Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Тайната на харизматичните личности


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Може да прозвучи нескромно, но четейки горната статия значи и аз съм харизматична личност. Често хората ми се чудят как мога да съм такъв човек - много рядко нещо може да ме ядоса или нервира, нямам нищо против да слушам за проблемите на хората и ако мога дори да дам някой съвет или мнение, на всичко гледам от добрата страна и ми доставя удоволствие да помогна на човека отсреща без да очаквам нещо в замяна.

Линк към коментар
Share on other sites

Значи, доколкото разбрах, нещата се свеждат до това:

- да си позитивно настроен (да избягваш неприятните теми за другите, като техните провали)

- да придаваш важност на хората с които общуваш

И... май това е. Донякъде доста се припокрива с малодушие. Не знам защо е изпусната физиката, която за мен е решаваща:

- приятна усмивка и смях

- тяло в което се чувстват добре (в общия случай красиво)

- нещо специфично (като мустачките на Хитлер, бемката на онази манекенка и прочие)

Т.нар. "душа на компанията" трябва да владее и:

- умение да забавлява околните (да пее, да има дар слово, чувство за хумор и др.)

Харизматичните хора са щастливи хора, които ни вдъхновяват с примера си. Те са онова, което искаме да бъдем, но рядко сме, но драмата в техният живот е че често са като клоуна, който разсмива всички, но вътрешно е тъжен.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не го разбирам така. За мен не, че избягват неприятни теми за събеседника, а просто на ум ни им идват тези неприятни теми; не, че придават важност на другите, а действително ги считат за важни ... точно с тези формулировки не съм съгласна и с първия пост, например: не, че подбират думите си, а просто отвътре им идват точно такива думи ...

В този контекст няма нищо общо с малодушие.

Физиката понякога е твърде странна и некрасива според общоприетия стандарт за красота; това не пречи!

Линк към коментар
Share on other sites

Това е някаква американска измишльотина за промиване на мозъци.

Ето детайлно мнението ми за качествата на уж харизматичната личност.

1. Те предпочитат да слушат, отколкото да говорят

Според мен основното качество на харизматичната личност е, че когато говорят, всички ги слушат с възхищение. Това е и смисълът им: да говорят и другите да ги слушат с обожание. Иначе харизма няма.

2. Те избягват селективното слушане

Харизматичната личност слуша, за да може после да говори и да въздейства на аудиторията. Това става точно чрез селективното слушане.

3. Те оставят настрана своите проблеми

Харизматичната личност използва харизма именно, за да изложи своите проблеми или тези, които смята за важни, т.е. пак своите проблеми,

4. Те предпочитат да дават, а не да получават

Харизматичните хора винаги получават внимание. Какво дават не е важно

5. Те не се правят на важни,....

Те са единствено важните пред аудиторията.

6. ...защото те осъзнават, че другите хора са по-важни

Другите са аудиторията и са важни като аудитория и впоследствие като носители на идеите на харизматичната личност

7. Те насочват прожекторите към другите

Истински харизматичната личност е концентрирана върху себе си и мисията си

8. Те подбират думите си

Те подбират думите си единствено с цел да въздействат по-добре. Абе всъщност не подбират. Просто изразяват харизмата си

9. Те не обсъждат чуждите провали,....

Обсъждат ги само, ако се нуждаят при прокарването на целите си.

10. .....но с готовност обсъждат своите неуспехи

Никоя харизматична личност не би обсъждала неуспехите си, освен ако базирано на това не очаква голям успех.

Линк към коментар
Share on other sites

Има 1) изкуствена, заучена, престорена харизма, има и 2) естествена, има и 3) духовна (не намирам по-точна дума). Когато говорим за първата група, то естествено, че дадените в откриващия пост правила не важат съвсем. Но те се отнасят до голяма степен за втората и третата група. Разбира се понякога можем да имаме съчетание на първата и втората група, но никога на първата и третата. Тя е съчетание на силно енергийно излъчване с дълбоко разбиране и познание и ,разбира се, липса на егоистичност.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Защо разглеждаш харизмата единствено като средство за манипулация? Всеки, който има такова излъчване длъжен ли е да злоупотребява с нея като използва околните за целите си?

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

По принцип, всеки разговор е манипулация.

От това да се пазариш с продавача за цената, през съветите, които психотерапевтът дава на своя клиент/пациент, до съвета на жена ти да си вземеш шапка и чадър, понеже ще вали или пък, ако щеш - до желанието на детето ти да му купиш банан или играчка.

