месеци, че понякога и години на отчаянияна безнадежност при тежко болните и техните близки съсипва, блокира, срива. По друг начин е устроена природата - този, който трябва оцелява и живее, този, който трябвада си отиде от живота си отива. Ако медицината разполага с методи и средства да промени в положителна посока физическото състояние - да, но ако е години на подържане на физическо съществуване е твърде грубо погазване на природните закони?

Относно вземане на органите за трансплантация - вероятно ще е възможно само при хора, които са претърпели катастрофи или нещо подобно. При дълго и продължително боледуващите органите и тъканите ще са увредени.

Редактирано от kashmir
Линк към коментар
Share on other sites

На всеки неизлечимо болен (имам предвид ракови заболявания ) трябва да му се даде възможност за избор. Решението обаче трябва да се вземе от самия болен, а не от близките му.

Органите на такъв човек, едва ли са годни за трансплантация.

Ако състоянието на човек, претърпял катастрофа или друг инцидент е безнадеждно, решението за евтаназия и даряване на органи могат да вземат близките.

Линк към коментар
Share on other sites

ЗА свободната воля съм. И шом е технически възможно - нака да се даде на хората да си избират ...

бих казала, ако не се опасявах от изопачаване и користни подбуди.

Философски погледнато - медицината променя много живота ни. Без нея досега 4 пъти щях да съм напуснала това си тяло. Слагали са ми обезболяващи. Полезни са, когато човек трябва да продължи да разсъждава и действа трезво. В последно време се убедих, че човек може и сам да намали болката, ако е изучил техниките за това. Всичко е опитност, но само от гледна точка на земния живот трудно може да се даде мнение, което със сигурност да е правилно.

Същоо така не съм сигурна, че роднините трябва да решават. Може би е най-добре човек предварително да е изказал мнението си в документ ... но пък никой не може да предположи ситуацията, в която може да попадне и промяната, която може тогава да настъпи с мисленето му.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм за евтаназията, но даряването на органите не трябва да е условие за нея. Иначе ще почнат едни практики, които са меко казани неприятни.

Линк към коментар
Share on other sites

Законът за евтаназията подлага на преоценка много неща.От икономическа гледна точка, законът оправдава излишен разход на средства в болниците.Близките на болните в моменти на кома поради каквото и да е заболяване са на ръба на емоциите.Мъчението е двустранно.Но дали решението за евтаназия на оставащия жив, не го подлага на изпитание да изземе правата на Всевишния.Ако живия е готов да поеме кармата на отиващия си от този свят.Дали Бог ще е съгласен?

Лили Димкова е била подлагана на подобен житейски избор с болната си майка-Мария Димкова.Отворила библията и креативно Бог и дал информация, че трябва да остави да бъде изплатено и последното зрънце карма от майка и.Въпреки страданията.Човек на този свят сам избира с мислите си как да си отиде.Без страдание под каквато и да е форма, няма растеж на съзнанието, сила на Духа.Натрупаните опитности във физическия свят на душата я подгатвят за справяне с живота в отвъдното.

Линк към коментар
Share on other sites

Кой и на каква основа ще реши дали човек е неизлечимо болен?

Ако човек не може да изрази своето решение за евтаназия, а това правят роднините, му дали тяхното решение ще съвпадне с неговата воля?

Имало филм на Тери Пратчет за евтаназията в Швейцария, където хора в що горе нормално състояние и без особени страдания се решавали на евтаназия, защото можели много да се влоши състоянието им?! А това си е узаконено самоубийство. Бягство от живота заради страх от живота.

Е, кой ще определи границата между самоубийството и евтаназията?

Дори, когато човекът е с пълна загуба на съзнанието като при комата, съзнанието може да се възвърне. Има много хора събудили се от кома. Да се прекратят ли в този случай животоподдържащите мерки? Та това може да си е чисто убийство.

Надявам се, ако изпадна в тежка невъзможност да вземам сама решения и същевременно съм безнадежно болна и страдам , моите деца да вземат разумното решение да се свърши с физическия ми живот. Дългите дни и месеци, че понякога и години на отчаянияна безнадежност при тежко болните и техните близки съсипва, блокира, срива. По друг начин е устроена природата - този, който трябва оцелява и живее, този, който трябвада си отиде от живота си отива. Ако медицината разполага с методи и средства да промени в положителна посока физическото състояние - да, но ако е години на подържане на физическо съществуване е твърде грубо погазване на природните закони?

