Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Молитвата преди хранене. Важна ли е?


Иво

Recommended Posts

Молитвата преди хранене. Важна ли е?

практикувате ли?

Понякога аз използвам известното утвърждение-формула:

Божията Любов носи изобилния и пълен живот (3 пъти)

Има и разширен вариант:

Божията Любов носи изобилния и пълен живот. Само Божията Любов носи изобилния и пълен живот. Само проявената Божия Любов носи изобилния и пълен живот. (3 пъти)

Възможно научно обяснение за въздействието на молитвата върху качеството на храната преди хранене е направените от японски учени изследвания за реакцията на материята и най-вече водата/течностите на вибрацията на думите. Мисля, че молитвата преди хранене има влияние и върху съзнанието и организма на изричащия я.

Чрез молитвата преди хранене се благославя храната и хората, които ще я възприемат. Благодари се за благата, които са ни дадени, за силите, които ще възприемем чрез нея. Благодари се за енергията, която трябва да превърнем в чисти мисли, чувства и дела, и която трябва да впрегнем на работа за общото благо и за благото на нашите души.

Мислите ли, че е важно да се казва молитва преди хранене? И защо?

В какво седи силата на този метод? Какво е неговото значение?

А вие казвате ли молитва преди хранене? Ако да каква и колко често?

Индивидуално или колективно - с приятели / семейството? А пред непознати?

На ум или на глас?

Какви резултати имате? Наблюдения, опитности?

А молитвата след хранене?

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Молитвата преди хранене. Важна ли е?

практикувате ли?

Понякога аз използвам известното утвърждение-формула:

Божията Любов носи изобилния и пълен живот (3 пъти)

Мислите ли, че е важно да се казва молитва преди хранене? И защо?

В какво седи силата на този метод? Какво е неговото значение?

А вие казвате ли молитва преди хранене? Ако да каква и колко често?

Индивидуално или колективно - с приятели / семейството? А пред непознати?

На ум или на глас?

Поздрави,

Иво

Молитвата преди ядене е важна. :) Тя помага да се храним съзнателно, така храната се оползотворява по-добре. Помага да получим повече полза от храната. Чрез молитвата благодарим на Този, който е бил така добър и щедър, да сложи нещо на масата за нас. Да я споделим с Него също. Когато съм на братска среща, казвам посочената от теб молитва. Иначе през останалото време най-вече индивидуално преди хранене използвам следната молитва:

"Да бъдем себе си заедно,

хайде да се храним заедно,

заедно да порастнем в сила,

заедно да излетим на височина,

лъчезарни над ненавистта,

нека бъде мир, мир, мир."

Разбира се, тя има вариант на санскрит, но аз предпочитам българския превод.

Само ако съм сам я казвам на глас, през останалото време на ум, включително пред непознати-дискретно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мисля, че молитвата преди хранене е важна , защото по тази начин се спомага за правилното усвояване на духовната храна прана. Отначало със моя спътник започнахме да си казваме молитва преди ядене на шега, но после си се превърна в нещо нормално.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте,

аз също казвам молитва, но с мои думи.

Всеки път е различна, но главното е, че благодаря на Бог за храната, която имам и, че има с кого да я споделя.

Отскоро го правя.

Имам някакво неопределено хубаво усещане докато го правя и по-време на яденето

също.

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Освен преди хранене молитвата, е важно да благодарим въобще и изцяло за храната която ни се дава и да сме доволни от това което имаме. Освен за молитвата съм чела от Учителя, че е много важно и как да се храним, т.е. съзнателно, да не сме ядосани и под афект или нервни в момента, в който поглъщаме храната и друго важно е също как приготвяме храната си или кой ни я приготвя и каква енергия влага/вкарва в нея докато я прави. И наистина незная дали сте забелязали тези неща дали ви влияят или какъв е резултата от тях. :3d_047:

Линк към коментар
Share on other sites

Молитвата преди ядене няма особено значение нито за храносмилането, нито за каквото и да било ако не се прави с ясна цел и съзнание.Евреите имат молитва за всичко, дори при чуване на гръм.Целта на молитвата е да се създаде едно постоянно напомняне за Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би целта на молитвата преди хранене е точно тази която adelaida спомена.

Освен за молитвата съм чела от Учителя, че е много важно и как да се храним, т.е. съзнателно, да не сме ядосани и под афект или нервни в момента, в който поглъщаме храната ...

Т.е. с молитвата ние се очистваме от вредните емоционални и мисловни натрупвания и можем да пристъпим към храненето по-"пречистини" и вътрешно успокоени.

Аз лично предпочитам да се храня сам, колкото и това да не се харесва съвсем на другите. Не се моля преди и след ядене, но винаги се страмя да съм вътрешно уравновесен когато сядам на масата.

Линк към коментар
Share on other sites

Не се моля преди и след ядене, но винаги се страмя да съм вътрешно уравновесен когато сядам на масата.