Текстът под всеки мой постинг също цели да манипулира аудиторията.

Линк към коментар
Share on other sites

По принцип, всеки разговор е манипулация.

От това да се пазариш с продавача за цената, през съветите, които психотерапевтът дава на своя клиент/пациент, до съвета на жена ти да си вземеш шапка и чадър, понеже ще вали или пък, ако щеш - до желанието на детето ти да му купиш банан или играчка.

Текстът под всеки мой постинг също цели да манипулира аудиторията.

Мисля, че се бъркаш с въздействие.

Манипулацията е:

- нечестна

- съзнателна и целенасочена

- средство за лично облагодетелстване

Линк към коментар
Share on other sites

Да, тя е съзнателна, целенасочена, понякога - системна.

Но - подла, нечестна и за лично облагодетелстване... Мисля, че не - винаги.

Какво печели лекарят, ако спазваш съветите му? Един болен пациент по-малко. А, ако не го слушаш, ще те лекува по-дълго, ще си купуваш по-дълго време лекарства.

Ако учителят манипулира учениците си, за да учат уроците си и да пишат домашните си, за да не бягат от часовете... това не е в лош смисъл, а е в тяхна полза.

Тези дни чух следното: "Отидете в някой психодиспансер и кажете на хората да не мслят за сини и розови слонове! Ще стане точно обратното!"

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Всичките точки биха попаднали в списъка Как да станете добър търговец, тъй като съветите на една приятелка-продавачка бяха съвсем същите! Така може да се продаде продукт, стока, и по някакъв косвен начин да рекламираш себе си.

 

Присъединявам се към мнението на БожидарЗим, че статията е някаква американска измишльотина.

Линк към коментар
Share on other sites

Тези съвети въобще не описват харизматичните хора

Докато ги четях, си представих по-скоро един подлизурко, един слаб и безволев човек

Може би само точка 8 и 10 подхождат донякъде

Харизматичните хора са горе -долу противоположното на това, което е препоръчано

от американците..вероятно

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

,,,Това е някаква американска измишльотина за промиване на мозъци.,,,

 

Това ме накара да се замисля.Та, Петър Дънов определено е харизматична личност.Чел съм доста от лекциите му както и биографията му и мога да кажа, че определено отговаря на десетте условия посочени в началото за харизматична личност.Знам и че е бил в Америка и духовното му пробуждане започва след връщането му от там.

​За това, след това припомнянето за американското промиване на мозъци, не знам какво да мисля.

Дали пък нещо не са направили на наивният българин и са го  превърнали  в харизмачичен мъж, който е станал  учител за много, много хора.

Като се замисля, то и с Ганди е така.И той е харизматична личност и напълно отговаря на десетте критерия.За него не знам да е ходил в Америка, но е учил във Лондон и живял в ЮАР, а там е пълно с американци и това обяснява промиването на мозъка му.А, че Ганди е подлизурко в това няма съмнение.Вместо да поведе война на живот и смърт с англичаните, той въвежда доктринната за ненасилие и придържане към истината.И не само я въвежда, но и няколко милиона го подкрепят и англичаните без да са победени, напускат страната.Друго си е да беше обявил война на Англия, да има битки и страдание, а той не, та не.То и англичаните са се видели в чудо с него, как да воюваш с човек който го е страх да поведе хората си на война, а излиза на мирни демонстрации.

Изобщо, това американците са страшни в промиването на мозъци. 

Линк към коментар
Share on other sites

,,,Това е някаква американска измишльотина за промиване на мозъци.,,,

 

Това ме накара да се замисля.Та, Петър Дънов определено е харизматична личност.Чел съм доста от лекциите му както и биографията му и мога да кажа, че определено отговаря на десетте условия посочени в началото за харизматична личност.Знам и че е бил в Америка и духовното му пробуждане започва след връщането му от там.

​За това, след това припомнянето за американското промиване на мозъци, не знам какво да мисля.

Дали пък нещо не са направили на наивният българин и са го  превърнали  в харизмачичен мъж, който е станал  учител за много, много хора.

Като се замисля, то и с Ганди е така.И той е харизматична личност и напълно отговаря на десетте критерия.За него не знам да е ходил в Америка, но е учил във Лондон и живял в ЮАР, а там е пълно с американци и това обяснява промиването на мозъка му.А, че Ганди е подлизурко в това няма съмнение.Вместо да поведе война на живот и смърт с англичаните, той въвежда доктринната за ненасилие и придържане към истината.И не само я въвежда, но и няколко милиона го подкрепят и англичаните без да са победени, напускат страната.Друго си е да беше обявил война на Англия, да има битки и страдание, а той не, та не.То и англичаните са се видели в чудо с него, как да воюваш с човек който го е страх да поведе хората си на война, а излиза на мирни демонстрации.