....

Кашмир, значи имам роднина неизлечимо болен и неговото състояние и грижите за него ме сриват и давай да искам да го убия, пардон, да го евтанизирам заради собственото ми удобство?! :)

Ти говориш за животните, че този, който трябва да си иде, си отива, но забравяш взаимопомощта между животните. Която може да е дори по-голяма от тази при хората. При животните също има саможертва в името на другите.

При нас хората дори се смята за смешно да жертваш нещо в името на другите. Всеки за своя крак.

Но ти изтъкваш един изключително важен факт. Имаме не само един неизлечимо болен човек, но имаме и неговите роднини, които по един или друг начин се засягат от неговото поведение. Имаме и обществото, което взема отношение.

Ако оставим нещата в ръцете на здравната каса, то евтаназията е в кърпа вързана: така ще спестят милиони от животоподдържащи лекарства и средства.

Но ако говорим за животоподдържащи лекарства и средства, то и пейсмейкърът е такова. Да лишим ли човека от пейсмейкър защото уж в Природата "който трябва да си отиде от живота, си отива". Лекарствата за сърдечни заболявания също са животоподдържащи. Да лишим ли от тях хората?!

Нека разсъждаваме от гледна точка на причините, които ни карат да пишем в този форум.

Лично аз смятам за верни няколко неща:

- всяка ситуация на изпитание се дава на човека, за да може той да я отработи и да промени съзнанието си. Ако той не желае да я отработи, то ситуацията ще се повтаря във все по-трудни варианти

- Това, което човек не е успял да отработи в това прераждане, ще го чака в следващото.

От тази гледна точка изпитанието на неизлечимо болния е не по-малко изпитание за неговите роднини. Не е нужно пак да говоря как са свързани роднините, как светогледа им се прелива. Ако роднините решат това изпитание успешно, то изпитанието вече няма да е нужно и проблемът ще е решен: или неизлечимо болният ще оздравее или достойно ще почине.

Да поясня. Ако роднините успеят да решат родовата карма свързана с това изпитание или иначе казано да променят светогледа си и начина си на мислене.

А ако те искат да отнемат живота на неизлечимо болния, те се отказват от решаването на проблема, който така или иначе ще ги последва и в следващия живот.

Бихте запитали, ами ако няма живи роднини. А отношението на обществото към неизлечимо болния и към духовните проблеми, които болестта показва? Например, България е на първо място в Европейския Съюз по внезапна смърт от сърдечни заболявания. Това говори доколко наистина българинът е дружелюбен към ближния си. Въобще не говорим дори за любов.

Разбира се, нищо чудно да има случаи, когато евтаназията е задължителна. Също да се дава правото на избор за евтаназията може би е удачано. Но пък това може дасе превърне в мода.

Ако човек наистина иска да умре, нищо не може да го спре. От евтаназията би се интересувал по-скоро някой, който търси безпроблемна възможност за справяне с проблеми, които на човека му изглеждат големи.

И как точно тази комисия от 5 човека ще взема решение за евтаназия? По какви критерии, на каква основа????

Линк към коментар
Share on other sites

Така както е формулирано, не.

ЗА евтаназията съм, но категорично против присаждането на органи.

Ааааа, не.... в закона не се педвижда така, а ето как: първо ти отнемат живота, после ти отнемат и органите (пардон евтаназират те), с твое или биз твое съгласие - убеждават роднините ти. А защо не и обратното.

Как така ти отнемат живота със или без твое съгласие, и убеждават роднините ти...нали евтаназия е само когато човека го реши, а ако не е в съзнание да решава, тогава роднините...но принципно си прав, как може това да се реши, това за всеки е различно...има наблюдения, че хора, попаднали в критична ситуация /в планината/ ... умира който се е отказал, а който не се е отказал и иска да живее оцелява, спасяват го.