Не е подходящо винаги човек на външен план да се моли... но молитвата е едно свещено вътрешно отношение, което всеки изживява по-често или по-рядко, съзнателно или несъзнателно. За мен точно вътрешният мир е съществен да присъства при храненето.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би някои от нас бъркат молитвата с благодарността, но така или иначе и двете са взаимосвързани. Аз използвам молитвата като вид благодарност.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Може би някои от нас бъркат молитвата с благодарността, но така или иначе и двете са взаимосвързани. Аз използвам молитвата като вид благодарност.

Ето истинското значение на молитвата преди ядене . прочетете последните редове на статията:

http://www.spiralata.net/voda/vodata.html

п.п има и филмче за паметта на водата - напишете в търсачката - " вода "

http://kolibka.com/2.html

п.п лично аз направих един опит с водата и излезе успешен , сега правя втори.

Редактирано от Sarkis_999
Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

Молитвата преди хранене е важна наистина. Тя подготвя както храната - нейната енергийна същност, така и нас, и нашето енергийно тяло за пълноценно хранене. Спомнете си мъдрите думи на Свети Франциск от Асизи "....чрез даването ние получаваме..."

И още нещо. Наскоро едни приятели ми разказаха за едно изследване на Кръстния знак върху храната - оказва се, че колкото по-съзнателно е направен, толкова по-енергизиращо е въздействието му.

Всичко е от значение - дори това какво си мислим докато готвим. Чувал съм за Индия, че някои религиозни общности практикуват следното нещо - Докато готвят единствената им мисъл е, че приготвят храна за Върховния бог, които те дълбоко почитат. Ефекта е невероятен!

:3d_082:

Линк към коментар
Share on other sites

Чак да се моля преди всяко хранене...не го практикувам. Понякога обаче спонтанно ми идва като сложа вечерята, (защото само тогава се събираме да се храним заедно)...просто да кажа, че трябва да сме благодарни за това, че има какво да ядем.

Синът ми е много капризен, много неща не яде и обикновено недоволства от сервираната храна.

Тогава му казвам, "бъди благодарен, че има все пак какво да ядеш, спомни си колко хора нямат това щастие и ровят из боклуците, или си лягат гладни". И като му припомня това започва да се храни.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, благодарността е много важна. И аз не се моля преди хранене. Предпочитам да помълча съзнателно за няколко секунди, но не винаги го правя. Това което не трябва да се допуска са разправиите на масата по време на хранене. Човек когато яде трябва да е спокоен, да е в добро настроение. Последното е нужно и при приготвянето на храната, но по време на ядене е особенно важно. На масата не трябва да се говори за проблеми. Ако проблемите са толкова важни, значи трябва да им отделим специално внимание, а не да ги съвместяваме с храненето.

Малко извън темата искам да обърна внимание и на това, че хората не сдъвкват храната достатъчно, когато се хранят, за съзнателно извличане на необходимата енергия от храната да не говорим. Т.е. човек не обръща достатъчно внимание на самото хранене. Обикновенно се храним докато правим нещо друго, а и прекалено голяма част от вниманието ни е заето от усещането за вкус, а не към самото усвояване на храната.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Молитвата преди хранене и след хранене е Духовният балсам за Душата .Заедно с разума и начина на възприемане на храната , чрез мисълта и молитвата , енергията от храната се усвоява от нашия организъм с Бо жественната благодат и хармония.Така ние приемаме Божията светлина !

Моли се , моли се, моли се ,

Бог ни дарява светлия ден

изпълнен с обич, чист , обновен

Ти си отново щастлив и блажен!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Сетих се една поговорка за храненето. Мисля, че е българска.

Тя гласи " КОГАТО ЯМ, СЪМ ГЛУХ И НЯМ", но за преди и след това всеки решава сам. Според мен е най-важно да докажем на нашата същност, че в този момент ще се храним, а няма да решаваме световни проблеми и да правим планове!

"Спокойствие и само спокойствие." - както е казал Карлсон, който живееше на покрива!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Също така благословена храна не се хвърля. Личната порция трябва да е толкова голяма, че да засити човека, без да остават излишества или да преяжда.

Това има дълбок смисъл в няколко насоки.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Също така благословена храна не се хвърля. Личната порция трябва да е толкова голяма, че да засити човека, без да остават излишества или да преяжда.

Това има дълбок смисъл в няколко насоки.

Семейството ми се увеличи с 2 души и онзи ден ми мина през главата за молитва когато сядаме да се храним а днес прочитам Вашите мнения по този въпрос.Съвпадение или не има или няма полза но ще опитам с някоя по простичка моя си.

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Мисля си, че благодарността е важна, просто усещането за благодарност, не самата изречена молитва или конкретно насочената мисъл преди храна, или след...

Благодарността във всеки един момент, за всичко...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Молитвата преди хранене. Важна ли е?

практикувате ли?