Изобщо, това американците са страшни в промиването на мозъци. 

 

Това е същото като доскусията за положителното мислене. Съвременната мания всичко да ни е добре, което ни кара да си затваряме очите за болката на другите, да консумираме повече и да спазваме "добри" навици, за да се харесаме "добре" на другите.

 

Та казваш, ако спазваме тези правила, то ще бъдем харизматични?! Бих казал, че ако спазваме тези правила, то може да бъдем, а може и да не бъдем харизматични.

 

Това, че Дънов и Ганди са харизматични, не значи, че са спазвали тези правила. Това са изкуствени правила, които показват някакво външно разбиране отговарящо на нивото на написалия ги.

 

Например правилото "Те предпочитат да слушат, отколкото да говорят ". Как то важи за Дънов? Огромният брой лекции и биографиите на учениците му показват, че той определено повече е говорил на учениците си, отколкото да ги слуша :) Кой повече ще говори? Учителя или ученика?

 

Естествено, че изглежда, че те уж спазват тези правила. Но истинската харизматична личност, каквото и да прави, хората пак ще я следват. Затова е харизматична. А пък съм сигурен, че на младите постъпления в Хитлерюгенд са им обяснявали как Хитлер следвал някакви подобни правила :) :) :)

 

Харизмата не зависи от правила. Зависи от това, колко човек следва пътя си и как силите зад този път му помагат да убеждава хората около себе си. Самият Дънов казва, че силата не е лично качество, а е колективно качество и ако човек е силен, то това зависи от много хора и от много невидими сили. А те му помагат, защото той следва предначертания от тях път. Това е харизмата - да позволиш духът ти да следва невидимия и свят и невидимия свят да ти помага да следва успешно пътя си сред хората.

 

Ако имаме скала на измерението на освобождаване от обикновените човешки стресове и отправянето към безусловната любов, то човек е около 40-50, а Ганди е около 300 (и това не е мое мнение или изчисление). Безусловната любов в него увлича хората.

 

Това, което виждаме като външно, е само външно, но не показва пътя, който те са изминали, за да станат харизматични. Този път е съвсем друг и няма общо с тези правила.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

П.С. Имам един страничен въпрос :) Тези неща представени като навици и очаквани да бъдат прилагани като правила, би ли ги предложил да ги спазва на твой пациент с депресия, който страда от липса на внимание от страна на околните и мисли, че не е достатъчно добър, за да получи вниманието им?!

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Американците са много добри в промиването на мозъци,

Другите от тях се учат..как се промиват мозъци, въпросът е  кой колко се е изучил

Американците са много добри и в други нелицеприятни неща

Но не са тема за обсъждане точно в този духовен форум

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

На въпроса - никога не съм съветвал някого да прави нещо за да получи внимание.Но, съветвам хората да бъдат човечни, а това се покрива с тези критерии.

 

Ще обърна внимание на друго.Хитлер не е харизматична личност. Трябва да се прави разлика между командване и управления от една страна и влияние. За да командваш или управляваш хората, трябва да имаш така наречените атрибути на властта.Те са два вида- възможността да награждаваш или да наказваш.Така,чрез използването им ти управляваш поведението на хората.Атрибутите се делят на силни и слаби.Например силен атрибут е да мога да заплаша живота ти.С две думи, ако държа пистолета опрян в челото ти и ти знаеш, че преди това съм убил най-близкият ти приятел, едва ли има нещо, което не би направил за мен.

При влечението атрибути на властта няма.Тоест, въпреки, че ти знаеш, че  човека не може нито да ти даде нещо материални, нито да те накаже,  го следваш.Защо го правиш? Защото той е задоволил основните ти психологични  потребности.Кои са те? Няма да ги изброявам, Дейл Карнеги го е направил в книгата си ,, Как да печелим приятели и влияем върху хората.За Петър Дънов.Никой не би присъствал на лекциите му и го последвал в идеи те му , ако не е задоволил психологичните потребности на тази група хора.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки от нас поне веднъж в живота е попадал под влиянието на личност, която го е увлякла със своите способности, енергия и безконечна жизнена сила. Под влиянието на мощното й обаяние може безрезервно да се доверим, възхищавайки се и готови да я следваме по стъпките в указаното от нея направление. И в добавка към това без да подлагаме на съмнение предлаганите от нея идеи и принципи. Защото такъв човек избираме със сърце, а не с ум.