Вчера гледах по bbt един йога инструктор, Димитрина Спасова. Разказваше, че е умирала от рак... и се е обърнала към Господ да попита дали може да е полезна на другите с това, което знае, или ще е по-добре да си замине. И отговора тя си го разтълкувала, че е по-добре да остане и да преподава йога и работа с мисъл...и така се излекувала от рака, с йога и мисъл, БЕЗ никакви химически вещества и без нищо друго. И сега е жива и здрава, има си йога студио и преподава...Та тя тогава е можела да реши за евтаназия...и не е само тя, има такива случаи много...но за всеки е различно и наистина не може други да решават...това е много личен въпрос и не е до закони, законодатели и такива неща...На братовчед ми първата му жена почина от рак, а евтаназията той я направи, тя го реши и го помоли. Тя го беше решила и го помоли да и сложи инжекция когато вече не може, и когато му каже, да го направи, и той го направи. За да не се мъчи. Та така мисля, хората са различни, ситуациите са за всеки различни и човека си решава.

Линк към коментар
Share on other sites

"...Когато хората на земята страдат, пъшкат и изпитват най-големите горчивини, ангелите на небето се радват и изпитват най-голяма приятност. Радват се, защото разбират дълбокия смисъл на страданието, знаят, че в него се крият благата на човечеството. ..

.......

Значи, за да може човек да проникне в духовния свят, той трябва да бъде здрав, защото този живот е живот на интензивна деятелност. Под думата „здраве“ се разбира свежест. Само свежият човек е напълно здрав. Грешният човек пък губи своята енергия безразборно, вследствие на което той е лишен и от здраве. Можем да заместим думата„здраве“ с думата „свежест“.

Вие питате защо хората губят своята енергия и своето здраве. Защото не разрешават правилно задачите в своя живот. Например, когато хората се намерят в известни изпитания, те не трябва да питат защо е дошло изпитанието, но да мислят как да излязат от него, какво се изисква от тях, за да преодолеят изпитанието...

.......

Първият важен въпрос за вас е да намерите краткия път към небето. Пътят към небето ще ви изведе на правия път...

.......

Ако ме разбирате правилно, ще разберете и смисъла на стиха от Писанието: „Всичко съдейства за добро на ония, които любят Господа.“ Не се плашете от лошото, което ви сполетява в живота. Случват ли ви се страдания, за ваше добро са. ...

........

Понякога казвате: „Аз ще напусна живота на земята.“ Аз зная къде ще отидете. Напуснете ли земята, вие ще отидете в ада. ...

......

Знайте,че всичко, което става в света, не е произволно. Страданията,мъчнотиите, нещастията се явяват като естествено последствие на стремлението ви да търсите лесния път......

.....

Ако вие уповавате на Господа,където и да сте, той ще превърне и най-лошите условия в добри и ще ви съдейства така, че всичко да се превърне в добро. ...."

От "Пътят на героите", 1928 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Надявам се в Проектозакона да е предвидено човек да се разпореди приживе със завещание дали е съгласен и приема към него да се приложи евтаназия.

Дори и да е кармично определено - не желая синовете ми да ме виждат като полуразложено човешко същество, което изсмуква технините жизнени сили и преобръща живота им. Знам какво е да имаш в семейството си години наред тежко болни възрастни хора и какви са последиците за здравите. Да, в природата животните понякога се жертват за друго животно, но старите и болните се отеглят сами за да дочакат края си. Просто следвам уроците на природата.

Линк към коментар
Share on other sites

“Не ни питат, когато се раждаме, поне да ни попитат кога искаме да срещнем смъртта".

Социалистът предлага още, ако искането за евтаназия бъде одобрено, органите на починалия да бъдат дарявани за транспланта

А той откъде знае, че не ни питат дали искаме да се родим?

Против евтаназията съм и свързаното с това даряване на органи. Оценката за изхода от едно заболяване е почти винаги субективна, т. е. зависи от преценката и знанията на хора, в случая лекари. Медицината не знае и не може да контролира живота на хората. Ако можеше това, нямаше да има детска смърт. А такава има. Животът ти се дава и не бива да се отнема така.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм за свободната воля. Познавам жена, която всеки ден се моли на Бог да я прибере по-бързо. Прикована е от години на легло, дъщеря и прави всичко възможно да се чувства добре и се грижи отлично за нея. Въпреки това жената вече не иска да живее. Кой може да определи кое е правилно и кое не? Определено съм "за" даряването на органи, когато са годни за трансплантация, защо когато е възможно, да не се спаси човешки живот, а здрави органи да гният в земята.