Понякога аз използвам известното утвърждение-формула:

Божията Любов носи изобилния и пълен живот (3 пъти)

Има и разширен вариант:

Божията Любов носи изобилния и пълен живот. Само Божията Любов носи изобилния и пълен живот. Само проявената Божия Любов носи изобилния и пълен живот. (3 пъти)

Възможно научно обяснение за въздействието на молитвата върху качеството на храната преди хранене е направените от японски учени изследвания за реакцията на материята и най-вече водата/течностите на вибрацията на думите. Мисля, че молитвата преди хранене има влияние и върху съзнанието и организма на изричащия я.

Чрез молитвата преди хранене се благославя храната и хората, които ще я възприемат. Благодари се за благата, които са ни дадени, за силите, които ще възприемем чрез нея. Благодари се за енергията, която трябва да превърнем в чисти мисли, чувства и дела, и която трябва да впрегнем на работа за общото благо и за благото на нашите души.

Мислите ли, че е важно да се казва молитва преди хранене? И защо?

В какво седи силата на този метод? Какво е неговото значение?

А вие казвате ли молитва преди хранене? Ако да каква и колко често?

Индивидуално или колективно - с приятели / семейството? А пред непознати?

На ум или на глас?

Какви резултати имате? Наблюдения, опитности?

А молитвата след хранене?

Поздрави,

Иво

Молитвата преди хранене е нещо ценно, но според мен добре е да я казваме по вътрешен подтик, а не само защото е хубаво по принцип, защото ако я казваме без вътрешен подтик убиваме сами част от силата, който бихме могли да възприемем, т.е самоограничаваме се. При мен нещата са на периоди: казвала съм "Отче наш" , казвала съм молитва със свои думи, също формулата "Божията Любов носи изобилния и пълен живот". Наблюденията ми са , че ако другите членове на семейството не споделят мнението ти, по-добре да кажеш не много дълга молитва и то на ум, защото иначе се разсейваш. "Божията Любов..." за мен е с лечебна сила, помогна ми да заобичам повече храната и да гледам на нея поне малко по-съзнателно. Та тя ми е любимата.

Много ми харесва това, което казва Учителя, че трябва да се храним с Любов.

Молитвата обикновено си я казвам вечер, когато сме заедно семейството или поне част, на масата - това е един от любимите ми моменти в живота. Вярвам че споделената храна е по-вкусна и по-духовно хранеща.

Молитвата ми помага да се съсредоточа върху храната и да й отдам уважението си, тя ме причастява, свързва, със света, чрез който съществувам.

След хранене съм казвала преди, но така и не ми се затвърди като навик. Вместо това повече ми се получава да благодаря докато ям. Това ме изпълва с радост.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Молитвата преди хранене е нещо ценно, но според мен добре е да я казваме по вътрешен подтик, а не само защото е хубаво по принцип...

Точно така!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля,че по-важно е с кого споделяш храната си.Ако я споделяш с неподходящи хора,молитвата би била просто проява на лицемерие.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Уважаеми участници във форума,

Бях чувала някъде, че е много добре да се молим не само умствено преди ядене, но също така и да прекръстим храната като събираме заедно палеца, показалеца и средния пръст, да се допрат на върховете си и така правим във въздуха кръст върху храната. Аз също прекръствам и себе си - 3 пъти. Казват, че това прекръстосване на енергията увеличава допълнително доброто действие от храната. Също така и правенето на кръстовиден знак пред нас - кръстене, както се прави в църквата създава енергиен щит, който един вид подсилва аурата ни и спира бактерии, вируси или лоши енергии от други хора да ни атакуват. Също така казват, че по този начин човек става и някак по-лъчезарен и по невидим начин другите хора започват да го харесват, да желаят компанията му, повече са склонни да му простят ако е сбъркал в нещо.

Диляна

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Дали ще кажем молитва, благодарност важно е да се храним осъзнато. Така храненето е пълноценно и хармонично. Аз изказвам благодарност за храната и се моля тя да ме засити и да е полезна за мен. Живеем във времена, когато колкото и да се стараем, е възможно храната, която слагаме на трапезата да не е съвсем здравословна. Затова едно такова отношение, може да я пречисти, освети, пренасочи със силата на съзнанието.

Така мисля и правя аз.

Линк към коментар
Share on other sites

Странни същества сме.Постоянно говорим за правилния начин на живот.За политиката ,спорта,здравословното хранене.Но когато дойде лекарят да ни обясни с какво и как да се храним,се усещаме че само приказки не са достатъчни.И поради причината че храненето и дишането са най важните практики за живота ни тук на земята, трябва да им обърнем съответното внимание.Молитвата е чудесен метод да настроим себе си.Да съберем вниманието и интелигентността на всички клетки и я насочим към предстоящата работа...А приятната компания е добре дошла винаги.Но мисля че не бих могъл да различа парниковия домат от градинския.Ако,докато го опитвам слушам колко ме обичат.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...