В това се състои харизмата им. Най-често такива личности са актьори, политици и публични личности, лидери.

Какво представлява харизмата? Божествен печат или умело използване на личните качества? Решихме да потърсим отговорите на тези въпроси и как можем да да се сдобием с нея.

Харизмата. Що е то?
Думата "харизма" идва от гръцки и произлиза от "Харити" - богини на грацията и красотата, символи на доброто, красиво и вечно младо начало на живота. В християнството "харизма" означава "Дар Божий", "благодат".

Класическо определение на термина дава немския социолог М.Вебер: "Харизма се нарича качество на личността, признато за необичайно, благодарение на което тя се оценява като надарена със свръхестествени, свръхчовешки или специфични сили,  непостижими за останалите хора". Така харизмата, това е съчетание от ярки лични качества, развити до най-висша степен.

От теория към практика
За да стане човек харизматична личност е необходимо за начало да станеЛичност:
Да има собствено мнение, да не се бои да го изкаже смело и без оглед на останалите
Да бъде уверен в себе си, без да се бои да плува срещу течението или че изглежда глупаво или смешно
Да има своя система от принципи и ценности и да ги следва неотклонно


Харизматичният човек се отличава с вяра в собствените сили и начинанията, с които се занимава. Той поставя поставя велики цели и упорито, неотклонно и решително следва начертания курс.

Да сте харизматична личност означава да усещате, от какво се нуждае група хора, която искате да поведете, да им предложите неща, които са привлекателни, да им ги поднесете ярко, като ги убедите, че мечтата е напълно постижима и реална. Затова е необходимо да умеете да усещате аудиторията, да бъдете внимателни към хората, да имате дарбата да убеждавате и разбираемо да излагате своите мисли.

Само оптимистите могат са ставата харизматични личности. Песимизмът, мрачният характер, унилото изражение на лицето и съмнението в собствените сили отблъскват хората. А човек, който при всякакви ситуации запазва позитивната си нагласа, вижда още една направена крачка към успеха във всяко поражение, никога не се съмнява в себе си и правилността на избрания път, вярва в него и го следва може да успее. За да станете харизматична личност е необходимо да се научите да се радвате на живота и да носите радост на другите.

 

източник

Линк към коментар
Share on other sites

Харизма – това е силата на личното влияние. Тя привлича хората, предизвиква възхищение и обаяние. Присъствието на харизматични хора ни действа вълнуващо. Тяхното обаяние се дължи на увереността им, енергията им, тяхната целенасоченост, позитивното им излъчване – качества, каквито липсват на повечето хора и от които се нуждаят. Харизматичните личности имат излъчване, което минава през мимиката и жестовете, прави ги различни и превъзхождащи другите хора

 

Харизматиците притежават определени качества, които имат голяма притегателна сила и ги отличават от другите хора. Това е или тяхната сигурност в себе си, или смелостта им, или спокойствието им. Източникът на тези качества те пазят в тайна – не обясняват откъде идва увереността им или удовлетвореността, които излъчват, без видимо това да им струва някакво усилие. Изражението на харизматиците е винаги оживено, пълно с енергия, желание, любопитство.

 

Загадъчността е разковничето на харизмата, но това е особен вид загадка – загадка на противоречието. Харизматикът може да бъде едновременно пролетарий и аристократ, остроумен и ледено безучастен, сърдечен и безразличен. Тъй като повечето хора са предвидим, въздействието на такива противоречия в нечий характер е неустоимо харизматично.

 

Друго такова качество на харизматиците e светостта. На повечето от нас непрекъснато ни се налага да правим компромиси, за да оцелеем. Но светците са изключение. Те живеят със своите идеали, без да ги е грижа за последиците. Аурата на светец им дава харизма. Тази святост отива много по-далеч от религията.

 

Харизматиците не се вместват в обичайните представи. Отдалеч им личи, че жадуват за приключения и рискове, което има особена притегателна сила за отегчените. Най-силното оръжие, което оказва въздействие върху хората, това са очите. Те разкриват вълнение, напрежение или безразличие, без да е изговорена и една дума. Дори поведението на харизматика да е спокойно и невъзмотимо, очите му действат като магнити – с пронизващ поглед те разбъркват емоциите на другите и ги подчиняват на силата си без думи и действия. В очите на обаятелната личност никога не може да видите страх или напрежение.