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде вече имаше тема за и против евтаназията.

Разбира се нещата са лесни, когато човек е в състояние сам да вземе решение. Тогава решението му, дори и неправилно следва да се приеме. Тук обаче отново изниква един проблем свързан с лекаря, който ще осъществи намерението на болния. Ако и лекарят е съгласен да извърши евтаназия, то проблем няма, но ако не е съгласен, то и процедурата следва да не бъде извършвана от въпросния лекар, а от такъв, който напълно доброволно е съгласен да извърши евтаназия. Дали законът ще задължи по някакъв начин лекарите неискащи да извършват евтаназия да я извършват - не знам. На знам и каква е практиката в това отношение в страните, в който евтаназията е узаконена. Но ако ще се съблюдава правото на избор на едната страна, следва да се съблюдава същото право и на другата. Лекарят полага клетва да лекува, но евтаназията не е практике, която лекува.

Когато човек не е в състояние да вземе сам решение за евтаназия, то това следва да правят не роднините и близките му, а участие да взема и назначавана за целта комисия от лекари.

п.п. Това, което пиша се отнася единствено за случая, че евтаназията бъде узаконена, но по никакъв начин не означава, че подкрепям узаконяването й, както и самата практика.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си, че това е поредния "хуманен жест" на нашия парламент. Както са нещата с донорството, кръводаряването и ред други примери. За да се приеме такъв закон поне трябва да се подложи на обществен дебат...В Швейцария евтаназията варира между 5000 - 6000 евро...-висша форма на "хуманизъм".Медицината е създадена , за да помага, да лекува болните.Затова съществува и палиативна медицина. В тежките стадии на болеста могат да се прилагат дози морфин, които да облекчат страданията на хората, а не да се убиват. А и след като лекарите не магат да направят нищо, за да живее човека, трябва ли да му отнемат живота?!Болните винаги таят някаква надежда!Трябва ли този, който е положил клетва да лекува, на практика да направи обратното?!И то за какво?! За да спести финансови средства на болниците ...отново става въпрос за пари - още едно непочтено прилагане на закона!

Линк към коментар
Share on other sites

Умря Доктор Смърт

Публикувана: Петък, 3-ти Юни 2011 в-к ТРУД:

" Почина известният „Доктор Смърт". Защитникът на евтаназията Джак Кеворкян помогна на най-малко 130 души да сложат край на живота си. Той почина в петък на 83 години, съобщи изданието Detroit Free Press, като цитира адвоката му Майер Морганрот.

Прочулият се патолог бе осъден на 8 години затвор по обвинение в непредумишлено убийство. Присъдата му бе съкратена през 2007 г. Едно от условията за освобождаването му бе никога повече да не стимулира самоубийства на хора.

Повод за осъждането му става репортаж по телевизионната мрежа CBS News, в който бе показано как Кеворкян поставя смъртоносна инжекция на 52-годишен, страдащ от неличима форма на склероза."

Източник

Линк към коментар
Share on other sites

Няма да разсъждавам "За или Против"....само ще кажа ,че не е редно закон да задължава някой да отнеме нечий живот и се надявам да няма подобни моменти.Твърде лично и сложно ми се струва дали някой

ще реши да помогне на друг да приключи живота си по хуманен начин.Има и такава страна на въпроса.

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление очаквах по-ерудирани разсъждения върху въпроса, но трябва да призная че съм малко разочарован.

Нима наистина не разбирате за какво става въпрос? Една медицина тотално провалила се и продължаваща да се проваля, но алчно монополизирала всички пътища и пътечки към здравето, не стига че не може да се справи с един цистит, артрит или банален грип, но сега и ще прехвърля тази си неспособност върху неизлекуваните и пациенти, насаждайки им и чувство за вина?!...

Ами само ще ви припомня Луиз Хей, и броените дни живот, които медицината и е оставяла...

Значи според това което ни предлагат, тя трябваше да е "хуманно" умъртвена, пардон евтаназирана и да не напише прекрасните си книги "Излекувай живота си", "Излекувай тялото си", "Радвай се на живота! Положителни мисли за всеки ден" , така ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами само ще ви припомня Луиз Хей, и броените дни живот, които медицината и е оставяла...

Значи според това което ни предлагат, тя трябваше да е "хуманно" умъртвена, пардон евтаназирана и да не напише прекрасните си книги "Излекувай живота си", "Излекувай тялото си", "Радвай се на живота! Положителни мисли за всеки ден" , така ли?

Никой не е казал, че на евтаназиране ще бъдат подлагани всички хора с нелечими заболявания.

Въпроса опира до правото на избор.

За съжаление не всеки може да бъде като Луиз Хей!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Евтаназията аз я приемам като отказ за полагане на медицински грижи при възрастни хора във физическо състояние, което е напълно зависимо от тези медицински грижи, но не са самостоятелни биологични единици - зависими или физически или по друг начин от околните.

Така или иначе при едни нормални условия тези хора Бог би си ги прибрал при себе си. А не да идват братята на Черната Ложа да ги боцкат с инжекции.

Линк към коментар
Share on other sites

[quote name='5Я:)' timestamp='1309376569' post='147740']

Няма да разсъждавам "За или Против"....само ще кажа ,че не е редно закон да задължава някой да отнеме нечий живот и се надявам да няма подобни моменти.Твърде лично и сложно ми се струва дали някой

ще реши да помогне на друг да приключи живота си по хуманен начин.Има и такава страна на въпроса.

Точно така. :thumbsup2::angel::hypocrite:

Закона не е редно да го задължава не, ами не е редно да се разрешава със закон този въпрос. Самия човек го решава, и той само може да го извърши или да помоли свой близък.

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление очаквах по-ерудирани разсъждения върху въпроса, но трябва да призная че съм малко разочарован.

Нима наистина не разбирате за какво става въпрос? Една медицина тотално провалила се и продължаваща да се проваля, но алчно монополизирала всички пътища и пътечки към здравето, не стига че не може да се справи с един цистит, артрит или банален грип, но сега и ще прехвърля тази си неспособност върху неизлекуваните и пациенти, насаждайки им и чувство за вина?!...

Ами само ще ви припомня Луиз Хей, и броените дни живот, които медицината и е оставяла...

Значи според това което ни предлагат, тя трябваше да е "хуманно" умъртвена, пардон евтаназирана и да не напише прекрасните си книги "Излекувай живота си", "Излекувай тялото си", "Радвай се на живота! Положителни мисли за всеки ден" , така ли?

Не знаем за какво става въпрос, а ти знаеш ли какво е евтаназия? Това е решение на самия човек, а не на доктори, закони и каквото и да е от сорта! Защо намесваш провалилата се медицина и докторите?...и както каза Пламъче, ситуациите и хората са РАЗЛИЧНИ!

Линк към коментар
Share on other sites

'shining_star'

Не знаем за какво става въпрос, а ти знаеш ли какво е евтаназия? Това е решение на самия човек, а не на доктори, закони и каквото и да е от сорта! Защо намесваш провалилата се медицина и докторите?...и както каза Пламъче, ситуациите и хората са РАЗЛИЧНИ!

А кой мислиш ще консултира близките и ще ги съветва как да постъпят? Въпросът е принципен и никой няма право да отнема живот, под какъвто и да е благовиден претекст, а най-малко невярващи и атеисти.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Александър, вярно е, че никой няма право да отнема живот. Но защо изместваш въпроса така, сякаш н я к о й ще отнеме живота на човека едва ли не против волята му, и едва ли не, д р у г и ще решават това?!

Пак казвам, н и к о й няма право да отнема живота на човека и да решава вместо него, само ТОЙ, самия човек, има това право.

А какво ще кажеш за великите посветени, които напускат тялото си съзнателно, по собствено желание, КОГАТО ТЕ РЕШАТ, или и това е грешно.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...