 

 

от тук

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

На въпроса - никога не съм съветвал някого да прави нещо за да получи внимание.Но, съветвам хората да бъдат човечни, а това се покрива с тези критерии.

 

Ще обърна внимание на друго.Хитлер не е харизматична личност. ......

 

.Никой не би присъствал на лекциите му и го последвал в идеи те му , ако не е задоволил психологичните потребности на тази група хора.

 

Предполагах. Въпросът е,че повечето хора ще следват тези "навици", за да получат внимание и да "влияят" на хората, за да задоволят своите си интересни, висши и низши. И въпросът е, че както знаеш, влиянието върху хората, може и да не се забелязва от самите хора как точно става и в какво точно се изразява, но си го има.

 

За психологическите потребности мисля същото. Така и Хитлер дойде на власт - след демократични избори.

 

Тези "навици" бих ги класифицирал като това, което Учителя Дънов нарича обхода - как възпитано и ефективно да общуваш с хората. Те не гарантират харизма. Тя идва отвътре и не е въпрос на правила. Поне според мен.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля си, че човек не може да стане харизматичен, дори да спазва 10 или 20 или 30 правила

дори да тренира пред огледалото постоянно за начин на поведение, маниери на говорене и други.

Това си е вид дарба,

както не всеки дипломиран лекар е добър лекар

и не всеки завършил Художествена Академия е добър художник и т.н.

Или си я имаш харизмата или си я нямаш...

Така както не можеш да избягаш от нея, ако я имаш,

така и не можеш да я придобиеш, ако я нямаш

Линк към коментар
Share on other sites

Харизматичните личности са такива заради особената психична енергия, която излъчват. Тя пък от своя страна е резултат от отношението им към света и околните, от техния опит, от правилните взаимоотношения с околните. Това са все неща, които се учат в хода на човешката еволюция - наистина бавно и незабележимо, но се учат. Например един човек, който е свикнал да гледа накриво всички около себе си, в един момент може да осъзнае, че така всъщност той ги отблъсква и ако получи добро отношение в замяна, то заслугата не е негова. Наистина силната психична енергия е фактор, но сам по себе си недостатъчен за да наречем една личност харизматична. Има хора с много силна енергетика, които в същото време я насочват отблъскващо за околните. Това те правят чрез своя собствен светоглед и отношение към околните, чрез отрицателните си емоции и стремежи и др.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ами полубрат ми е невероятно харизматичен. Ако реши да те напие, може да го направи без грам усилие, сякаш ти внушава, че това е най-доброто, което можеш да направиш в живота си. Ял съм му попарите от тази негова пуста харизма, но сега я използва за добри цели. Досега по-скоро беше един вид докъде може да стигне с уменията си. Видя. Сега действа! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 years later...

Доктор Първанов е написал, че Хитлер не е бил харизматична личност. Не разбирам как една нехаризматична личност ще спечели изборите.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, в България има куп такива примери. Това, което аз не мога да си представя, е как една харизматична личност ще бъде допусната да участва в избори изобщо. (забележка: под харизматична личност включвам само безкористни хора). 

Линк към коментар
Share on other sites

В България (със сигурност и другаде) има партии, които са от т.нар. "лидерски тип" и те постигат определени резултати, защото еди кой си им е лидер. Има една партия, която ако не беше оглавявана от еди кой си щеше през годините да има много по - слаби резултати... Тези партии се крепят главно на харизматичните си лидери. Някои партии възникват около определена личност и придобиват голямо влияние главно заради нея.

Други партии пък печелят определени резултати главно заради своята история, заради някакви приноси в миналото и не са толкова зависими от 1-2 човека. Там също е важно кой е начело, но това не е с такава важност, каквато е в лидерските партии (които без своя харизматичен водач са обречени на слизане от сцената).

Когато Хитлер е бил внедрен в бъдещата нацистка партия през 1919 г., тя е наброявала едва няколкостотин души. Доста маргинална група. Четиринадесет години по - късно партията му печели изборите, националните. Без да съм му адвокат, не виждам как това е можело да се случи, ако е бил нехаризматична личност. Запленил е доста от германците.

Харизматичността си я представям като обаятелност, като чар. А не само позитивните хора са обаятелни.

Безкористни хора биха могли да участват в изборите. Възможно е сред участващите на избори да има такива (не знам). Но за спечелването на изборите се искат много пари. Най - малкото, защото повечето пари осигуряват по - добри възможности за рекламиране. А не винаги хората с повече пари/подкрепяните от хора с повече пари са по - добри варианти за заемането на дадени постове.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...